поради

Перший договір: 10 порад юриста, які варто врахувати автору

12.08.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Рукопис на столі, уява вже малює обкладинку майбутньої книги, а під рукою контакти видавництв. А далі, якщо все складається добре, письменнику пропонують укласти договір. Здається, що перший крок до успіху зроблений – автор приніс творчий продукт, що дасть прибуток видавництву, а воно, своєю чергою, прокладе письменнику шлях до слави та грошей. Проте підписання договору ще не забезпечує авторові публікацію книги та виплату гонорару. Тож на що варто звернути авторам перед початком співпраці з видавцем? На що звернути увагу та що прописати у договорі, щоби зробити співпрацю максимально комфортною й вигідною? 

Взаємний зв’язок і зацікавленість

Письменники й видавці нерозривно пов’язані між собою. Перші зацікавлені у публікації свого доробку, а також часто мріють щоби книга стала відомою не тільки в Україні, а й за її межами. А другі — хочуть видати популярний твір, що принесе прибуток.

 

Але навіть якщо автор і видавництво знайшли одне одного, немає жодних гарантій, що книга вийде швидко, а співпраця стане вигідною для обох сторін. Ба більше, іноді видавництва створюють перешкоди своїм же авторам, а також можуть відмовити у виданні твору навіть відомим людям. Так свого часу американське видавництво Hachette Book Group, яке збиралося видати мемуари відомого кінорежисера Вуді Аллена, скасувало публікацію через контроверсійність постаті автора — прийомна дочка Ділан Ферроу звинуватила Вуді в сексуальних домаганнях. Українське видавництво «Чорні вівці» скасувало вихід дитячої книжки Єлізавети Максименко «Вогонь на Різдво», бо, за словами користувачів соцмереж, авторка цькувала інших письменників, а також безпідставно занижувала рейтинги книжок. Ще один приклад — видавництво «Віхола» заявило, що припиняє співпрацю з блогером Спартаком Субботою після того, як його звинуватили у шахраюванні та фальсифікуванні своєї біографії.

 

Такі випадки не дивні, бо у разі позову захищатися в суді буде не тільки автор, а й видавництво. І для нього — це вже не лише про матеріальні, а й про репутаційні збитки. Часто умови договорів, які пропонують авторам, складені так, щоб максимально відповідати інтересам самого видавництва. Крім того, вони містять положення, що дозволяють видавництву легко розірвати угоду, якщо це буде потрібно.

 

До того ж видавці користуються тим, що автор юридично непідкований. А новачкам часто складно розібратися в усіх тонкощах. Однак заглиблюватись у суть і вести перемовини все ж потрібно, пам’ятаючи, що це має бути співпраця повноправних партнерів.

На що звернути увагу авторам при укладенні договорів

Чимало видавництв працюють за стандартними договорами, які насамперед захищають права видавця. Тож, щоб подбати про свої права, автору варто:

 

  • з’ясувати, в яких випадках і за яких обставин видавництво має право відхилити друк, публікацію твору чи навіть розірвати договір;
  • передбачити можливість повернути собі права на книгу до завершення строку дії договору, якщо її не видали протягом року (Різні обставини можуть вплинути на видання: зміняться плани видавництва, настане криза, піде редактор або навіть закриється саме видавництво. Без цього пункту в договорі книга може «зависнути» на кілька років та втратити можливість побачити світ у період дії договору);
  • передбачити в договорі право розірвати правочин, якщо видавництво не опублікує книгу у зазначені терміни;
  • звернути особливу увагу на умови виплати гонорару (авансу чи роялті). 

 

Видавництва можуть запропонувати автору кілька варіантів оплати:

 

  • паушальний (тобто разовий) платіж. Він становить фіксовану суму і не залежить від обсягів виробництва (продажу) книг.
  • аванс та роялті — найкраща форма оплати. Аванс виплачується наперед до виходу книги (в ідеальних випадках протягом одного/двох тижнів), а після початку продажів автор отримує роялті в обумовленому обсязі. Зазвичай аванс покриває перший тираж, а роялті нараховується з додаткових тиражів або перевидань. Варто уточнити, який відсоток роялті пропонують. Зазвичай він невеликий і вираховується не з магазинної ціни книги, а з видавничої.
  • роялті без авансу — виплата лише відсотка з продажів без попереднього авансу.

Зазвичай авторам-початківцям важко поборотись за обсяг та форму винагороди, однак спробувати все ж треба.

 

Читайте також: Олександр Лютий про авторське право в книговиданні

10 порад, що допоможуть у співпраці з видавництвом

  1. З’ясувати, які права автор передає видавництву. Найбільш вигідно для автора — передати видавництву права лише на друковану версію книги. Для публікації електронних чи аудіокниг краще укласти договір безпосередньо з платформами, на яких планується їхнє розміщення. Чим менше посередників, тим більше прибутку автор отримує з продажу електронних книг. Однак варто пам’ятати, що весь юридичний тягар щодо оформлення відносин з такими майданчиками буде лежати на письменнику. Також варто подумати про те, чи планує автор поширювати свою продукцію за кордон самостійно, адже існує чимало майданчиків (наприклад, kdp.amazon, FlipHTML5 чи blurb), через які можна реалізовувати книги без надзусиль. Якщо так, то у договорі не має бути обмежень щодо цього.
  2. Включити до договору пункт, що дозволяє продавати книгу на платформі, яка підходить автору. А не лише на тій, з якою працює видавництво.
  3. Внести в договір пункт щодо отримання авторських примірників своєї книги, автор може претендувати на них. Це може бути 10 примірників чи 100, все буде залежати від домовленостей з видавництвом. В деяких випадках це може бути вигіднішим, ніж роялті.
  4. Вказати обсяг дозволених змін і правок тексту. Варто звернути на це увагу, щоб уникнути невдоволення і непорозумінь. Це питання особливо актуальне для нехудожньої літератури. Важливо, щоб остаточний варіант був узгоджений з автором.
  5. Спробувати під час переговорів з видавництвом скоротити термін публікації до мінімально можливого, якщо книга належить до жанру нон-фікшн. Зазвичай книги цього жанру пишуться на актуальні теми, а така інформація швидко застаріває. Візьмемо для прикладу криптовалюти. Пам’ятаєте період, коли інтерес до біткоїнів був дуже високим і на цю тему вийшло багато книг? Вони пояснювали, що це таке і як ними користуватися. Якби такий рукопис пролежав у видавництві три-п’ять років,  після публікації книга не мала б на ринку жодного інтересу.
  6. Передбачити участь автора у створенні дизайну обкладинки. Якщо цього пункту у договорі не буде, видавництво  створить обкладинку самостійно. І це може стати несподіванкою для автора. Те саме стосується назви книги, анотації, ілюстрацій та верстки — все має погоджуватись з автором. 
  7. Погодити в договорі умови перевидання. Особливо це стосується підручників. Варто зазначити, що для будь-яких перевидань укладатиметься окремий договір і варто звернути увагу на умови оплати. Аванс і роялті — оптимальний варіант.
  8. Передбачити право на розміщення в кожному екземплярі книги адреси вебсайту, біографії автора та іншої інформації.
  9. Вилучити пункт про ексклюзивність співпраці. За своєю суттю умова про ексклюзивність означає покладення на письменника зобов’язання негативного змісту. Простою мовою — це обов’язок не укладати аналогічні договори та/або не співпрацювати на аналогічних умовах з іншими видавництвами.
  10. Звернути увагу на пункт щодо обов’язку автора брати участь в літературних фестивалях, виставках, промоціях книги тощо, оскільки не всі автори хочуть/можуть брати на себе такі зобов’язання.

Будьте сміливими й усе обговорюйте

Завжди варто обговорювати всі пункти договору, просити пояснити терміни та умови, що здаються складними або заплутаними. Ставити всі запитання, що виникають, уточнювати деталі. Ідеально, якщо на момент підписання договору ви чітко розумієте всі його пункти й однаково трактуєте їх разом із видавцем. Підписуйте договір тільки після виконання цих умов.

 

Не потрібно соромитись вимагати внесення необхідних виправлень у договір. Видавництво справді зацікавлене у вашому рукописі. Хоча часто вдає, що ні, й змушує грати за його правилами. Це ваш твір, над яким ви працювали довгий час. Прикро буде віддати його задарма. Тому варто боротись за вигідні умови в договорі.

 

Сміливо звертайтеся по допомогу до фахівців. Не бійтеся сказати видавництву, що не можете відповісти без консультації з юристом, а на це потрібен час. Видавництво може тиснути на вас строками чи іншими обставинами, але не дозволяйте маніпулювати собою та обстоюйте свої права.

 

Читайте також: Авторське право та ШІ: хто власник і як захистити творчість

 

*Матеріал створений в партнерстві з комунікаційною агенцією UK comms.