25 книжок на літо

Почуття понад усе: 5 романів про кохання для читання влітку

18.08.2023

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Завершуємо наш сезонний цикл «25 книжок на літо» добіркою романів про кохання. Про це почуття написано так багато, але воно все одно залишається невичерпним джерелом натхнення для письменників і письменниць. 

Обрали видання, якими можна завершити читацьке літо чи взяти їх із собою в осінь, теж романтичну пору року. Тож далі на вас чекають історія першого кохання, роман про другий шанс, пристрасті богів та продовження популярної наприкінці 1990-х книжки.   

Перші

Марія Олекса. Перші. Київ: Віхола, 2023. – 296 с.

Дебютний роман української журналістки Марії Олекси «Перші» – можливість згадати часи без повномасштабної війни, перенестися у недалеке минуле, щоб завітати до Києва двадцятирічної давнини й подивитися на трюки скейтбордистів біля Маріїнського палацу, пройтися тінистими стежками парку «Нивки»… Скоріше за все, на якомусь із цих маршрутів ви зустрінете закоханих школярів, заглиблених у своє прекрасне перше почуття. Вони розмовлятимуть про все на світі, триматимуться за руки, не помічаючи поглядів перехожих. Саме так, як 2002 року робили Влада та Павлик, він же Равлик. Вони познайомилися у літньому таборі й стали зустрічатись. Їх, дуже різних, поєднало кохання, яке потім, на жаль, переросло у суперництво…

 

Суперталановитий Равлик, який вмів подобатись людям з перших секунд знайомства, та скромна, невпевнена у собі Влада спершу були одне одному підтримкою та опорою. Але на те воно й дорослішання, щоб змінюватись і змінювати своє ставлення до інших людей. 

 

П’ятнадцять років потому побачимо Владу геть іншою людиною, але так само залежною від минулого, яке вона ніяк не може відпустити, щоб знайти щастя. Прагнення бути кращою за Павлика/Равлика, непроговорена образа та провина ледь не отруять жінці життя. Але низка подій, зустрічей, що спонукатимуть аналізувати минуле, допоможуть Владі нарешті звільнитися і покохати знову. ​

Купити книжку

Коли ніч запалює зірки

Ельсебет Еґгольм. Коли ніч запалює зірки: пер. Н. Іваничук. – Київ: Нора-Друк, 2022. – 352 с.

Як щодо данського роману про кохання, пошуки себе та красу мистецтва? «Коли ніч запалює зірки» Ельсебет Еґгольм – захоплива, мудра книжка, в якій вистачатиме пристрасті. Зважаючи на те, що письменниця є відомою у Данії авторкою детективів, навіть в цій романтичній історії буде інтрига й чимало таємниць, що робить її читання іще приємнішим. 

 

«Коли ніч запалює зірки» має дві сюжетні лінії зі своїми головними персонажами.

 

Перша розповідає про талановиту піаністку Малу, яка страждає від невпевненості у собі й гіперопіки чоловіка. Раптом помирає її мати. Від горя Малу втрачає відчуття музики. Розбираючи речі матері, жінка знайде стару платівку із записом творів Шопена у виконанні французької піаністки Софі Косто. Малу в очі впаде її власна зовнішня схожість з музиканткою. Після цієї події наша героїня вирушить до Франції, щоб розібратись, ким була Софі Косто. 

 

Друга сюжетна лінія зосереджена на житті гітариста Коді Блейка – американця, який колись подався на службу до Іноземного легіону, на одному із завдань втратив друга й після цього залишився жити у Франції, щоб опікуватись родиною загиблого побратима. Малу та Коді випадково зустрінуться, разом проведуть ціле розслідування, щоб дізнатись таємниці її родини, і, звісно, закохаються. Та чи залишаться вони разом, зважаючи на непрості долі обох? Утримаємось від подробиць, щоб не псувати задоволення від прочитання роману. 

Купити книжку

Лагідна війна

Джулія Беррі. Лагідна війна: пер. К. Калитко. – Київ: Видавництво «РМ», 2022. – 520 с. 

Англомовні джерела класифікують роман американської авторки Джулії Беррі «Лагідна війна» як книжку для підлітків і молоді. Зважаючи на те, що «молодість» – нині категорія відносна й залежить не так від кількості років, як від внутрішнього відчуття себе, ми вирішили не сумніватись і додати це видання до добірки. Аж так книжка пасує до обраної теми. «Лагідна війна» присвячена коханню цілком і повністю. Судячи з емоційної ноти роману, авторка щиро вірить, що воно здатне творити дива навіть у найтемніші часи. 

 

Оповідь «Лагідної війни» починається з подружньої зради, у якій  давньогрецький бог вогню та ковальства Гефест звинувачує свою дружину Афродіту, богиню краси та любові.

 

Впіймавши її на гарячому з богом війни Аресом 1942 року у готелі на Мангеттені, ошуканий чоловік розпочинає імпровізований судовий процес. Щоб задобрити, забалакати й наново причарувати Гефеста, хитра, але дуже натхнення Афродіта вирішує пояснити чоловікові, чим же насправді є кохання, а тому розповідає йому про своїх улюбленців – смертних людей, які під час Першої світової війни знаходять любов і тримаються за неї так міцно, що долають будь-які життєві труднощі. Йдеться про дві пари закоханих: британців Гейзел Віндікотт і Джеймса Олдриджа, американця Обрі Едвардса та бельгійку Колетт. Між ними буде багато музики, пристрасті та відданості одне одному – красивих почуттів, яким варто повчитись навіть богам.   

Купити книжку

Пляжне чтиво

Емілі Генрі. Пляжне чтиво: пер. Д. Беззадіна. – Київ: Artbooks, 2023. – 392 с.

«І тієї миті я зрозуміла: коли світ здається темним і страшним, любов може змусити танцювати; сміх може трохи полегшити біль; краса може пробити дірки у броні страху», – пише Дженьюері Ендрюс, авторка романтичних бестселерів та героїня книжки «Пляжне чтиво». Колись давно вона вирішила, що ці три складові стануть основою її життя. Тому і настрій книжки буде відповідним. 

 

Все, що стається з людиною, відбувається на краще – ледь не лейтмотив роману, а тому починається він з приїзду Дженьюері у загадковий романтичний будинок, який молода жінка успадкувала від свого батька.

 

Про існування цього «гнізда розпусти», ясна річ, ніхто не знав. Але саме його письменниця обрала, щоб написати книжку. Згорьована через смерть тата, засмучена тим, що він вів подвійне життя, Дженьюері раптом зустрічає його – Буркотуна, сусіда і, як виявиться згодом, теж письменника Оґастуса Еверета. Їхнє співіснування почнеться зі сварок, буде сповнене курйозних випадків, аж поки не переросте у кохання… 

 

Проза Емілі Генрі дотепна, захоплива та багата на описи, вона занурює у світ персонажів та їхніх емоцій, досліджуючи непрості теми втрати, особистісного зростання, творчості. Авторка робить це делікатно, підкреслюючи силу людського зв’язку, за допомогою якого внутрішні рани можуть швидко загоїтись.

Купити книжку

Льодяникові черевички

Джоан Гарріс. Льодяникові черевички: пер. Д. Петрушенко. – Харків: Клуб Сімейного Дозвілля, 2023. – 592 с.

Продовження бестселера «Шоколад» англійської письменниці Джоан Гарріс, який був надзвичайно популярним наприкінці 1990-х – початку 2000-х, чому посприяла екранізація роману з Джонні Деппом та Жульєт Бінош у головних ролях. «Льодяникові черевички» не є аж настільки самостійним літературним твором. Щоб краще розуміти цю книжку та її атмосферу, в ідеалі, слід спершу прочитати «Шоколад». Якщо ж це вже із вами трапилось, зачарувавши світом пахощів та пристрастей, то уперед – до наступних пригод Віани Роше.

 

У другому романі місцем містично-романтичних подій буде не якесь далеке французьке село, а сам Париж. Після подорожей у прагненні знайти дім, Віана зупиниться саме у столиці, щоб знову відкрити chocolaterie.

 

Тепер вже із двома доньками, Анук та Розеттою, жінка намагатиметься будувати нове життя, стараючись не виділятись, бути сірою мишкою. Але завжди знайдеться інша особлива людина, яка відчує її магічний шарм. Такою стане Зозі де л’Альба – колекціонерка особистостей, шахрайка, яка понад усе «насолоджується гонитвою, захватом переслідування, зваблення, боєм». Вона втрутиться у життя Віани, щоб спершу допомогти, а потім забрати собі більше, ніж дала їй.  

 

Книжка «Льодяникові черевички» при всій своїм романтичній паризькій атмосфері досліджує тонку межу між світлом і темрявою, добром і злом. Авторка подає розмаїття внутрішніх конфліктів головних персонажів, де є місце і проблемам дорослішання, і вибору між коханням та материнством, і пошуку ідентичності.

Купити книжку