дерусифікація

Понад 30% киян перейшли на українську після 24 лютого — опитування

06.02.2023

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Оголосили результати опитування щодо розвитку української мови, яке проводилося у застосунку «Київ Цифровий». 

Більше третини опитаних киян (33%) перейшли на українську під час повномасштабної війни. Водночас майже половина (46%) відповіли, що давно спілкуються українською. 13% опитаних зазначили, що розмовляють російською.

 

Українську називають рідною 86% опитаних, водночас 12% кажуть, що їхня рідна мова – російська.

 

Під час роботи третина опитаних спілкується одночасно українською й російською (30%), 60% – повністю українською. Під час навчання цей відсоток вищий (12% спілкуються й українською, і російською, а 81% лише українською). Щодо спілкування вдома, то майже половина (47%) обирає українську, а більше третини користуються в побуті двома мовами (37%).

 

 

 

Майже половині (47%) перейти на українську заважає звичка. Майже чверть опитаних (24%) відзначили, що українську культуру недостатньо популяризують у суспільстві, а ще 21% сказали про особисті страхи й невпевненість.

 

Найкраще допомагає почати спілкування українською українськомовне оточення – так вважають 79% опитаних. 11% відповіли, що допомагають кіно, музика й культурні заходи, і лише 4% відзначили, що допомогою можуть бути мовні закони.

 

Більшість опитаних (89%) не відвідували розмовні клуби, щоб поліпшити свою українську мову, хоча такі розмовні клуби називають найзручнішим форматом вивчення (33%). Як зручний формат також обрали мовні курси онлайн чи офлайн (28% і 14% відповідно), а також зустрічі з мовними експертами (15%) і письменниками (11%).

 

Загалом рівень своєї мови українці оцінюють високо. Майже половина (48%) сказали, що роблять незначні помилки, а 43% вважають, що спілкуються вільно.

 

 

Опитування провели у межах розробки Міської концепції ствердження української мови в усіх сферах суспільного життя столиці. Опитування мало на меті дізнатися громадську думку щодо справжнього стану використання української мови в Києві,  та визначити основні інструменти для опанування української мови.

 

«Нині, коли в країні війна, мова — це те, навколо чого ми об’єднуємося, те, що дозволяє нам ідентифікувати себе як націю. Більш того, в умовах воєнного стану українська мова є потужною зброєю в боротьбі з ворогом. Наразі спільно з Уповноваженим із захисту державної мови, науковцями та громадськістю ми розпочали працювати над Концепцією ствердження української мови в усіх сферах суспільного життя столиці», — зауважила заступниця голови КМДА Ганна Старостенко.

 

Концепція включатиме:

  •  мовні курси та розмовні клуби для дорослих і дітей;
  • спеціалізовані тренінги для працівників сфери послуг, бізнесу, державних службовців; оновлення програм у закладах освіти;
  •  мовні курси для людей з інвалідністю.

 

Як повідомлялося, Київ очолив список українських міст за кількістю перейменованих топонімів за  2022 рік.

 

Джерело: The Village