рекомендації

Натхнення у спогадах: 8 книжок від Юлії Сінькевич

25.10.2020

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Поки Центральна виборча комісія підраховує результати місцевих виборів, ми, з почуттям виконаного обов’язку й сподіваннями на здоровий глузд співгромадян, дозволимо собі відволіктися. А що найкраще відволікає осіннього недільного вечора? Звісно, книжки. Цього разу пошукати натхнення через спогади допоможе нам генеральна продюсерка Одеського міжнародного кінофестивалю, співзасновниця та членкиня наглядової ради Української кіноакадемії Юлія Сінькевич.

«Книжки з’являються у мене абсолютно різними шляхами. Часто їх дарують друзі та близькі, ще частіше – купую в книгарнях, онлайн або на книжкових ярмарках, на кшталт «Книжкового Арсеналу».

 

Таким чином постійно поповнюється наша родинна бібліотека, у якій, до речі, ще багато чого я не встигла прочитати. Та серед тих робіт, із якими я вже знайома, є твори, що надихають, спонукають та вражають настільки, що довго не виходять з голови».

Єлена Ферранте. Неаполітанський квартет: Моя неймовірна подруга (Клуб сімейного дозвілля, 2018), Історія нового імені (Клуб сімейного дозвілля, 2019), Ті, хто йдуть, і ті, хто залишаються, Історія про зниклу дитину

Єлена Ферранте стала справжнім феноменом сучасної літератури не лише Італії, а й цілого світу. Попри те, що вона взагалі не дає інтерв’ю, журнал Time назвав письменницю однією із сотні найвпливовіших людей світу. Та книжки Ферранте говорять про неї промовистіше, ніж будь-який коментар чи інтерв’ю.

 

Її серія романів «Неаполітанський квартет» описує історію життя двох подруг, які народилися у бідному кварталі Неаполя. Починається дружба героїнь із першої книжки саги – «Моя неймовірна подруга». До речі, за її мотивами у 2018 році був створений однойменний серіал.

 

Історія дівчат продовжується у наступних книжках серії: «Історія нового імені», «Ті, хто йдуть, і ті, хто залишаються» та «Історія про зниклу дитину».

 

Цикл романів звертається до теми жіночої дружби, яка оповита стількома стереотипами, формування особистості й характеру на тлі класової нерівності, соціальних потрясінь, на кшталт масових страйків на фабриках Італії та протестних рухів, що змінювали умови життя жінок у 1970-х роках.

Вахтанг Кіпіані. Справа Василя Стуса (Vivat, 2019)

У книжці журналіста Вахтанга Кіпіані про видатного дисидента Василя Стуса зібрані документи тієї самої шеститомної кримінальної справи проти поета, де очевидні відповіді «за що», «як» і «чому» його було заарештовано насправді.

 

На жаль, питання історичної правди в Україні досі актуальне. І незавжди її вдається донести до загалу.

 

Так, ще у 2018 році зі стрічки «Заборонений» видалили всі згадки про Віктора Медведчука, який виступав захисником у процесі над Василем Стусом, хоча сам поет від нього відмовився.

 

Власне, на цьому Медведчук не зупинився і торік подав позов з вимогою заборонити поширення книжки Вахтанга Кіпіані «Справа Василя Стуса». 19 жовтня цей позов частково було задоволено. Проте судовий процес викликав ще більший ажіотаж навколо книжки.

Марина Абрамович. Пройти крізь стіни (ArtHuss, 2018)

Марина Абрамович – зірка сучасного перформансу та його похідних. Вона – одна із найвідоміших художниць сьогодення, якою захоплюються мільйони, та розгадати загадку її генія не вдається нікому. Її історія приховує особисті втрати та біль, але на рівні із цим їй завжди було притаманне бажання розсунути межі людського сприйняття та розуміння.

 

Автобіографія Абрамович «Пройти крізь стіни» дозволяє хоча б трохи наблизитися до розгадки цього феномена. Це відверта сповідь жінки, яка не побоялася кинути виклик суспільству, зруйнувати шаблони, вийти за межі і спробувати розширити духовний досвід кожного. Адже, як вважає сама Абрамович, життя створене для експерименту та мистецтва.

Оксана Забужко. Notre Dame d’Ukraine. Леся Українка в конфлікті міфологій (Комора, 2018)

Це одна із найвідоміших робіт Оксани Забужко, яка з моменту виходу у світ 2007 року встигла отримати низку нагород. І недарма, адже «Notre Dame d’Ukraine» пропонує читачу унікальну подорож крізь віки і культуру, ключ до якої криється у міфі про легендарну, але неодооцінену письменницю Лесю Українку.

 

Хоча це не зовсім книжка про видатну письменницю. Це радше літературний зріз, який дозволяє побачити історичну дійсність в контексті цілих епох та цивілізацій. Тут відсутній докладний виклад біографії Лесі Українки та аналіз її творів у звичній формі. Цього годі чекати. «Notre Dame d’Ukraine» – книжка навколо Лариси Косач, яка виступає наче орієнтиром у спробі Забужко подивитися на наше сьогодення і на наше вчора.

Віктор Кудін. Портретні замальовки. Свої, чужі та інші ArtHuss, 2020)

Талановитий архітектор та художник Віктор Кудін – давній друг нашої родини, тому його творчість знайома мені доволі давно. Він вже багато років розвиває мистецтво карикатури і до свого ювілею випустив книжку «Свої, чужі та інші», у якій зібрані портретні замальовки за 50 років.. У них вгадуються відомі артисти, політики, суспільні діячі, музиканти, художники, архітектори.

 

Найперший малюнок, який можна знайти у книжці, був зроблений у 1970 році, коли Віктор Кудін був ще другокурсником і ніяк не міг поладнати з вищою математикою. Тож, коли йому вдалося приборкати складну науку і скласти іспит, художник намалював свого викладача. З того часу Кудін і вирішив присвятити себе мистецтву.

 

Читайте також про 10 книжок із хорошим ритмом від Надії Парфан