закон про медіа

Рада ухвалила у першому читанні законопроєкт про медіа

31.08.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт про медіа № 2693-д. Про це повідомив народний депутат Ярослав Железняк у своєму телеграм-каналі.

«Метою законопроєкту є створення єдиної, упорядкованої та взаємоузгодженої системи правових норм, спрямованих на регулювання правовідносин у сфері медіа, а також виконання Україною зобов’язань перед європейськими партнерами, імплементація норм європейського законодавства до національного законодавства України для забезпечення реалізації права на свободу вираження поглядів, права на отримання різнобічної, достовірної та оперативної інформації», — йдеться у пояснювальній записці.

 

 

Крім того, закон пропонує запровадити регуляцію онлайн-ЗМІ, діяльність блогерів та різних вебплатформ (типу Netflix чи Facrbook). Також документ передбачає розширення повноважень регулятора — Нацради з питань телебачення та радіомовлення.

 

Окрім того, про прийняття закону повідомили на сайті Мінкульту. У міністерстві зазначили, що законопроєкт є однією із головних вимог Європейської комісії для набуття Україною кандидатства в члени ЄС.

 

«Закон зазнав певних змін для того, щоб відповідати, по-перше, критеріям Директиви ЄС про аудіовізуальні медіапослуги; по-друге, гарантувати відповідальність, незалежність регулятора — Національної Ради з питань телебачення та радіомовлення; а також — удосконалити питання співрегулювання. З’явився окремий параграф, який регулює відносини зі ЗМІ держави-агресорки – а саме забороняє їх», — наголосив міністр Олександр Ткаченко.

 

Також на сайті наголосили, що законопроєкт не передбачає зменшення квот на українську мову в ефірі. Так само не скасовується обмеження на гастрольні заходи росіян і залишається незмінною заборона на російську музику відповідно до вимог Закону «Про культуру».

 

«До кінця вересня ми очікуємо отримати висновки від Єврокомісії, а у жовтні сподіваємося проголосувати за законопроєкт у другому читанні в цілому. Час на подання правок збільшили — до 21 дня. Напередодні пленарного засідання Представництво ЄС в Україні вчергове висловила підтримку планам щодо розгляду проєкту нового закону «Про медіа» та підкреслила, що це важливо для наступних кроків на шляху України до ЄС», — зазначила заступниця голови Комітету ВР з питань гуманітарної та інформаційної політики Євгенія Кравчук.

 

Водночас законопроєкт викликав хвилю критики.

 

Нардеп Володимир В’ятрович заявив, що за такий варіант проєкту голосувати не можна, оскільки «під приводом євроінтеграції в цей проєкт включені положення, які не мають до неї жодного стосунку, але знищують важливі механізми захисту українського культурно-інформаційного простору».

 

Народний депутат та медіаменеджер Микола Княжицький у своєму фейсбук-дописі назвав доопрацьований проєкт Закону «Про медіа» «проросійським».

 

Він вважає, що «загалом непоганий проєкт змінили, додали тоталітарні антиєвропейські норми і намагаються цим законом скасувати норми на підтримку української мови і культури — і все під прапором нібито євроінтеграції»

 

Повний текст документа доступний за посиланням.

 

Як відомо, у новій редакції законопроєкту «Про медіа» регулятор має право анулювати ліцензії медіа, розповсюдження друкованих ЗМІ, а також тимчасово забороняти поширення онлайн-медіа у певних випадках. Низка громадських організацій, які працюють у сфері медіа, закликали українську владу ухвалити нове законодавство про медіа, щоб виконати всі рекомендації Європейської комісії щодо майбутнього членства України в ЄС.