закон про медіа

Медійники розповіли, що потрібно для підтримки незалежних ЗМІ в Україні

10.10.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Для успіху медійних реформ потрібна довгострокова інституційна підтримка організацій громадянського суспільства, що працюють у сфері медіа. Про це йдеться у звіті «Реформа ЗМІ в умовах політичних потрясінь: уроки М’янми, Ефіопії, Судану, Тунісу та України» Центру міжнародної допомоги медіа.

У звіті йдеться про перебіг реформ у сфері медіа в п’яти країнах, де тривали або тривають демократичні перетворення.

 

Звіт склали дослідники Тарік Джусич та Гізер Ґілбертс, а українську частину готували фахівці з медійного права Антоніна Черевко та Максим Дворовий.

 

«Українські організації громадянського суспільства відіграли важливу роль у просуванні реформ навіть тоді, коли демократичні перетворення в країні загальмувалися. Їхні зусилля підкреслюють важливість підтримки створення сильного сектору громадянського суспільства, здатного координувати, мобілізувати та підтримувати імпульс для бачення реформи ЗМІ», — пишуть у звіті. 

 

У звіті аналізують медійний досвід України за весь період Незалежності. Зокрема зазначають, що у перші десятиліття незалежності Україна проходила «через потрясіння та непрості часи, і саме в цей час зароджувалися структури громадянського суспільства, які опікувались медійною сферою за підтримки міжнародних фондів».

 

«Шлях України до демократії не був прямим — кожна хвиля демократичного прогресу приносила важливі правові реформи для медіасектору, навіть якщо ці перемоги чергувалися з тривалими періодами стагнації», — зазначають у звіті.

 

Також у матеріалі пишуть, що законодавство, прийняте та введене в дію після революції 2014 року, глибоко змінило медіасередовище в Україні. 

 

«Прямий державний вплив на телебачення та місцеві друковані ЗМІ майже зник; аудиторія виявила, що суспільний мовник може бути надійним джерелом інформації; і громадськість дізналася імена власників найбільших приватних медіа країни», — пишуть експерти.

 

Зазначають, що тепер «український медіасектор опинився у стані невизначеності через російське вторгнення 24 лютого 2022 року. Водночас перспектива отримання статусу кандидата в члени ЄС, яка, зокрема, залежить від імплементації в Україні Директиви ЄС про аудіовізуальні медіапослуги, створила ще одну можливість для ухвалення давно назрілого закону ”Про медіа”»

 

На думку авторів, міжнародні партнери повинні підтримати та заохотити вдосконалення медійного законодавства в Україні. Необхідна подальша інституційна підтримка організацій громадянського суспільства у сфері медіа, «щоб підготуватися до цього та майбутніх вікон можливостей» та стимулювати попит у суспільстві на медійні реформи.

 

Повний звіт можна прочитати англійською мовою за посиланням. 

 

Нагадаємо, що Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт про медіа № 2693-д. У новій редакції законопроєкту «Про медіа» регулятор має право анулювати ліцензії медіа, розповсюдження друкованих ЗМІ, а також тимчасово забороняти поширення онлайн-медіа у певних випадках. 

 

Джерело: Детектор медіа