25 книжок на літо

Таємниці довжиною у життя: 5 родинних саг на літо

24.07.2023

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Читомо продовжує сезонний цикл добірок легкої літератури «25 книжок на літо», у матеріалах якого знайдете романи різних жанрів, але неодмінно з хорошим фіналом. 

Після фантастичних пригодницьких світів і детективів пропонуємо море пристрастей родинних саг, за допомогою яких будемо подорожувати країнами та епохами: від Ірландії початку XX століття у вогні боротьби за незалежність до Малібу 1980-х у полум’ї пожежі, що може виникнути через сварку чоловіка з дружиною.   

Що знає вітер

Емі Гармон. Що знає вітер: пер. М. Пухлій. – Харків: Віват, 2023. – 464 с.

Ця книжка могла б прикрасити добірку історичної прози, фантастики чи романів про кохання, але ми додали її саме до матеріалу про родинні саги, бо в основі «Що знає вітер» – пошук коріння, заглиблення у минуле, знаючи яке, краще розумітимеш, ким є насправді. Головну героїню книжки, Енн Ґаллагер, виховав дідусь Оїн. Ірландець, який замолоду емігрував до США, понад усе цінував історії й вчив це робити свою онуку, бо «тільки в легендах та переказах ми не даємо відійти в небуття нашим предкам, своїй культурі». Енн виросла й стала успішною письменницею. А коли її дідусь піде у засвіти, жінка вирішить здійснити подорож на свою історичну батьківщину, щоб з’ясувати деякі обставини минулого Оїна, більше дізнатись про війну за незалежність Ірландії. Перед смертю дідусь передасть Енн кілька фото, старий щоденник і ґудзик – неоціненний скарб, який змінить життя героїні роману. 

 

Опинившись в Ірландії, Енн порине в історію своєї родини, але не завдяки архівам, ні. Дивовижним чином вона перенесеться у минуле, познайомиться з лідерами революції, житиме поруч з іще малим Оїном, а головне – зустріне справжнє кохання.

 

Енн повернеться у свій час, страждатиме й тужитиме, але щастя повернеться до неї, бо авторка роману точно не була налаштована на трагічний фінал своєї книжки. 

 

«Що знає вітер» – захоплива, романтична оповідь, заснована на реальних історичних подіях, мила варіація на тему подорожей у часі, що водночас висвітлює важливі сторінки минувшини Ірландії. 

Купити книжку

Три Марти

Ірина Савка. Три Марти. – Львів. Видавництво Старого Лева, 2021. – 256 с. 

«Три Марти» Ірини Савки – книжка, написана з великою любов’ю. Це відчувається у кожному реченні, у кожному персонажі. Легко уявити, як історію про Романа та трьох його коханих Март розповідає, наприклад, цікава попутниця у поїзді Київ-Львів. За її словами – долі людей та минуле країни, поєднані численними випробуваннями. Та головне – замилування тими, хто вистояв, зберігши пам’ять і здатність радіти життю, мудрість і відкрите до любові серце. 

 

То хто ж такі ті Марти? Перша – дружина Романа Іванича, матір студентки Марії, етнічна полька, тиха та скромна, але й безстрашна, бо під час Другої світової війни не побоялась німців зі зброєю, коли кинулась боронити свого чоловіка. Роман одружився із цією Мартою через розпуку й біль утрати, бо кохав іншу Марту із села, яку батьки віддали за заможного поляка. А третю Марту чоловік зустріне під час війни, коли втече з примусових робіт і опиниться в Польщі. Вона допоможе йому вижити, трохи зміцнити й відпустить додому, а пізніше дізнається, що вагітна. 

 

В середині 1950-х долі цих людей переплетуться вже через дітей. Три Марти, кожна на свій лад, змагатимуться за кохання Романа.

 

Кого він обере, не будемо казати, щоб не псувати цілісності оповіді Ірини Савки. В історію, де стільки кохання й утвердження життя, авторка майстерно вплела згадки про УПА, етнічні конфлікти поляків та українців, колгоспне ярмо та безкарність представників совєтів. Читаючи про все це нині, отримуєш додаткову підтримку – витримали вони, значить і ми зможемо.   

Купити книжку

Світанок Малібу

Тейлор Дженкінс Рід. Світанок Малібу: пер. А. Крупки. – Київ: Артбукс, 2023. – 472 с.

Гаряче літо 1983-го. Людні пляжі Малібу, високі хвилі, які підкорюють серфери. У повітрі – аромат смажених креветок, морської солі та п’янкої свободи. Серед цього буяння життя знайомимося з головними героями книжки «​​Світанок Малібу» – молодими й гарними дітьми родини Ріва – Ніною, Джеєм, Гудом та Кіт. Вони перебувають у передчутті найгучнішої вечірки року, яку влаштує старша сестра Ніна, фотомодель та серферка. Втім, краса та гроші не захистили її від подружньої зради. Та й взагалі Ніна – людина, яка звикла робити всіх довкола щасливими, нехтуючи власними інтересами. Саме вона стала опікункою молодших братів та сестри, коли їхній матері вкоротив віку алкоголь. Щодо батька, то він давно покинув родину, промінявши дітей і дружину на славу попвиконавця та мінливі романи. 

 

Братів Джея і Гуда крім родинного зв’язку, між іншим, лише по батькові, об’єднує й професійна діяльність. Перший – видатний серфер, а другий – його геніальний фотограф. Та парубки опинились у любовному трикутнику. Гуд закрутив роман з колишньою дівчиною Джея. Молодша Кіт серед усього цього намагається зрозуміти себе й нарешті спробувати хоч з кимось побудувати стосунки…

 

Діти Ріва дружні, веселі, але зранені у дитинстві байдужістю батька та самотністю матері. Та попри все їм вдасться впоратись із труднощами. Щоправда, цьому передуватиме грандіозна вечірка, бійка і скандал. Але все це згорить у вогні пожежі. Залишиться головне – порозуміння й любов.  

Купити книжку

Віолетта

Ісабель Альєнде. Віолетта: пер. Г. Грабовської. – Львів. Видавництво Анетти Антоненко, 2022. – 336 с. 

Розширюємо географію наших родинних саг. Разом з Віолеттою дель Вальє помандруємо до Південної Америки, щоб поринути у пригоди цієї неймовірної жінки та її родини, які триватимуть рівно сто років – між пандемій іспанського грипу та коронавірусу. 

 

Отже, Віолетта народилась 1920-го, під час землетрусу, у заможній родині. Її мати, колись першу красуню столиці неназваної в романі країни, змучила незліченна кількість вагітностей, викиднів й пологів. Батько намагався будувати бізнес, але більше мріяв про різноманітні здобутки технічного прогресу й не дбав про чесне поводження з податками. До того ж 1929 року почалась криза на американському фондовому ринку.  Родина Вальє збанкрутувала. Віолетта разом з матір’ю й тітками вирушила углиб країни, щоб почати нове життя… 

 

На долю головної героїні випадуть дивовижні пригоди, вона зустріне чудових людей, які навчать її допомагати іншим, боротись за свої права. Віолетта створить сім’ю з ідеальним чоловіком, але не кохатиме його. Та все ж зустріне того, хто замарить їй голову…

 

Розуміючи, що незалежність жінки полягає передовсім у забезпеченості, Віолетта заощаджуватиме гроші, допомагатиме брату в бізнесі, щоб навіть у найважчий період свого життя мати подушку безпеку. Коротко кажучи, за сто років героїня назбирала чимало цікавих історій, виклад яких врешті перетвориться у сповідь. 

 

«Віолетта» Ісабель Альєнде – пристрасна історія про сильну жінку, пошук кохання, змагання з обставинами й навіть політичними режимами, оповідь про те, як крізь непросте життя пронести цікавість до всього, що тебе оточує.   

Купити книжку

Так весело нам ще ніколи не було

Клер Ломбардо. Так весело нам ще ніколи не було: О. Дятел. – Київ. РМ, 2021 – 672 с. 

Дебютний і поки що єдиний роман американської письменниці Клер Ломбардо «Так весело нам ще ніколи не було» – родинна сага з максимальним заглибленням в емоційні стани персонажів й ті обставини, які до тих станів призвели. Оповідь книжки охоплює майже сорок років: від знайомства Мерілін Конноллі та Девіда Соренсона до моменту, коли їхнє складне, але передбачуване сімейне життя із чотирма доньками вийде з берегів через один неймовірний випадок… 

 

Отже, роман починається зі сцени шаблонного ідеального американського свята – весілля старшої доньки Венді, яка зустріла казково заможного чоловіка. Тут і дизайнерська сукня нареченою, і гостинні тато з мамою, гості, наїдки… Але за декораціями події видно, наскільки непростими є стосунки в середині родини Соренсонів. 

 

З кожним розділом книжки авторка розкручує клубок сімейних образ, зрад, таємниць. Письменниця не ділить своїх персонажів на хороших і поганих. У неї всі непрості та неідеальні, бо так є й у життів. Наприклад, Девід Соренсон колись мав інтрижку із колегою, його старша донька Венді розтринькує спадок чоловіка на вино та наркотики, молодша Ґрейс бреше про навчання, а середня Вайолет взагалі колись давно таємно народила дитину й віддала на всиновлення… Протягом усього роману батьки й діти з’ясовуватимуть, хто і що кому винен, щоб нарешті почати жити мирно.   

Купити книжку

 

Читайте також: Убивця — садівник? 5 детективів для читання влітку

 

Ілюстрації Мар’яни Микитюк
Дизайн Оксани Гаджій