Chytomo Spotlights

Одним фестивалем на рік Києву не обійтись — як пройшов перший KyivBookFest

15.09.2023

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

З 8 по 10 вересня в Україні пройшло відразу декілька культурних подій в різних містах. У Львові ще 7-го стартував Конгрес Культури, насичений цікавими дискусіями, а у Чернівцях у ці дні відбувся вже традиційні поетичний Meridian Czernowitz. Столиці ж дістався KyivBookFest – книжковий фестиваль зі всіма складовими, про які ми думаємо, коли уявляємо собі такі події. Цьогоріч він відбувся вперше у торговому центрі Gorodok Gallery. Організатори стверджують, що за три дні фестиваль відвідали 25 тисяч людей, і це добрий результат для події, що відбувається вперше й відносно далеко від центру міста.

Попри те, що Почайна асоціюється з книжковими барахолками, торговий центр доволі незвичайна локація для книжкового фестивалю. Українська публіка здебільшого звикла до виставкових центрів чи інших великих просторів, де ізольовано розміщені книжки й відбуваються різні події. Інший варіант – прохідні ярмарки просто неба – як це зазвичай відбувається на Зеленій Хвилі в Одесі, на алеї перед оперним у Львові під час BookForum чи як на фестивалі BookSpace у Дніпрі. Натомість і торговий тентр не можна назвати зовсім ізольованою локацією – це місце, куди приходять люди, які готові витрачати гроші, то чому б їх не витратити на книжки? 

«Ми обирали між Українським Домом і цією локацією, і ця краща. Тут нормальна логістика, нормальний фудкорт, прекрасні авдиторії: таких стендів не було на жодній виставці», говорить Владислав Кириченко, засновник видавництва «Наш Формат» й організатор KyivBookFest. Він також додав, що поряд метро і підземний пішохідний перехід, тому всі норми безпеки, на випадок повітряної тривоги, цілком дотримані.

 

Основна частина книжкових яток розмістилася у критому паркінгові, але стенди деяких видавців можна було знайти й у торговому просторі самого ТЦ.

 

Події ж відбувалися в івент-холі на третьому поверсі. Загалом у KyivBookFest взяли участь понад 100 видавців, і чимало з них вже відзвітувалися про хороші продажі.

Що продалося на KyivBookFest найкраще:

  • Наш Формат: «Есенціалізм. Мистецтво визначати пріоритети», «Моссад. Найвидатніші операції ізраїльської розвідки», «Плем’я. Про повернення з війни і належність до спільноти», «Друзі, коханки і велика халепа» та «Поля битв. Боротьба за захист вільного світу. 
  • Лабораторія: «За Переком є земля», «По той бік чарівної палички», «Дзвінка», «Дофамінове покоління» та «Поговорімо про Ізраїль». 
  • КСД: «Вечірка на Гелловін/Привиди у Венеції», «Хімія смерті. Перше розслідування», «Довбуш. Гідність або забуття», «Історія для дорослих» та «Таємна історія». 
  • Vivat: «Я перетворююсь… Щоденник окупації. Вибрані вірші», «Рівновага», «Невеличка драма», «Архіви КГБ. Невигадані історії» та «Кафе на краю світу». 
  • Фабула: «Бій за Київ», «Довга комендантська година», «Наша столітня. Короткі нариси про довгу війну», «Війна чорної діри» та «Ніхто не скаже «Прощавай!». 
  • А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА: «Мами», «Анна Ярославна», «Динамо Хаків», «Бунт проти імперії» та «Короткий курс історії України». 
  • ArtHuss: «Критичне мислення», «Сховане мистецтво», «Графічний дизайн з українським обличчям», «Подорож письменника» та «WORKFLOW». 
  • Фоліо: «Історії та війни», «За що воює Україна? Відомі історії нашої держави», «Бандера. Портрет на тлі епохи. Перша спроба наукової біографії», «Тигролови» та «Сад Гетсиманський».

 

Організатори фестивалю також провели власне опитування щодо успішності продажів. За їхніми словами, більшість учасників покрили свої витрати на участь у ярмарку завдяки продажам, а багато з них і зафіксували позитивне сальдо й навіть готові взяти участь у події в наступні роки.

«Втім, треба зауважити, що торгівля надворі, нехай це навіть крита парковка, – це завжди лотерея. Цього разу нам усім пощастило з погодою, але організаторам варто подумати про це на майбутнє», ділиться своїми враженнями від організації простору Ольга Погинайко, директорка книгарні «Смолоскип».

 

Найбільше позитивних коментарів дісталося організаторам за налагоджену комунікацію із видавництвами, швидку реакцію на прохання та зауваження. «Мене як видавчиню з досвідом мудрих майже 30 років, нянчили як немовля. Заколисав мене KyivBookFest і надихнув», – каже Анетта Антоненко, керівниця Видавництва Анетти Антоненко.

 

Читайте також: Meridian Czernowitz ХIV: Ще більше військової теми, винні дегустації та камерна поезія

Подієва частина була досить насиченою. У межах фестивалю розмістили 9 локацій, на кожній з яких одночасно відбуваються лекції, дискусії й майстер-класи. Всього у програмі було 160 подій, кожну з яких можна було відвідати, зробивши донейт. Відвідувачів вдалося зібрати 810034 гривень на друк статутів та посібників для ЗСУ, а загалом саме події відвідали 5500 людей. До речі, найбільший благодійний внесок у 7000 гривень зробила відвідувачка на аукціоні під час виступу гурту «Фіолет» – їй відійшла книжка Андрія Кокотюхи «Довга комендантська година» з автографом Кирила Буданова.

 

Якщо говорити про зміст дискусійної частини, то вона була перш за все про книжковий ринок та війну – дві теми, які йдуть рука в руку в останні роки в Україні.

 

Державна підтримка книговидання у час війни, культурна деокупація, дистрибуція, перспективи бібліотек, роль інституцій у формуванні книжкового ринку – це лише невеличка частина тематичного спектру, який охоплював професійну складову KyivBookFest.

 

Для молодих авторів і видавців Владислав Кириченко організував окрему зустріч, щоб порадити, як запустити видавництво під час російського вторгнення, як розширити аудиторію й підняти продажі.

Звісно ж були й презентації книжок. Особливо багато людей прийшло на зустрічі з Максом Кідруком, Юрієм Гудименком, Данилом Яневським, Володимиром В’ятровичем та Сергієм Руденком, братами Капрановими, Марією Матіос та Василем Шклярем. Спільна презентація Віктора Морозова та Івана Малковича теж була багатолюдною. 

«Мої враження сьогодні ще кращі, ніж учора! Багато людей – я просто вражений: фестиваль, який щойно зродився, ще нам здавалося, що й розголос був замалий, ми не зчиняли бучі, але люди є, купа людей, це прекрасно»ділиться емоціями поет і видавець Іван Малкович.

 

Окремо треба відзначити наявність музичної складової – виступи Олександра Положинського й гуртів «Фіолет» та «OT VINTA» щодня закривали програму фестивалю.

 

Видавець Олександр Савчук говорить, що спочатку з пересторогою поставився до пропозиції взяти участь у першому KyivBookFest: «Нова локація, основний майданчик на вулиці. Втім, в усіх аспектах видавництво задоволене, адже це безпосередньо книжкова виставка з фокусом на книги та події в цій царині. Також особливістю цієї виставки є залучення цільової читацької аудиторії, і звичайно – радість спілкування із читачами».

Ольга Починайко зі Смолоскипа також зізнається, що їхнє видавництво мало сумніви на початку, але зізнається, що ризик цілком виправдався: «Відкриттям для мене стала вже сама можливість поєднати торговий центр і книжковий фестиваль, і ще й ярмарок. Якось я ніколи не думала про ТРЦ як про книжковий простір. А виявляється, так можна».

 

«Фестиваль сподобався дуже, він відповів на питання, чи зростає книжковий ринок, чи потрібні на книжкових форумах не тільки книжки, а й видавці і професійні заходи.  Як для першого разу, то все організовано чудово», – каже Олександр Красовицький, засновник видавництва «Фоліо», і  додає, що книжкові фестивалі мають на меті популяризувати книжки, а не конкурувати один з одним. 

 

Натомість можна припустити, що обсяги видавничого ринку вже дозволяють мати не один, а два великих книжкових фестивалі у столиці на рік. Навіть попадання у часовий проміжок з іншими великими культурними подіями не заважає успішно збирати великі аудиторії, тим більше, що у всіх цих івентів насправді дуже різні формати. Комусь підійде Meridian Czernowitz, а комусь KyivBookFest.

«Знаєте, так просто склалося. Meridian Czernowitz насправді це не галузева, а літературна подія. Я всім пояснюю, що у нас класична галузева подія – у видавця є стенд, який йому подобається, де можуть відбуватися перемовини з партнерами», зазначає Владислав Кириченко.

Отже, результатами фестивалю організатори також задоволені. Говорять, що не відкидають ідею проведення фестивалю вдруге.

 

«Ми задоволені своєю роботою і підтримкою усього книговидавничого ринку. Усі разом ми провели величезну роботу. Звісно, є куди рости й що покращити, але з поставленою задачею цього року ми впорались. Фестиваль був вигідним, оскільки показав силу, потенціал і єдність книговидавничого ринку», – зазначає Людмила Фіть, маркетологиня видавництва «Наш Формат».

 

Чи повернеться KyivBookFest у наступному році? Час покаже, але вже зараз помітно, що у киян є запит на книжку, який не вдовільняється лише Книжковим Арсеналом, а це значить, що на такий попит завжди з’явиться пропозиція.

 

Війна ще триває, і наразі складно спрогнозувати, чи буде у нас можливість відвідувати столичні книжкові фестивалі у 2024-му. Хочеться сподіватися, що у майбутньому ми будемо мати ще більше таких подій. Український культурний простір заслуговує на те, щоб бути насиченим і різноманітним.

 

Читайте також: Поміж тривог. Книжковий Арсенал-2023

 

Фото: KyivBookFest

 

Ця публікація є частиною проєкту “Chytomo spotlights:Ukrainian culture on and after frontline”. Фінансування здійснюється зі Стабілізаційного фонду культури та освіти 2023 Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини та Goethe-Institut. goethe.de