* ESC - закрити вікно пошуку
Шевченківська премія
Шевченківська премія-2025 оголосила лавреатів
09.03.2025
Присудили Національну премію України імені Тараса Шевченка у різних категоріях. Список лавреатів у різних номінаціях опублікували на сайті Комітету премії.
Література
Юрій Іздрик — книжка поезій «Колекція».
Юрій Іздрик — український прозаїк, поет, культуролог, автор концептуального журнального проекту «Четвер». Один із творців станіславського феномену. Автор низки поетичних та прозових творів.
Поетична збірка «Колекція» вийшла друком у видавництві Meridian Czernowitz.
«”Колекція – це спроба представити феномен Іздрика власне як мережевий феномен. До збірки увійшли вірші, які після оприлюдення їх на ФБ отримали більше ніж 600 лайків. Тобто «Колекція» певною мірою (а радше – повною) сформована вподобаннями ФБ-спільноти в її Іздриковій бульбашці. Книга проілюстрована Іздриковими ж графічними роботами з 90-х, оригінали яких давно розійшлися приватними та інституційними колекціями, натомість для цього видання автор власноруч збагатив репродукції доданою реальністю олівцевого експромту», — ідеться в анотації.
Літературознавство і мистецтво
У цій категорії лавреата не визначили. У короткий список премії увійшли:
- Валерій Бітаєв, Владислав Корнієнко, Юрій Мосенкіс — книга «Багатовікова літературно-мистецька зброя української перемоги»;
- Ігор Набитович — книга «Сага мистецької родини: Алєксандер Фредро, Софія Шептицька, митрополит Андрей Шептицький».
Публіцистика і журналістика
Павло Казарін — «Ретроспектива блогів на «Українській правді».
З повним переліком тих, хто переміг у кожній з номінацій, можна ознайомитись на офіційному сайті премії. Відповізний указ оприлюднили і на сайті президента України.
Президент Володимир Зеленський відвідав нагородження лавреатів. Як повідомляє Суспільне, він подякував лавреатам за те, що знаходять сили творити, а також дієвцям культури, які долучилися до сил оборони; які відвідують фронт із виступами; які збирають своєю творчістю і в Україні, і за кордоном гроші на армію. Президент також процитував «Псалми Давидові» Тараса Шевченка: «Бо діла добрих обновляться, діла злих загинуть».
Читайте також про довгий і короткий списки премії цього року.
Національна премія України імені Тараса Шевченка заснована 1961 року. Вона є найвищою в Україні творчою відзнакою за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва. Кожного року може бути присуджено не більше семи Національних премій, а нагородити особу можна один раз за життя. Присуджує відзнаку президент України на підставі рішення комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка.
Як відомо, 2022 року Шевченківську премію з літератури отримала Тамара Горіха Зерня за роман «Доця», а 2023 — Катерина Калитко за збірку поезій «Орден мовчальниць». Нагадаємо про довгі та короткі списки премії 2024 року. У 2024 відзнаку отримали Ярина Чорногуз за поетичну збірку «[dasein: оборона присутності]» й Дмитро Лазуткін за поетичну збірку «Закладка».
Читайте також: Іздрик: Час «Четверга» минув, урожай зібрано, гербарії закрито
Інші матеріали про поета читайте тут і тут.
Чільне зображення: сайт премії
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості