PEN America

Премію Американського PEN вручили родині журналіста-політв’язня Єсипенка

24.05.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Дружині та доньці Владислава Єсипенка, українського журналіста, засудженого в окупованому росією Криму, вручили премію Американського PEN Barbey Freedom to Write Award 2022.

 

Нагороду отримала донька журналіста Стефанія Єсипенко. 

 

«Він вирішив розказати світові, що це значить — жити в селі без електрики, бути дитиною, чий ігровий майданчик — занедбане поле в країні війни. Для нього це єдиний спосіб для світу зрозуміти, що відбувається в Криму під російською окупацією. Мій чоловік вірить у це настільки глибоко, що готовий ризикувати своїм життям», — зазначила дружина політвʼязня Катерина Єсипенко у своїй промові. 

 

Вона додала, що відстоює право на свободу, право на повернення додому і продовження журналістської діяльності, допоки чоловік перебуває у в’язниці. 

 

Нагороду вручав американський актор Майкл Дуглас.

 

«Для мене велика честь бути сьогодні тут, під час війни, яка є глобальною загрозою нашим цінностям, демократії та свободі, щоб вручити цю премію Владиславові Єсипенку. Ви знаєте, що він мужній борець за правду, патріот, улюблений батько і чоловік. У своїй журналістській роботі він пожертвував власною свободою, щоб донести до нас історії та правду українського народу», — наголосив він та додав, що захоплюється сміливості українців і спротивом намаганням росії «стерти з лиця землі їхню державу, їхню культуру та історію».

 

Церемонія вручення відбулася в Американському музеї природознавства на Мангеттені. Переглянути повну церемонію можна за посиланням.

 

Владислав Єсипенко — позаштатний журналіст Радіо Свобода, працював у проєкті «Крим.Реалії» та розповідав про наслідки російської окупації для жителів півострова, зокрема для кримських татар. Затриманий співробітниками ФСБ Росії в Криму 10 березня 2021 року за звинуваченням у зборі інформації «на користь спецслужб України», а також зберіганні в автомобілі «саморобного вибухового пристрою». Повідомив про тортури з боку російських спецслужб та погрози вбивства. У лютому 2022 року підконтрольний росії Сімферопольський районний «суд» тимчасово окупованого Криму засудив Єсипенка до шести років колонії загального режиму та штрафу у розмірі 110 тисяч рублів. 

 

Barbey Freedom to Write Award — нагорода PEN America, що присуджується з метою припинення переслідування письменників і захисту свободи слова. Відзнака, заснована у теперішньому вигляді у 2016 році, призначена для вшанування письменників і митців, ув’язнених за свою творчість. З 1987 по 2015 премія мала назву Barbara Goldsmith Freedom to Write на честь американської письменниці і журналістки Барбари Голдсміт. З 51 ув’язненого лавреата, які отримували нагороду від 1987, 45 звільнили. Лавреатом відзнаки 2017 року став український кінорежисер Олег Сенцов, на той момент політв’язень кремля.

 

Як повідомлялося, наприкінці квітня засуджений окупаційною владою Криму журналіст-фрилансер проєкту «Крим.Реалії» Владислав Єсипенко отримав премію PEN/Barbey Freedom to Write від PEN America.

 

Читайте також: Характер переможця. Історія журналіста-політв’язня Владислава Єсипенка

 

Джерело: Український PEN

 

Чільне фото: скріншоти із запису церемонії вручення