PEN America

Як митці України реагують на заяву Маші Гессен про шантаж українцями PEN America

17.05.2023

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Нещодавно російський/а журналіст/ка Маша Гессен вийшли зі складу PEN America через скасування заходу за участі російських письменників на фестивалі The World Voices Festival. Підставою для скасування події стала відмова українських письменників Артема Чеха, Ірини Цілик й Артема Чапая брати участь в фестивалі, де присутні росіяни.

У статті для The Atlantic Гессен сказали, що можуть зрозуміти «бажання [українців] бути жорстоким до росіян», а також, що українці «шантажували» PEN America. Читомо зібрало реакцію українських письменників, інтелектуалів та журналістів на цю ситуацію.

Володимир Єрмоленко, президент PEN Ukraine, письменник, філософ: «Усе більше в “російських лібералів” йде вже наратив “подвійної жертви”. Вони не лише жертви страшного путіна, вони вже жертви “жорстоких українців”. І тепер весь західний світ, який турбується про свободу слова, має боронити рускіх від цих “жорстоких” українців. Те, що шлях до “їхньої” “демократичної” росії сьогодні стелиться, фізично, фізично через українські тіла, їх абсолютно не хвилює. Можна воювати чужими руками і чужими життями, і водночас називати тих, хто воює, “нацистами”. Чи принаймні “жорстокими”».

 

 

Вікторія Амеліна, поетка, засновниця Нью-Йоркського літературного фестивалю на Донеччині:

 

Ірина Славінська, письменниця, виконавча продюсерка Радіо Культура:

 

Галина Шиян, перекладачка, письменниця:

 

Катерина Міхаліцина, поетка, волонтерка:

 

Остап Українець, письменник, перекладач:

 

Дарія Гірна, журналістка, директорка Центру досліджень визвольного руху:

 

Катерина Аврамчук, керівниця першої української аудіокнигарні «Абук»:

 

Павло Шаповал, історик, журналіст: «Ще одне нагадування про російський егоцентризм, брак співчуття та імперський шовінізм. Більшість з них вважає, що вони жертви, а геноцид українців — лише якийсь побічний збиток, що їхня думка цінніша за нашу. І вони борються за центр уваги, використовуючи риторику, яка повинна показувати їх такими жертвами — “скасування”, “русофобія” і навіть “расизм”, ніби росіяни є якоюсь расою, я не жартую».

 

Валерія Прорізна, креативна продюсерка та режисерка: «Мене, чесно кажучи, лякає, як легко The Atlantic демонізує та звинувачує українців, навіть не слухаючи їх. Який словниковий запас! здається, мова йде вже не про письменників, які повернулися на кілька днів з війни, а про злочинців».

 

Марія Соневицька, професорка кафедри музики в Каліфорнійському університеті Берклі: «Я сподіваюся, що The Atlantic внесе виправлення в цю глибоко упереджену статтю. Я сподіваюся, що Маша Гессен передумає, бо якщо те, що каже Цілик, правда, то їхні дії суперечать словам про підтримку українців під час російської агресії, що триває».

 

Нагадаємо, українські поетки Анна Грувер й Олена Гусейнова відмовилися брати участь в естонському фестивалі Prima Vista через участь росіянки Лінор Горалік.

 

Читайте також: Російський/а журналіст/ка вийшли зі складу PEN America, бо їх зняли з літфесту через українців

 

Чільне фото: Jan Woitas/picture-alliance/dpa/AP Images