25 книжок на літо

Минуле манить: 5 історичних романів для читання влітку 

03.08.2023

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

За допомогою читацької уяви та майстерності письменника можна подорожувати машиною часу в комфортних умовах і навіть з філіжанкою кави. Історичні романи – подарунок для тих, хто вважає, що у минулому залишилось іще безліч цікавих сюжетів, здатних розважити, якщо сьогодення не тішить. 

Тож пропонуємо додати до списку літнього читання книжки, які закинуть на Близький Схід часів Джалаледдіна Румі, перенесуть у Європу XVI століття, дадуть можливість зазирнути до розкішних палаців Австрійський монархів десь року 1856-го чи розкажуть про людську незламність під час Першої та Другої світових воєн.  

Життя за життям

Кейт Аткінсон. Життя за життям: пер. Я. Стріха — Київ: Наш Формат, 2023. — 504 с.

 

Якщо починати знайомство з творчістю Кейт Аткінсон з роману «Життя за життям», буде важко повірити, що відомою ця британська письменниця стала завдяки детективам. Чому? Бо книжка, про яку згадуємо, написана аж так добре, що виходить за межі будь-якого жанру. Вона – про цінність життя, про те, чи можливо його переписувати знову й знову, щоб уникнути смерті, про кохання й надмету. «Життя за життям» – інтелектуальна насолода, твір, від якого перехоплює подих. Власне, після нього можна просто констатувати, що Кейт Аткінсон – суперталановита авторка, полюбити її назавжди, а до детективів, може, колись теж черга дійде… 

 

Отже, «Життя за життям». Тема та структура книжки повністю відповідають її назві. Головна героїня роману Урсула Тодд помиратиме й воскресатиме знову, отримавши можливість виправити помилки свого попереднього життя, змінити свою долю чи долю інших людей. Вперше зустрічаємо Урсулу у мюнхенському кафе восени 1930 року, коли вона намагається вбити Адольфа Гітлера, бо знає, яку страшну війну розпочне ця людина. Жінка отримає кулю у відповідь, а читач порине у бурхливе море її подальших повернень. 

 

Народжена 11 лютого 1910 року, Урсула Тодд бачитиме світ між двох воєн. На зображені цього періоду авторка роману зупиняється дуже докладно. Родина Тодд належить до вищого середнього класу, але тяготи воєн, як фінансові, так і емоційні, позначаться на ній. Героїня книжки спробує уникнути смерті від іспанського грипу, потім стане жертвою чоловіка-аб’юзера, потрапить під бомбардування Лондона 1940 року, побачить Другу світову війну вже у Берліні – і все це у своїх наступних життях після життя. Виглядає химерно, але у художній реалізації Кейт Аткінсон все логічно, послідовно, а головне – по-літературному красиво.   

Купити книжку

Сорок правил кохання

Еліф Шафак. Сорок правил кохання: пер. Н. Третякова — Харків: Клуб Сімейного Дозвілля, 2022. — 384 с.

Еліф Шафак – чи не найвідоміша сучасна турецька письменниця, хоча у відкритих джерелах її представляють як турецько-британську авторку. Прозаїкиня, так би мовити, склала конкуренцію Орхану Памуку, довівши, що не існує літературної монополії на романи про Стамбул. Втім, нас цікавить книжка «Сорок правил кохання». В оригіналі роман вийшов 2009 року, став бестселером у Туреччині, розійшовшись накладом у 200 000 примірників, здобув кілька літературних премій. Пізніше експерти BBC додали його до списку «100 найбільш наснажливих романів». 

 

Ми теж не змогли пройти повз цю майстерно написану книжку, що розповідає кілька красивих історій про кохання, пристрасть та різні грані любові. 

 

«Агов! Це добірка історичних романів», – зауважить хтось із наших читачів. Так, «Сорок правил кохання» цілком відповідають жанру, адже має дві основні сюжетні лінії у двох різних часових періодах.

 

Події першої відбуваються 2008 року в американському місті Нортгемптон – ідеальна родина Рубінштейнів переживає кризу, бо мати трьох дітей та взірцева домогосподарка Елла Рубінштейн вирішує нарешті змінити своє нудне життя без вогню кохання, вона йде з родини за чоловіком, з яким познайомилася завдяки книжці про духовну близькість філософа-містика, поета Джалаледдіна Румі та дервіша Шамса Тебрізі. Друга сюжетна лінія переносить у 1242 рік й докладно розповідає про взаємини цих двох обдарованих чоловіків. Читач подорожуватиме Самаркандом, Багдадом, врешті опиниться в місті Конья, щоб стати свідком красивого й дещо трагічного пошуку божественної любові.   

Купити книжку

Перше слідство імператриці

Наталка Сняданко. Перше слідство імператриці. — Львів: Видавництво Старого Лева, 2021. — 312 с.

Історичний детектив з неперевершеною атмосферою Відня середини XIX століття та сучасних Львова й Зальцбурга. Так, в цьому романі теж маємо дві сюжетні лінії, які врешті поєднаються, але ми триматимемо інтригу й не розкриватимемо подробиць, знаючи які читання детективу втратить увесь сенс. Тому обмежимось коротким переказом обставин, за яких було скоєно два злочини. 

 

Перший стався 1856 року, коли на цісаря Франца Йозефа загадковий незнайомець здійснив зухвалий напад.

 

Підозра в організації замаху на імператора Австрії падає на представника угорської спільноти, але допитлива, хоч і змучена конфліктами зі свекрухою, імператриця Сіссі прагне справедливого розслідування, тому самотужки починає шукати правду.  

 

Другий хтось скоїв вже 2015-го під час візиту до Львова Доротеї Тішлер, співробітниці «Моцартеуму», та скрипаля Крістіана Кольцбауера. Вдвох вони прилітають до України на фестиваль і везуть унікальну скрипку Моцарта, на якій Крістіан має заграти на концерті. Але після прогулянки Львовом музикант раптово помирає, а інструмент зникає.  

 

Як виявиться згодом, таємниці минулого можуть простягати свої тіні дуже далеко, уражаючи невинних. У Наталки Сняданко вийшов легкий, динамічний роман з яскравими, вже сформованими персонажами, за взаєминами яких було цікаво спостерігати.  

Купити книжку

Кухонний фронт

Дженніфер Раян. Кухонний фронт: пер. Ю. Кузьменко — Київ: #книголав, 2023. — 507 с.

Велика Британія, 1942 рік. Друга світова війна у розпалі. Але все важливе у житті пересічних британців відбувається, звісно, на кухнях. Тут господині з любов’ю сваряться на дітей, думають про щось своє, та головне – вигадують страви, які можна було б приготувати під час дефіциту продуктів. Щоб якось розважити у скруті співгромадян, BBC вирішує створити радіопрограму «Кухонний фронт». А щоб знайти її голос, оголошує кулінарний конкурс. У змаганні візьмуть участь четверо жінок: Одрi Лендон – вдова з трьома дітьми, її чоловік був пілотом і загинув на війні, після чого жінка «постійно валилася з ніг», бо «пекла ледь не цілодобово, присвячуючи цій справі весь час, аби хоч трохи заробити»; Ґвендолін Стрікленд – трошки удавана леді, з тих, кому пощастило вийти заміж за заможного чоловіка, під час війни вона стала кулінаркою-демонстраторкою, яка від імені Міністерства харчування пояснювала громадськості, що і як готувати в умовах суворих обмежень; Нелл Браун – хатня помічниця, «котрій доводилося виконувати роботу трьох служниць»; Зелда Дюпон – шеф-кухарка їдальні «Фенлі Пай Фекторі». 

 

Кожна має свої прагнення й мрії, а тому старатиметься використати участь у конкурсі як шанс змінити життя. Та чи буде їхнє суперництво аж таким затятим? Авторка книжки, подруживши героїнь, зворушить стійкістю цих жінок, заразом порушивши тему рівних прав і можливостей, самопізнання, вибору власного шляху за покликом серця, а не за силою обставин.

 

Дженніфер Раян елегантно відтворює особливості історичного періоду, хоча її оповідь багато в чому резонує із сьогоденням. 

 

«Кухонний фронт» – якісний історичний роман, в якому органічно поєднуються кулінарні шедеври, виклики воєнного часу та історії про незламний жіночий дух. Завдяки цікавим персонажам та захопливій розповіді, книга доводить, що навіть у найважчий час людина здатна знайти у собі сили вистояти перед обличчям негараздів. 

Купити книжку

Майстер реліквій

Крістофер Баклі. Майстер реліквій: пер. з англ. Я. Сєрая. — Харків: Фабула, 2018. — 448 с.

Робимо нічогенький такий стрибок у часі – й опиняємося в Європі XVI століття. Завдяки роману «Майстер реліквій» американського письменника Крістофера Баклі маємо можливість зануритись у світ пригод, які аж ніяк не пасують звично піднесеному образу епохи Відродження. Лише уявіть, якось Дісмас, невдаха-торговець реліквіями, та його непересічний компаньйон Альбрехт Дюрер, живописець, вирішують підробити плащаницю Христа – одну з найважливіших релігійних реліквій християн. Навіщо? Щоб вигідно продати, ясна річ. Та, беручись за цю справу, Дісмас та Дюрер не підозрюватимуть, що опиняться у вирі політичних інтриг і релігійних потрясінь. 

 

У своєму романі Крістофер Баклі майстерно поєднує історичні факти з авторською вигадкою, яку щедро приправляє гумором. Письменник водночас сміється з парадоксів епохи й порушує серйозні теми релігійного фанатизму та використання його під час боротьби за владу.

 

Автор надає увагу взаєминам Дісмаса та Дюрера, їхні контрастні характери, жваві діалоги з дотепними жартами додають оповіді емоційної глибини. Перед компаньйонами поставатимуть морально-етичні дилеми, які провокуватимуть їх на роздуми про природу віри чи роль мистецтва у розвитку суспільства.  

 

«Майстер реліквій» багатий на історичні подробиці та яскраві описи, а тому дуже атмосферний. Заплутане павутиння альянсів, зрад і змов тримає у напрузі, дозволяючи роману тримати динамічний ритм, хоча інколи він сповільнюється через додаткові сюжетні лінії. Насамкінець, роман Крістофера Баклі – це захоплива пригода, з якою можна не лише весело, але й цікаво провести кілька теплих літніх вечорів. 

Купити книжку

 

Читайте також: Таємниці довжиною у життя: 5 родинних саг на літо