заклади вищої освіти

Шкарлет відмовився взяти до уваги пропозицію Спілки ректорів України зі зменшення кількості університетів

27.03.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Спілка ректорів України у відкритому листі до міністра освіти та науки України Сергія Шкарлета повторно запропонувала зменшити кількість університетів в Україні. Листа на своїй сторінці у фейсбуці оприлюднив ректор Київського університету імені Бориса Грінченка Віктор Огнев’юк.

 

У листі ідеться про те, що Спілка ректорів України створила робочу групу із підготовки законопроєкту «Про забезпечення конкурентоспроможності університетів України», метою якого є «забезпечення високої якості української вищої освіти та її максимальне включення у відбудову зруйнованої російськими загарбниками України, перерозподіл обмежених фінансових ресурсів з утримання мережі на якість освіти».

 

Законопроєкт пропонує скоротити кількість закладів вищої освіти державної і комунальної форми власності з 300 до 112 – 115. 

 

У законі передбачили збереження та забезпечення розвитку закладів вищої освіти, що мають містоформувальну функцію, зокрема у Глухові, Дрогобичі, Кам’янці-Подільському, Ніжині, Переяславі, Ізмаїлі тощо, а також дотримання усіх прав здобувачів освіти, наукових, науково-педагогічних і педагогічних працівників.

 

Серед членів робочої групи, окрім Віктора Огнев’юка: 

 

  • ректор університету «Житомирська політехніка» Віктор Євдокимов;

 

  • ректор Одеського національного медичного університету Валерій Запорожан;

 

  • президент Національної академії педагогічних наук України Василь Кремень;

 

  • голова вченої ради Луганського національного університету імені Тараса Шевченка Віталій Курило;

 

  • ректор Львівського національного університету імені Івана Франка Володимир Мельник;

 

  • ректор Національного університету біотехнологій Станіслав Ніколаєнко;

 

  • ректор Острозької академії Ігор Пасічник;

 

  • ректор Запорізького національного університету Микола Фролов;

 

  • секретарка робочої групи Світлана Голоско. 

 

Огнев’юк наголосив, що «ректори усвідомлюють: вже давно настав час скоротити кількість  закладів вищої освіти, яка не тільки не вирішує назрілих суспільних проблем, а навпаки — стала тягарем для держави та викликає справедливу критику з боку суспільства. Гостро ця проблема поставала у передвоєнний період, а ще більше вона загостриться у період відбудови країни після війни»

 

Він зазначив, що ректори та проректори усвідомлюють, що зменшення кількості університетів спричинить втрату ними посад, але більшість представників управлінської ланки закладів вищої освіти свідомо ідуть на цей крок заради швидкого подолання наслідків війни та відбудови системи освіти.

 

Серед підстав для такого кроку ректор університету імені Бориса Грінченка перераховує руйнування освітньої інфраструктури, міграцію населення, враховуючи викладачів і студентів, які змушені втікати від війни, зокрема за кордон. Він зазначає, що українська система вищої освіти буде критично важливою у післявоєнний період, тому потрібно розробляти заходи, що підвищать її конкурентноздатність.

 

«Законопроєкт передбачає подолати проблему хаотичного формування ринку освітніх послуг, коли університети ведуть боротьбу не за якість, а за кількість освітніх програм, не за якісну підготовку кожного випускника, а за збереження контингенту студентів та одипломлення ледве не всього населення, що негативно позначається на економіці країни, зростанні ВВП», — додав Огнев’юк.

 

За його словами, безпосередньо розповісти міністру освіти про законопроєкт не вдалося, оскільки після озвучування пропозиції Спілки ректорів зі скорочення кількості університетів Сергій Шкарлет відмовився вислухати про деталі законопроєкту. 

 

«Не склалося. Міністра ініціативи не цікавлять. З цієї причини пишу відкрито. Бо не певен, що Ви не спробуєте звинуватити членів робочої групи в змові, чи, ба більше, не спонукаєте залежних від вас членів робочої групи вийти з її складу. Ми ж сподівалися, що цей проєкт, розуміючи його значення для долі держави у такі скрутні часи, міністр по справжньому підтримає… Доведеться робити корективи», — підсумував Віктор Огнев’юк.

 

Як відомо, за період широкомасштабної війни в Україні російські окупаційні війська пошкодили понад 500 закладів освіти. Україна розірвала з росією усі угоди в галузі освіти і науки.

 

Чільне фото: Міністерство освіти і  науки України