PEN America

PEN Америка: Росія ув’язнила 162 українських журналістів у Криму

06.12.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Росія застосовує різноманітні методи переслідування кримськотатарської та українською культур в тимчасово окупованому Криму з 2014 року. Про це йдеться у звіті делегації письменників і журналістів з Американського PEN про втрати української культури після 24 лютого 2022 року.

З 2014 року російська влада вжила різноманітних заходів для викорінення української та кримськотатарської культури. Вона переслідувала та погрожували людям, які захищають культуру, намагалися скасувати використання української та кримськотатарської мов у школах і ЗМІ, а також завдали шкоди важливим культурним пам’яткам.

 

Російська влада неодноразово переслідувала та погрожувала людям, пов’язаним з Українським культурним центром, громадською організацією, заснованою в Сімферополі в травні 2015 року для підтримки української культури, історії та мови. Федеральна служба безпеки Росії (ФСБ) і прокуратура допитали співробітників, провели обшуки в їхніх будинках і в деяких випадках конфіскували комп’ютери та книжки.

 

Також PEN наголошує на ув’язненні 162 українських журналістів, активістів, письменників, 103 з яких — кримські татари, та незаконному утримуванні їх на території Криму.

 

Серед ув’язнених зокрема український журналіст Владислав Єсипенко, лавреат PEN/Barbey Freedom to Write Award 2022.

 

Російська влада також намагалася придушити використання кримськотатарської та української мов у школах. Російські держслужбовці чинять на дітей та їхніх батьків, щоб вони не вимагали навчання кримськотатарською чи українською мовами.  У 2017 році Комітет ООН з економічних, соціальних і культурних прав (КЕСКП) висловив стурбованість «обмеженнями, з якими стикаються кримські татари та етнічні українці у здійсненні своїх економічних, соціальних і культурних прав, зокрема права на працю, на вираження власних прав, ідентичності та культури та до навчання українською мовою»

 

Російська влада заборонила доступ до незалежних ЗМІ та мовлення українською та кримськотатарською мовами, замінивши контент російськими програмами та проросійською кримськотатарською станцією. 

 

Серед цілеспрямованих спроб знищення кримськотатарської культури — те, що російська окупаційна влада веде масштабне будівництво в стародавньому археологічному комплексі Херсонес Таврійський, попри те, що Херсонес у Севастополі внесено до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. 

 

Російська влада провела незаконні розкопки, добудувала будівлі та інфраструктуру безпосередньо на руїнах і розробила розважальні заклади на місці, щоб залучити відвідувачів, намагаючись створити «один з найбільших російських федеральних культурних центрів».

 

Робота над звітом Американського PEN про втрати української культури після 24 лютого 2022 року тривала з червня до листопада 2022 року. 

 

До делегації увійшли письменники і журналісти:

  • Дейв Еґґерс – американський письменник і видавець, працює з темою порушень прав людини, адвокатує популяризацію літератури серед молоді та доступну вищу освіту;
  • Пітер Ґодвін – зімбабвійський письменник, журналіст і сценарист, працював закордонним кореспондентом провідних британських медіа у понад 60 країнах світу. Президент Американського PEN у 2012-2015 роках;
  • Барбара Демік – американська журналістка і письменниця, у минулому голова пекінського та сеульського бюро видання Los Angeles Times, кореспондентка у країнах Близького Сходу та Балкан для Philadelphia Inquirer. 

 

«Окупація і війна завдали незліченної шкоди українським культурним голосам, творцям і працівникам. Вони є серед тисяч убитих і поранених внаслідок російських атак або затриманих і яким погрожують російські сили. Багато хто покинув свої домівки та громади. Потреба зосередитись на виживанні часто бере гору над творчістю, і навіть якщо культура не є навмисною мішенню, війна глибоко підриває творчість», — зазначають у звіті.

 

Делегація Американського ПЕН також відвідала Чернігівщину та Київщину (Буча, Гостомель, Бородянка, Ірпінь), щоби побачити наслідки російського повномасштабного вторгнення і влучання у цивільні об’єкти, зокрема пам’ятки архітектури, заклади освіти і культури.

 

Нагадаємо, у Криму окупанти ввели для школярів програму «патріотичного виховання» та початковий військовий вишкіл.

 

Читайте також: Характер переможця. Історія журналіста-політв’язня Владислава Єсипенка

 

Чільне фото: Укрінформ