* ESC - закрити вікно пошуку
Верховна рада
Нардепи пропонують ввести субсидії на оренду для книгарень
09.11.2021Законопроєкт групи народних депутатів про стимулювання розвитку книговидання і книгорозповсюдження зареєстрували у Верховній Раді. Проєкт закону № 6287 опублікували на сайті ВР.
Співавторами проєкту закону стали 64 депутати з майже усіх фракцій та груп Верховної Ради. Його зареєстрували у парламенті 5 листопада.
У законопроєкті прописали механізми зростання мережі книгарень в Україні, накладів та асортименту книжок, збільшення читання україномовних книжок, значне зменшення негативного впливу Росії на український книжковий ринок. У пояснювальній записці до нього йдеться, що книжковий ринок України «дуже невеликий як на країну з населенням у 40 мільйонів».
«При цьому, дві третини книжок, шо продаються на ринку – російською мовою (приблизно 16 з 24 мільйонів у 2019 році), більшість із них завезли з Росії або надрукували в Україні підприємствами, афілійованими з російськими видавництвами, а по суті, з російською державою. Якщо не брати до уваги підручників та іншої навчальної літератури, наш і без того мізерний книжковий ринок на дві третини окупований російською літературою, що стало водночас і економічною, і гуманітарною, і безпековою проблемою», – обґрунтовують законотворці.
Крім цих проблем, нардепи наголошують на зменшенні накладів, закритті видавництв і книгарень. За їх інформацією, позитивно вплинули на галузь патріотичне піднесення (з 2014 року), послаблення впливу Росії на українські видавництва і книготорговельні мережі, а також запроваджені у 2017 році обмеження ввезення книжок із Росії, які вичерпалися у 2018-19 роках.
«Упродовж останніх 2-3 років на книжковому ринку України спостерігають стагнацію, яка з 2020 року після запровадження карантину змінилися падінням, що триває досі, до того ж супроводжується зростанням частки російської книжки», − йдеться у пояснювальній записці.
Законопроєктом пропонують внести зміни до Законів України «Про видавничу справу» і «Про державну підтримку книговидавничої справи в Україні», запровадивши надання державної субсидії для відшкодування витрат на оренду приміщень, що видавці використовують як книгарні.
Сума субсидії не перевищуватиме вартість оренди, а також не буде більшою за 20% суми доходу, отриманого з продажу книжок у такій книгарні. Законопроєкт також встановлює обмеження площі та вартості квадратного метра оренди з градацією відповідно до населення громади, де працює книгарня. Таку субсидію надаватимуть щоквартально, починаючи з першого кварталу 2023 року книгарням, що відповідають встановленим законопроєктом вимогам, на підставі звернень книгорозповсюджувачів до Українського інституту книги.
Реалізація законопроєкту не потребуватиме фінансування з державного чи місцевих бюджетів у 2021 та 2022 роках. Обсяг видатків державного бюджету y 2023 і наступних років залежатиме від кількості книгарень, що відповідатимуть вимогам законопроєкту і подаватимуться на отримання субсидії. За умови збереження до 2023 року близько 200 книгарень, що працюють зараз, середній розмір державної субсидії у розрахунку на 1 м² орендованої площі становитиме 450 гривень на місяць. Відтак, за умови середньої площі приміщення у 100 м² обсяг субсидії у розрахунку на 1 книгарню на рік становитиме 540 тисяч гривень.
Очікувана частка книгарень, що відповідатимуть встановленим законом критеріям і претендуватимуть на отримання субсидії впродовж 2023 року, становитиме від 60 до 80%, а розмір наданих субсидій – від 80 до 100% максимально можливої для відповідної книгарні суми. Припускають, що з державного бюджету на надання цих субсидій у 2023 році буде необхідно від 52 до 86 мільйонів гривень.
Також законопроєктом пропонують передбачити надання громадянам України сертифікатів на придбання книжок на суму, аналогічну трьом десятим розміру прожиткового мінімуму. Такий сертифікат надаватимуть при отриманні свідоцтва про народження, а також при отриманні 14-річними громадянами України ID-карток. Сертифікат зможуть використати лише для купівлі книжок українською мовою у книгорозповсюджувачів. Видачу сертифікатів планують почати з 1 січня 2023 року.
Очікують, що завдяки реалізації положень законопроєкту створять нові робочі місця (щонайменше 5000), галузь книговидання і книгорозповсюдження зросте, як наслідок − зросте сплата податків, збільшиться мережа книгарень у 4-5 разів – до 800-1000, це відбуватиметься й у невеликих містечках. Обсяг українського книжкового ринку зросте приблизно втричі, асортимент – удвічі.
Додамо, у вересні Верховна Рада підтримала зміни до закону «Про бібліотеки і бібліотечну справу». Також народні депутати планують звільнити від податків виготовлення і поширення аудіокнижок.
Нагадаємо, нещодавно Асоціація видавців і книгорозповсюджувачів закликала президента України підтримати книговидавничу галузь.
Читайте також: Найбільше падіння з часів незалежності: що відбувається з книжковим ринком
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості