закон про мову

Омбудсмен отримав 155 звернень щодо порушень мовного закону у закладах освіти у 2021-му

07.05.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

У 2021 році зафіксовано 155 звернень щодо порушення мовного закону в закладах освіти. Про це йдеться у звіті уповноваженого із захисту державної мови Тараса Кременя щодо дотримання мовного закону.

Найбільше звернень надійшло з міста Києва (31), Одеської (17) та Харківської (14) областей. 

 

Переважна більшість повідомлень про недотримання вимог щодо мови освітнього процесу стосувалася закладів загальної середньої освіти. Зокрема це були питання використання інших мов педагогами під час навчання, мови ведення офіційних сайтів, сторінок у соціальних мережах закладів освіти,  а також мови навчальної літератури та матеріалів.

 

Так, були зафіксовані випадки у двох столичних школах: Ліцеї № 303 суспільно-природничого профілю Дарницького району та Спеціалізованій школі І-ІІІ ступенів № 152 з поглибленим вивченням англійської мови Деснянського району. 

 

Зокрема, йдеться про відмову вчительки німецької мови ліцею № 303 застосовувати державну мову під час освітнього процесу та про її емоційну реакцію на відповідне зауваження учня, а також про застосування недержавної мови вчителем історії спеціалізованої школи № 152.

 

У звіті також зазначається, що у 2021 році уповноважений здійснив 15 «заходів державного контролю» за застосуванням державної мови у закладах середньої освіти міст Києва, Одеси, Херсона, Дніпра, Маріуполя, Черкас, Запоріжжя, Олександрії Кіровоградської області та Ізмаїлу Одеської області. 

 

Крім того, у звіті йдеться, існує гостра потреба в підручниках українською мовою низки закладів загальної середньої освіти півдня України. 

 

Нагадаємо, що у шкільній літературі рф прибирають згадки про Україну та Київ. Крім того, у тимчасово окупованому Криму так звана «влада» створює «табори перекваліфікації» для вчителів з Херсонської, Харківської та Запорізької областей.

 

Також утисків зазнають кримські татари — їх позбавляють права вчитися рідною мовою