класики

Шевченко, Сковорода, Стус, Леся Українка: кого суспільство вважає найвидатнішими українцями

14.10.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Рейтинг «Народний ТОП» очолив Тарас Шевченко, до п’ятірки найвідоміших українців також увійшла Леся Українка, до десятки — Іван Франко. Про це свідчать результати опитування* соціологічної групи «Рейтинг».

Перелік найвидатніших українців формували за допомогою відкритого питання до громадян. Вони, не отримуючи жодних списків чи підказок, називали імена відомих особистостей, котрих вважають достойними цього рейтингу. 

 

 

Тарас Шевченко отримав визнання як найвидатнішого українця від 63,9% опитаних. Окрім Лесі Українки (19,6%), до першої п’ятірки найвидатніших українців також увійшли Володимир Зеленський (29,8%), Богдан Хмельницький (17,3%) та Степан Бандера (12,8%). Також в десятці «Народного ТОПу» опинилися Михайло Грушевський (11,6%), Iван Франко (10,1%), Iван Мазепа (8,8%), В’ячеслав Чорновіл (8,7%) та Валерій Залужний (7,7%). 

 

До другої десятки увійшли Григорій Сковорода (6,7%), Василь Стус (3,4%), Володимир Великий (2,6%), Ярослав Мудрий (2,5%), Леонід Кравчук (2,5%), Іван Сірко (2,4%), Віталій Кличко (2,2%), Олександр Усик (2,2%), Андрій Шевченко (1,8%) та Петро Сагайдачний (1,8%). 

 

Визнання отримали також Роман Шухевич (1,7%), Леонід Кучма (1,5%), Тарас Бульба (1,5%), Іван Котляревський (1,4%), Ліна Костенко (1,3%), Ігор Сікорський (1,2%), Петро Порошенко (1,2%), Михайло Коцюбинський (1,1%), Микола Амосов (0,9%) та Павло Скоропадський (0,9%).

 

Всього респонденти вказали 148 імен, з них 14 — письменники й письменниці та поети й поетки (окрім згаданих раніше, це Панас Мирний, Микола Гоголь, Володимир Сосюра, Павло Тичина, Ольга Кобилянська, Василь Симоненко, Володимир Винниченко). Разом з тим близько 8% опитаних не змогли назвати жодного видатного українця. 

 

 

Нагадаємо, Читомо опублікувало конспект лекції «Тарас Шевченко з джавеліном: канон класики як поле ідеологічної боротьби» літературознавиці Віри Агеєвої про літературний канон.

 

Читайте також: Кого з українських письменників найчастіше згадують в соцмережах – дослідження

 

*Авдиторія: населення України віком від 18 років і старші в усіх областях, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу, а також територій, де на момент опитування відсутній український мобільний зв’язок. Результати зважені з використанням актуальних даних Державної служби статистики України. Вибірка репрезентативна за віком, статтю і типом поселення. Вибіркова сукупність: 1000 респондентів. Метод опитування: CATI (Computer Assisted Telephone Interviews – телефонні інтерв’ю з використанням комп’ютера). Помилка репрезентативності дослідження з довірчою імовірністю 0,95: не більше 3.1%. Терміни проведення: 8-9 жовтня 2022 р.

 

Соціологічна група «Рейтинг» (Rating Group Ukraine) — недержавна, незалежна дослідницька організація, яка спеціалізується на проведенні усіх видів соціологічних досліджень із дотриманням міжнародних стандартів, затверджених кодексами ESOMAR та WAPOR. Постійний член Соціологічної Асоціації України.

 

Чільна ілюстрація:  ЇS-Shop

Інфографіка: Рейтинг