словник

Словник Merriam Webster обрав слово 2022 року

29.11.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Укладачі американського словника Merriam Webster обрали головним словом 2022 року «газлайтинг». Про це повідомили на сайті словника.

«У цю епоху дезінформації – “фейкових” новин, теорій змови, тролів у твіттері та deepfake – “газлайтинг” став словом для нашого часу», — ідеться на сайті.

 

Слово «газлайтинг» походить від назви п’єси 1938 року, а також від однойменного фільму за п’єсою. За сюжетом, чоловік намагається змусити свою дружину повірити у те, що вона божеволіє.  Щоразу, коли він підіймається на горище, газове світло у будинку тьмяніє, утім він наполягає, що це дружина не може довіряти власному сприйняттю.

 

Укладачі словника проводять паралель із сьогоденням, зазначаючи, що у 2022-му році спостерігалося зростання кількості пошуків газового освітлення на 1740%.

 

Merriam Webster визначає «газлайтинг» як психологічне маніпулювання людиною протягом тривалого часу, яке змушує «жертву» сумніватися у достовірності своїх думок та переконань, сприйняття реальності чи спогадів. Все це призводить до плутанини, втрати впевненості та самооцінки, а також до емоційної невизначеності.

 

Водночас укладачі словника зауважують, що протягом останніх років значення газлайтингу набуло простішого та ширшого значення. За їхніми словами, наразі це дія або практика грубого введення когось в оману, зокрема для власної вигоди.

 

«Англійська мова має багато способів сказати “брехня”, від нейтральних термінів, таких як неправда та обман, до прямолінійної брехливості та формально евфемістичних ухиляння та прикриття, до нешкідливої ​​вигадки. А холодна війна принесла нам дезінформацію зі шпигунським відтінком. У такому вживанні це слово добре поєднується з іншими термінами, пов’язаними з сучасними формами обману та маніпуляцій, такими як фейкові новини, deepfake і штучний інтелект», — зазначають в Merriam Webster.

 

Як відомо, укладачі словника англійської мови Collins Dictionary обрали головним словом 2022 року поняття «пермакриза».

 

Нагадаємо, у 2018 словом року за версією Merriam-Webster стало «справедливість».

 

Зображення: Merriam-Webster