Шевченківська премія

Шевченківська премія-2024 оголосила лавреатів

09.03.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Присудили Національну премію України імені Тараса Шевченка у різних категоріяхСписок лавреатів у різних номінаціях опублікували на сайті Комітету премії. 

Література

Премію присудили Ярині Чорногуз за поетичну збірку «[dasein: оборона присутності]» й Дмитрові Лазуткіну за поетичну збірку «Закладка».

 

Збірка «[dasein: оборона присутності]» вийшла друком у видавництві «Віхола».

 

«Вибір без вибору. Пітьма і лють. Наша згода загинути. Наш вибір вбивати. Бій і порожнеча. Щоденні втрати. Втрати, які вже не рахують та не відчувають. Кордони землі, що впізнаєш навпомацки. Поезії Ярини Чорногуз — це своєрідні листи з фронту, листи з передової, де ти не знайдеш опису бойових дій чи переліку звільнених територій. Це листи про біль від утрати загиблих побратимів та посестер, листи про буття на війні тут і зараз, про усвідомлення та прийняття власного вибору піти воювати, листи про те, як виглядатиме світ після всього цього болю, що розриває зсередини. Листи про те, як виглядає оборона твоєї присутності в цьому світі», — ідеться в анотації.

 

 

 

Збірка «Закладка» вийшла у Видавництві Старого Лева.

 

«Це книга таємниць, відкриттів та болісних прозрінь. Притаманні автору прозорість і влучність поетичного слова набувають у новій збірці Дмитра Лазуткіна повноти зрілого звучання. Тексти, написані перед 2022 роком, наповнені передчуттями, котрі подекуди нагадують пророцтва. Поезія, яка народжувалася потім, — абсолютно інший спосіб ліричного висловлювання. Тут немає місця римам, а жорсткий порядок слів віддзеркалює реальність. Вочевидь робота автора воєнним кореспондентом вплинула на сюжетну лінію, яка поєднує розірвані клаптики правдивих і безжальних історій»,— ідеться в анотації.

Публіцистика і журналістика

Премію присудили Євгену Малолєтці, Мстиславу Чернову, Василисі Степаненко за серію журналістських матеріалів про облогу Маріуполя (репортажі, фото та відеорепортажі, розслідування та фільм «20 днів у Маріуполі»).

 

Музичне мистецтво

Премію присудили Сусані Джамаладіновій (Джамалі) за альбом «Qirim» та Кармеллі Цепколенко за кантати «Читаючи історію» за поезією Оксани Забужко, «Звідки ти, чорна валко, пташина зграє?» за поезією Сергія Жадана, Дуель-Дует для скрипки та контрабасу, Симфонію № 5.

 

Театральне мистецтво

Премію отримали Іван Уривський, Тетяна Овсійчук, Сусанна Карпенко за виставу «Конотопська відьма».

 

Візуальні мистецтва

Премією нагородили Андрія Єрмоленка за серію робіт «Ukrainian resistance // Український опір».

 

З повним переліком тих, хто переміг у кожній з номінацій, можна ознайомитись на офіційному сайті премії. У номінаціях літературознавства і мистецтвознавства, а також кіномистецтва премію у 2024 році не присуджували.

 

Національна премія України імені Тараса Шевченка заснована 1961 року. Вона є найвищою в Україні творчою відзнакою за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва. Кожного року може бути присуджено не більше семи Національних премій, а нагородити особу можна один раз за життя. Присуджує відзнаку президент України на підставі рішення комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка.

 

Як відомо, 2022 року Шевченківську премію з літератури отримала Тамара Горіха Зерня за роман «Доця», а 2023 — Катерина Калитко за збірку поезій «Орден мовчальниць». Нагадаємо про довгі та короткі списки премії 2024 року.

 

Зазначимо, Ярина Чорногуз також стала лавреаткою премії Women in Arts-2024.

 

Чільне зображення: сайт премії