IPA Prix Voltaire

Оголосили фіналістів премії Prix Voltaire 2025. Один із них — росіянин

12.04.2025

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Міжнародна асоціація видавців (IPA) оголосила фіналістів премії Prix Voltaire 2025 року. Про це повідомили на сайті IPA.

Номінантами на премію стали видавці з Алжиру, білорусі, Лівану, росії та США:

  • Мохамад Хаді (Dar Al Rafidain, Ліван);

  • Амар Інграшен (Frantz Fanon, Алжир);

  • Надя Кандрусєвіч (Koska, білорусь; в еміграції у Швеції);

  • Мішель Мушабек (Interlink Publishing, США);

  • Дзмітрій Строцев (Hochroth Minsk, білорусь; в еміграції в Німеччині);

  • Ґєорґій Урушадзе (Freedom Letters, росія; в еміграції у Великій Британії).

 

Мохамад Хаді (Dar Al Rafidain, Ліван)
Мохамад Хаді заснував видавництво Dar Al Rafidain у Бейруті у 2004 році, а також премію «Al-Rafidain First Book Award», яка надає молодим авторам можливість опублікувати свої дебютні твори. Незважаючи на триваючий збройний конфлікт, пан Хаді та його команда продовжують працювати в умовах високого ризику, доставляючи книги та беручи участь у книжкових ярмарках. У жовтні 2024 року головний офіс Dar Al Rafidain був бомбардований і повністю знищений.

Амар Інграшен (Frantz Fanon, Алжир)
Амар Інграшен — журналіст, письменник і співзасновник видавництва Frantz Fanon в Алжирі. У 2023 році Frantz Fanon опублікувало книгу «Jewish Algeria», яка досліджує єврейську історію країни. Через зростаючий тиск на алжирських видавців після протестів Хіраку 2019 року, у листопаді 2024 року пана Інграшена було взято під судовий контроль, а в січні 2025 року влада Алжиру закрила Frantz Fanon на шість місяців.

Надя Кандрусєвіч (Koska, білорусь; в еміграції у Швеції)
Надя Кандрусєвіч заснувала видавництво дитячих книжок Koska у білорусі у 2018 році, щоб забезпечити літературу білоруською мовою, яка сприяє вільному мисленню та звільненню від гноблення. У ринку, домінованому російськомовним видавництвом та суворим регулюванням, після президентських виборів 2020 року у Koska конфіскували публікації та закрили офіси. З 2022 року Кандрусевич продовжує свою роботу в еміграції.

Мішель Мушабек (Interlink Publishing, США)
Мішель С. Мушабек — письменник, редактор, перекладач, видавець і музикант палестинського походження. Засновник Interlink Publishing, він присвятив своє життя публікації та підсиленню маргіналізованих та недостатньо представлених голосів з метою поглиблення культурного розуміння їхнього життєвого досвіду. Щороку Interlink Publishing публікує одну гуманітарну книгу та передає прибуток на гідну справу.

Дзмітрій Строцев (Hochroth Minsk, білорусь; в еміграції в Німеччині)
Дзмітрій Строцев — білоруський поет, видавець і громадський діяч. Після того як його видавництво Vinograd позбавили ліцензії, він продовжив працювати як підпільний видавець. У жовтні 2020 року його заарештували, після чого він зазнав погроз і обмежень у професійній діяльності. Переїхавши до Берліна, Строцев заснував Hochroth Minsk — платформу для білоруських та емігрантських авторів, які хочуть публікуватися вільно.

.

Ґєорґій Урушадзе (Freedom Letters, росія; в еміграції у Великій Британії)
Ґєорґій Урушадзе — видавець, продюсер і журналіст. У 2002 році він заснував видавництво «Пальміра», ставши помітною постаттю на російській літературній сцені. Згодом його оголосили «іноземним агентом». На початку 2023 року Урушадзе створив нове видавництво Freedom Letters.

 

«Свобода публікації є життєво важливою, якщо свобода вираження має існувати на практиці, і якщо свобода читання має бути повністю реалізована. Премія IPA Prix Voltaire визнає тих видавців, які борються за свою свободу публікації, за свою свободу визнавати видатну роботу творця і намагатися донести її до читачів. Як ми бачимо з навколишнього світу, свобода вираження може дуже швидко зникнути, що очевидно впливає на свободу публікації. Це права, за які ми постійно повинні боротися, і, як свідчить низка видавців у нашому цьогорічному шорт-листі, за необхідності — з еміграції», — сказав Крістенн Ейнарссон, голова Комітету IPA зі свободи публікації.

Оголошення фіналістів відбулося під час сесії на Festival du Livre de Paris під назвою «Книга: форма спротиву?», яку відкрили відеозверненням лавреатки Prix Voltaire 2009 року Сієм Бенседрін та виступом її доньки Ессії Местірі.

Після оголошення шорт-иста французький видавець Антуан Галлімар та алжирський автор Камель Дауд виступили на підтримку ув’язненого франко-алжирського письменника Буалема Сансаля та повторили заклики індустрії до його негайного звільнення. Подія завершилася обговоренням на тему «Демократія залежить від читання» за участю французької видавчині Лоранс Фарон (Talents Hauts) та Крістенна Ейнарссона.

Переможця премії Prix Voltaire 2025 оголосять 22 травня на Всесвітньому форумі видавців у Ліллехаммері.

 

Премія Prix Voltaire щороку відзначає видатні здобутки видавців по всьому світу у боротьбі за свободу слова. Номінантом на премію може стати будь-хто: фізична особа, ініціативна група або ж організація. Винагорода становить 10 000 швейцарських франків.

 

Як повідомлялося, 2022 року премію отримало Тайське видавництво Same Sky. Тоді ж до фіналу премії потрапила Українська асоціація видавців.

.

Володимир Вакуленко посмертно став лавреатом спеціальної відзнаки IPA Prix Voltaire Award 2023. Тоді нагороду замість нього отримала Вікторія Амеліна. У 2024 році Вікторію Амеліну теж посмертно нагородили цією ж спецвізднакою.

Зображення: сайт премії