меморіальна дошка

На Полтавщині відкрили меморіальну дошку письменнику-гумористу Олександру Ковіньці

29.10.2020

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

У селі Плоске неподалік Полтави урочисто відкрили меморіальну дошку Олександру Ковіньці – письменнику-гумористу, учаснику Української революції 1917-21 років. Про це повідомляє Інституту національної пам’яті.

Дошку встановили на фасаді місцевої школи, оскільки поруч знаходилась хата, де 13 січня 1900 року письменник народився і провів дитинство.

«Серед цілої плеяди письменників Мачухівської землі зірка першої величини – це Олександр Ковінька. Відкриття дошки – свідчення того, що земляки не забувають його», – зазначив Анатолій Гейко, директор Мачухівського краєзнавчого музею.

 

Олександр Ковінька народився в родині бідного селянина. Закінчив церковноприходську школу, навчався в земському двокласному училищі. З 12 років пішов у найми, у 17 склав екстерном іспити за чотири класи гімназії. Був сторожем у сільській аптеці, служив у міліції в Полтаві.

 

Під час Визвольних змагань Олександр Ковінько вступає у антигетьманський загін. В одній із сутичок з кайзерівськими військами його схопили і віддали до військово-польового суду. Пізніше також потрапив у полон до денікінців разом з Володимиром Сосюрою. 1920 року Олександр Ковінько, тоді вже член партій боротьбистів, опинився в рядах Української армії Симона Петлюри. Пройшов через польський табір у Познані.

 

Друкуватися почав 1926 року — за сприяння Остапа Вишні в газеті «Селянська правда» була вміщена його гумореска «Містки та доріженьки». Друкував гумористичні оповідання та фейлетони в пресі.

 

У 1934 році заарештований органами НКВС у справі «Контрреволюційної боротьбистської організації», а згодом засуджений до десяти років таборів у Магадані. Там він працював вибійником, бурильником, гірничим майстром, плановиком-економістом на гірничо-промислових підприємствах Дальбуду.

 

Звільнений 1947 року, але без права повернення в Україну, жив у Якутії. Там у 1950 заарештований удруге і повернений у Нагаєво поблизу Магадана. Аж у 1956-му Олександра Ковіньку визнали не винним: його судово-слідчу справу припинили за відсутністю складу злочину. Після реабілітації повернувся на батьківщину, до Полтави.

 

Раніше повідомлялося, що музей у селі Кринка Херсонської області, де була садиба відомого українського письменника Остапа Вишні, почали відновлювати за сприяння мецената.