карантин

Найкращі онлайнподії карантину, які ви могли пропустити

03.07.2020

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Попри нарікання на онлайнові події, у них є свої переваги. Насамперед, більшість з них можна подивитися в записі – у зручний для вас час і безкоштовно. Завдяки карантину, youtube-канали та Facebook-сторінки письменників, видавництв, фестивалів та інших організаторів літзаходів поповнилися значною кількістю записів прямих трансляцій – цінними розмовами, дискусіями, презентаціями тощо. Які ж з них заслуговують на вашу увагу? Пропонуємо вам добірку найцікавіших онлайнових подій, які пройшли під час карантину і які можна й варто подивитися у записі.

ДИСКУСІЇ

Яким може бути світовий порядок після пандемії?

  • Організатор: Pen Ukraine;
  • Учасники: ексміністр закородонних справ України Павло Клімкін, журналістка й письменниця Наталя Гуменюк, головний редактор «Європейської правди» Сергій Сидоренко, головна редакторка «UA: Ukraine Analytica» Ганна Шелест, письменник Володимир Єрмоленко (модератор);
  • Тривалість: 110 хвилин.

 

 

Учасники дискусії говорять про те, як змінюється світ, заскочений пандемією та економічною кризою. Вони обговорюють стратегії й тактики, запропоновані світовими лідерами, їхні сили й слабкості, а також можливі сценарії подальшого розвитку подій.

Як пандемія змінить правила гри в Україні та світі?

  • Організатор: Pen Ukraine;
  • Учасники: підприємець, викладач Києво-Могилянської бізнес-школи Валерій Пекар, перекладач, доктор філософських наук Вахтанґ Кебуладзе, видавчиня, співзасновниця видавництва «Yakaboo Publishing» Оксана Форостина, експерт зі стратегій, член наглядової ради Суспільного мовлення Євген Глібовицький, журналістка, ведуча «UA: Суспільне» Мирослава Барчук (модераторка);
  • Тривалість: 115 хвилин.

 

 

Учасники обговорюють виклики, які пандемія коронавірусу поставила перед людством, урядами, громадянським суспільством та кожною окремою людиною. Вони дискутують про те, яким буде світ під час та після пандемії, та говорять про стратегії й тактики адаптації до змін.

Як носити тягарі пам’яті?

  • Організатор: Pen Ukraine;
  • Учасники: письменниця, перекладачка Софія Андрухович, поет, перекладач Остап Сливинський, учений-філософ, директор Центру Європейських гуманітарних досліджень Національного університету «Києво-Могилянська академія» та науково-видавничого об’єднання «Дух і Літера» Костянтин Сігов, поетка, есеїстка Ірина Старовойт, письменниця, журналістка Олена Гусейнова (модераторка);
  • Тривалість: 125 хвилин.

 

 

Письменники, філософи та літературознавці говорять про те, як проговорення та прийняття неоднозначних сторінок історії й пам’яті, раніше оточених мовчанням, зокрема в літературі, уможливлює пошук відповідей на болісні, але необхідні для дорослішання суспільства питання. Зокрема, учасники обговорюють, чи готові українці до розмови не лише про злочини проти нас, але й про нашу власну участь у цих злочинах та чи вміємо ми про них говорити без спрощень і брати на себе відповідальність за спільне темне минуле.

Виклики новонародженої української культурної дипломатії сьогодні

  • Організатори: Український Інститут, Український Інститут Книги, Канадський інститут українських студій, Український науковий інститут Гарвардського університету, Український Інститут у Лондоні;
  • Учасники:  генеральний директор Українського інституту Володимир Шейко, очільниця аналітичного відділу Інституту книги, співзасновниця «Читомо» Ірина Батуревич, директорка Українського Інституту в Лондоні Маріна Пезенті, дослідниця за програмою студій сучасної України при Канадському інституті українських студій Джесика Зичович, керівник публікаційної програми в Українському науковому інституті Гарвардського університету Олег Коцюба (модератор);
  • Тривалість: 120 хвилин.

 

 

Учасники обговорюють, наскільки важливими є культура і культурна дипломатія в умовах економічного спаду та неоголошеної війни з РФ, і дискутують, чи варто продовжити нещодавні зусилля з інвестицій в активне формування іміджу країни за кордоном, використовуючи культуру та науку, а чи краще відкласти їх до «кращих часів». Також вони розповідають, як виміряти успіх зусиль культурних інституцій з цілеспрямованого досягнення іноземних аудиторій і як такий успіх виглядає.

 

Читайте також: Вийти з тіні Росії: які виклики стоять перед українською культурною дипломатією

Епоха (без)системних змін: Яку Україну ми будуємо?

  • Організатор: Pen Ukraine;
  • Учасники: доктор філософських наук Євген Бистрицький, заступник директора Інститут соціології НАНУ Євген Головаха, доктор історичних наук, професор Українського Католицького Університету Ярослав Грицак, співзасновниця платформи соціальних інновацій «Велика Ідея» Ірина Соловей, видавчиня, співзасновниця видавництва «Yakaboo Publishing» Оксана Форостина (модераторка);
  • Тривалість: 125 хвилин.

 

 

Учасники події дискутують про те, у якому напрямку рухається Україна, якою мала би бути візія її розвитку і що відбувається за умови, коли такого спільного бачення немає. Вони обговорюють стан справ із різних перспектив: історичної, соціологічної, філософської та з позицій соціальних інновацій. А ще міркують, чи мають українці ціннісні орієнтири та моральних авторитетів.

ПРЕЗЕНТАЦІЇ

Сергій Жадан. «Список кораблів» та «Хлібне перемир’я»

  • Організатор: UA: Культура;
  • Учасники: письменник Сергій Жадан, виконавчий продюсер телеканалу «UA: Культура» Лук’ян Галкін;
  • Тривалість: 125 хвилин.

 

 

Сергій Жадан розповідає про свою нову п’єсу «Хлібне перемир’я» –  історію однієї смерті, «яка поступово перетворюється на історію цілого покоління» – та читає вірші з нової збірки «Список кораблів». Письменник стверджує, що «Список кораблів» — можливо, найінтимніша і найболючіша його книжка. А після презентації книжок Сергій Жадан відповідає на запитання глядачів.

Олег Сенцов. «Другу також варто придбати»

  • Організатор: UA: Культура;
  • Учасники: кінорежисер, сценарист та письменник Олег Сенцов, виконавчий продюсер телеканалу «UA: Культура» Лук’ян Галкін;
  • Тривалість: 33 хвилини.

 

 

Олег Сенцов презентує свій новий апокаліптичний роман «Другу також варто придбати», написаний під час ув’язнення в російській колонії. На сторінках роману йдеться про вигадані фантастичні реалії (позаземна цивілізація, яка ніби-то прагне врятувати людей від них самих) та цілком реальні проблеми людства.

Петро Яценко. «Магнетизм»

  • Організатор: «Видавництво Старого Лева»;
  • Учасники: письменник, журналіст Петро Яценко, письменниця, головна редакторка та співзасновниця «Видавництво Старого Лева» Мар’яна Савка (модераторка);
  • Тривалість: 50 хвилин.

 

 

Ви почуєте магічну історію про те, як у дивовижний спосіб пов’язані люди й міста, як вони притягуються і відштовхуються, можуть із легкістю знищити одні одних, а можуть дати одні одним життя.

Софія Андрухович. «Амадока»

  • Організатор: Мистецький Арсенал;
  • Учасники: письменниця, перекладачка Софія Андрухович, директорка Мистецького Арсеналу Олеся Островська-Люта;
  • Тривалість: 45 хвилин.

 

 

Презентація нового роману Софії Андрухович «Амадока» мала відбутися у Мистецькому арсеналі наприкінці березня за участі понад 200 людей. Втім, хоч і публічна презентація не відбулася через впровадження карантину, письменниця все ж завітала у Мистецький арсенал та розповіла про пандемію, яка змінює сприйняття, стосунки й поведінку людей, та роман «Амадока», його символи, метафори й головні ідеї.

 

Читайте також: «Амадока» Софії Андрухович: занурення у бездонне озеро амнезії

Оксана Забужко. «Планета полин»

  • Організатор: BookForum;
  • Учасники: письменниця Оксана Забужко;
  • Тривалість: 45 хвилин.

 

 

Письменниця розповідає про свою нову книжку «Планета Полин», яка нещодавно вийшла друком у видавництві Видавництво «Комора». «Планета Полин» – це найважливіші есеї Оксани Забужко останніх двох десятиліть, присвячені постатям і подіям, які авторка вважає культурно знаковими для сьогоднішньої епохи кризи гуманізму.

 

За час карантину BookForum провів низку онлайнових подій, зокрема 21 вечір літературних читань з українськими авторами та авторками у межах проєкту «Літкур’єр». Усі відео доступні на Facebook-сторінці BookForum.

ЛЕКЦІЇ

5 класичних книжок від Тетяни Петренко

  • Організатор: Інститут книги;
  • Учасниця: літературна критикиня,  літературознавиці, авторка «Читомо» Тетяна Петренко;
  • Тривалість: 24 хвилини.

 

 

Як читати класичну літературу і чому це варто робити? На ці запитання відповідає Тетяна Петренко, згадуючи низку класичних книжок, і радить п’ять, на які, на її думку, варто звернути увагу.

5 польських імен у літературі від Остапа Сливинського

  • Організатор: Інститут книги;
  • Учасник: перекладач, філолог-славіст, поет Остап Сливинський;
  • Тривалість: 65 хвилин.

 

 

Остап Сливинський розповідає про важливих сучасних польських авторів і авторок, яких варто додати в свій to-read список. Також він розмірковує про особливості польської літератури, зокрема її «відважність», порівнюючи її з українською. Перекладач радить і книжки, які вже можна знайти в наших книгарнях, і книжки, які ще не перекладені українськими видавцями.

 

Інститут книги провів й інші події, на яких відомі українські письменники, літературознавці, критики радили або читали книжки. Знайти ці події ви можете на Facebook-сторінці Інституту книги.

 

Читайте також: Що говорила Токарчук на врученні Нобеля: від ніжного оповідача до політики

Як писати так, щоб читали

  • Організатор: Postmen;
  • Учасники: письменник, журналіст та редактор «The Village Україна» Марк Лівін, керівник і засновник digital-агенції Postmen Ярослав Ведмідь;
  • Тривалість: 65 хвилин.

 

 

Марк Лівін розповідає про лайфхаки сторітелінгу, правила написання і редагування тексту та свої книжки «Життя та інша хімія» та «Сторітелінг для очей вух та серця». Письменник радить, як писати тексти, щоб вони подобалися усім та як наповнити своє письмо емоціями та щирістю.

ПЕРФОРМАНС

Вистава за п’єсою Олега Сенцова «Номери»

  • Режисерка: Тамара Трунова;
  • Тривалість: 65 хвилин.

 

 

«Номери» – це історія про суспільство, що живе в обмеженому та занедбаному світі, де кожен існує сам по собі, забувши про власне призначення. Олег Сенцов закінчив п’єсу у російській в’язниці.

ПОДІЇ ДЛЯ ВИДАВЦІВ

Китайський ринок. Спільні виклики та можливості

  • Організатор: Болонський ярмарок дитячої книги;
  • Учасники: менеджерка Болонського ярмарку дитячої книги Elena Pasoli, генеральна директорка «BolognaFiere China Ltd. & Ronbo BolognaFiere Shanghai Ltd» Donna Chai, головний редактор журналу «China Publishers» Ren Dianshun, президент китайського видавництва «Tomorrow Publishing House» Fu Dawei, міжнародна менеджерка з прав LeeAnn Bortolussi;
  • Тривалість: 40 хвилин.

 

 

Учасники аналізують дослідження журналу «China Publishers» про розвиток китайської дитячої книжкової індустрії у 2019 році, розповідають про досвід видавничої співпраці Китаю з рештою світу та діляться інсайтами з підготовки до наступної Шанхайської міжнародної виставки дитячої книги.

Книжки для дітей в «новій нормальності»

  • Організатор: Болонський ярмарок дитячої книги;
  • Учасники: редакторка «the New York Times» Maria Russo, президент «International Publishers Association» Bodour Al Qasimi, французька редакторка Sophie Giraud, американський видавець Jack Jensen, іспанська редакторка Cecilia Silva-Díaz, італійська редакторка Gaia Stock, іранська видавчиня Sahar Tarhandeh, британський видавець  Roger Thorp, індійська видавчиня Gita Wolf, китайський редактор Zhang Yuntao;
  • Тривалість: 90 хвилин.

 

 

Видавці та редактори дитячих книжок розповідають, як вони адаптуються до постпандемічного світу та як коронавірусна криза вплинула на ринок дитячих книжок. Також діляться думками щодо того, яка дитяча література матиме попит на ринку найближчим часом.

 

Читайте також: Китай: від мільйонних накладів Україну відділяють перекладачі

 

Здолати кризу: що чекає видавничий бізнес в Україні?

  • Організатор: журнал «Бізнес»;
  • Учасники: головна редакторка та співзасновниця «Видавництво Старого Лева» Мар’яна Савка, співзасновник та головний редактор журналу «Бізнес» Володимир Чеповий;
  • Тривалість: 45 хвилин.

 

 

Мар’яна Савка відповідає на низку запитань, що турбують культурну спільноту. Як кризові явища вплинули на попит українців в царині культурного продукту загалом і книговидання зокрема? Чи справді видавнича діяльність наразі стоїть «на паузі» і які її перспективи? Та як не потрапити до переліку тих, хто опиниться за бортом?