законодавство

У Раді пропонують скасувати обмеження бюджету УКФ на час війни

06.10.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Народні депутати України пропонують скасувати обмеження бюджету Українського культурного фонду на час воєнного стану. Про це йдеться в частині законопроєкту №8023, що стосується фінансування УКФ. 

 

Народні депутати пропонують обмеження щодо фінансування поточної діяльності УКФ не більше 16% річних надходжень з усіх джерел не застосовувати до закінчення воєнного стану.

 

Водночас норми про передачу частини повноважень керівних органів УКФ Мінкульту на період воєнного стану депутати не підтримали.

 

Законопроєкт №8023 скасовує норму, згідно з якою поточну діяльність та матеріально-технічне забезпечення УКФ, діяльність експертних рад Фонду фінансують не більш ніж на 16% річних надходжень УКФ з усіх джерел. 

 

Окрім норми про фінансування,  у законопроєкті пропонують додати нові норми, які мають діяти тимчасово, на період дії воєнного стану. Це, зокрема, норма про те, що «центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах культури та мистецтв затверджує: регламенти Наглядової ради Фонду та Дирекції Фонду; порядок здійснення контролю за виконанням суб’єктами, які отримують фінансування, зобов’язань перед Українським культурним фондом; погоджує: пріоритетні напрями здійснення Українським культурним фондом підтримки розвитку вітчизняної культури і мистецтв, просування інтересів України у світі; порядок проведення конкурсного відбору проєктів, реалізація яких здійснюватиметься за підтримки Українського культурного фонду, та моніторингу їх реалізації».

 

Такі норми підтримали не всі народні депутати.

 

«Ми згодні, що потрібно підтримувати фінансово Український культурний фонд. Нас турбує, що постійно зменшуються видатки на культуру. Пункт 2.2 мені здається неправильним і небезпечним. У разі їх ухвалення ми ставимо під загрозу саму природу Українського культурного фонду як незалежної інституції. Ці норми під приводом воєнного стану пропонують позбавити УКФ незалежності і доручити міністерству культури керувати роботою Фонду. Я готовий підтримати цей законопроєкт у разі, якщо пункт 2.2 вилучать», — зазначив Володимир В’ятрович у коментарі Детектору медіа. Подібну думку висловив Микола Княжицький.

 

Заступниця міністра культури Галина Григоренко зазначила, що міністерство підтримує цей законопроєкт. «Оскільки за міністерством залишається функція затверджувати та погоджувати, в той час, як весь функціонал з оцінки, відбору залишається за дирекцією Фонду. Я взагалі вбачаю надання більшої автономії дирекції Фонду в прийнятті оперативних рішень», — зауважила вона у коментарі Детектору медіа.

 

Нагадаємо, в червні ухвалили закон, що дозволяє УКФ дофінансування на період воєнного стану.

 

Раніше понад 500 млн коштів УКФ, що були передбачені на реалізацію культурно-мистецьких проєктів у 2022 році, спрямували на забезпечення потреб ЗСУ