* ESC - закрити вікно пошуку
музей Голодомору
СБУ не дає керівниці Музею Голодомору доступу до матеріалів скандального дослідження
23.07.2023Служба безпеки України відмовляється надати керівниці Музею Голодомору Лесі Гасиджак доступ до робочих матеріалів, що стали основною для оприлюдненого у 2021 році дослідження про кількість жертв Голодомору 32-33 років. Про це Леся Гасиджак розповіла в інтерв’ю УП.Культура.
У вересні 2021 року в Києві відбувся Міжнародний форум «Масові штучні голоди: пам’ятаємо, вшановуємо», присвячений голодам, які організовувала радянська влада в Україні, на якому презентували дослідження з новою цифрою жертв голодомору 1932-1933 років — 10,5 мільйона українців. Її представляли тодішня директорка Національного музею Голодомору Олеся Стасюк і ексзаступник голови СБУ Микола Герасименко.
До форуму Стасюк і Герасименко видали матеріали сумнівного дослідження окремою книжкою. Вона мала назву «Геноцид українців 1932-1933 за матеріалами досудових розслідувань» і навіть додруковувалася у 2022-му. За словами Гасиджак, нині жодного примірника цього видання в Музеї Голодомору немає.
Після презентації дослідження у наукових колах заговорили про недостовірність та фальсифікації. 1 грудня 2021 року опублікували Відкритий лист науковців та громадськості щодо фальсифікацій у сфері дослідження та поширення інформації про Голодомор-геноцид Українського народу.
У червні 2022 року МКІП звільнив тодішню директорку Олесю Стасюк, яка керувала музеєм з 2015-го. Її звинуватили у плагіаті та некомпетентності.
Звідтоді Музей Голодомору відмежовується від цього дослідження та спирається як на найбільш досліджену та достовірну кількість жертв попередню офіційно прийняту цифру 3,9 мільйона, підраховану Інститутом демографії та соціальних досліджень імені М. В. Птухи НАН України.
Леся Гасиджак розповіла, що коли її призначили виконувачкою обов’язків найперше вона намагалася дізнатися в музейних науковців, як проводили обрахунки для дослідження. «Усі кліпали очима й говорили, що це дослідження було проведено не музеєм, а Службою безпеки України, а вони виступали лише як експерти у вільний від роботи час», — сказала Гасиджак.
Тож вона вирішила звернутися до СБУ з проханням надати доступ до матеріалів. «До СБУ я написала вже десь шість листів з проханням мати можливість ознайомитися з робочими матеріалами. Кожного разу приходить відмова з тим, що це конфіденційна інформація, вона не може бути оприлюднена і тому подібне», — уточнила Гасиджак.
В останньому листі до СБУ вона вказала, «що матеріали з так званих експертиз оприлюднені у виданні, яке свого часу видав і поширював музей». «Поки що відповіді на останній лист в СБУ нема. І подивитися, ознайомитися з матеріалами я не можу», — зазначила керівниця Музею Голодомору.
Як повідомлялося, 2021 року директор видавництва Markobook Марко Мельник також заявив, що Національний музей Голодомору-геноциду сфальсифікував дослідження.
Читайте також: В Україні закликали позбавити редактора, що спотворював новини про Голодомор, Пулітцера
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості