* ESC - закрити вікно пошуку
канада
Російський концтабір, трагедія Бабиного Яру, ідентичність: які книжки про Україну відзначив канадський фонд Петерсона
14.12.2023Канадський Літературний фонд імені Петерсона оприлюднив переможців премії 2023 року. Про це повідомили на офіційному сайті фонду.
Лавреатами премії Літературного фонду імені Стенлі Петерсона стали 4 видання, ґран-прі здобула одна книжка. Це Ukrayna Bir Tarihsel Atlas («Історичний атлас України») Павла Роберта Маґочія у перекладі на турецьку Марини Кравець, Віктора Остапчука, Мурата Яшара. На сайті зазначають, що книжку відзначили ґран-прі «на знак визнання важливості цієї книжки для того, щоб зробити всеосяжну історію України Роберта Маґочія доступною для турецькомовної авдиторії завдяки її добре виконаному перекладу».
Крім того, лавреатами цьогорічної премії стали такі книжки:
- The Voices of Babyn Yar («Бабин Яр. Голосами»), авторка – Маріанна Кіяновська, перекладачі – Оксана Максимчук та Макс Росочинський;
Поетичну збірку відзначили за «за майстерне використання поезії для розповіді про невимовні злочини, скоєні в Бабиному Яру, за використання перспективи єврейських голосів від першої особи для порушення болісних питань, пов’язаних з пам’яттю та відповідальністю».
- The Torture Camp on Paradise Street («Світлий шлях: історія одного концтабору»), автор – Станіслав Асєєв, перекладачки – Зеня Томпкінс, Ніна Мюррей;
Журі присудило виданню перемогу як знак «визнання цих особистих спогадів, які не лише свідчать про порушення прав людини, вчинені Російською Федерацією, але й викривають правду про існування неофіційних в’язниць, незаконне позбавлення волі та катування, що здійснюються окупантами в Донецьку».
- «Мондреґрін: пісні про смерть і любов» («Mondegreen: Songs about Death and Love»), автор – Володимир Рафєєнко, перекладач – Марко Андрейчик.
Літфонд відзначив цю книжку «на знак визнання внеску цієї книжки у важливі процеси змін у ставленні письменників до мови в сучасній українській літературі».
- The Extraordinary Lives of Ukrainian Canadian Women («Надзвичайні життя канадійок з України»), редакторка – Іроїда Винницька, перекладачка – Марта Олійник.
Книжку відзначено «за архівну цінність у наданні історикам свідчень кількох поколінь українських канадійок, чиї особисті історії були сформовані під впливом бурхливих подій двох світових воєн».
Нагороду за книжковий переклад Літературного фонду ім. Петерсона надають що два роки, починаючи з 2021 р. Нагорода присуджується нещодавно опублікованим перекладам художніх та документальних літературних творів українською та з української. Заохочується подання насамперед книжок перекладених українською з англійської та французької, чи навпаки, з англійської чи французької на українську мов. Винагорода за ґран-прі фонду складає 15 тисяч канадських доларів, премія за перекладену книжку — 10 тисяч канадських доларів.
Літературний фонд імені Петерсона — фонд для українців світу, що приймає на фінансування прозові твори та переклади та зосереджується на фінансуванні робіт, які потенційно будуть цікаві широкій авдиторії. Премія відзначає книжки, які сприяють кращому розумінню України чи українського народу та тематика яких актуальна для світової української спільноти.
Нагадаємо, у 2022 році до короткого списку цієї літературної премії увійшли шість книжок. Раніше ми повідомляли про переможців ґрантів на переклад від фонду Петерсона.
Читайте також: Переклади осені: чеське фентезі, канадський детектив і мексиканська феміністична проза
Чільне зображення: сайт премії
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості