* ESC - закрити вікно пошуку
The New York Times
The New York Times назвала найкращі книжки 2021 року
03.12.2021Редактори The New York Times Book Review визначили перелік 10 найкращих книжок, виданих цього року. Його опублікували на сайті газети.
До добірки увійшли художні та наукові видання. Серед авторів − лауреатки Пулітцерівської та номінанти Букерівської премій.
Імболо Мбу «Якими гарними ми були»
Другий роман Імболо Мбу − авторки бестселера «Ось мрійники». Дія відбувається у вигаданому африканському селі Косава і розповідає про людей, які живуть у страху перед погіршенням навколишнього середовища, спричиненого американською нафтовою компанією. Місцеві жителі вирішують дати відсіч.
«Незабутня історія про громаду, що зіткнулась зі західною жадібністю. «Якими гарними ми були» зачарує вас, нажахає і покаже, що може статися, коли кілька людей встануть і запротестують. Майстерний роман чарівної письменниці, у якому підіймаються найактуальніші питання нашого часу», — каже про книжку Девід Еберсхофф, автор бестселера «Дівчина з Данії».
Кеті Кітамура «Близькість»
Напружена й наелектризована історія про жінку, яка застрягла між багатьма істинами. Перекладачка прибуває до Гааги, щоб втекти з Нью-Йорка і працювати в Міжнародному трибуналі. Жінка з багатьма мовами та ідентичностями, вона шукає місце, яке могла б нарешті назвати домівкою.
«Близькість» − це захоплюючий, точний і морально проникливий роман, який читається як психологічний трилер… Кеті Кітамура − диво», − відгукується про роман американська письменниця Дана Спіотта. Книжка увійшла також до списку рекомендацій Барака Обами.
Оноре Фанон Джефферс «Любовні пісні W.E.B. Du Bois»
Перша прозова книжка відомої поетеси, що розповідає про шлях дорослішання афроамериканської дівчинки Ейлі. На сторінках роману вона досліджує власну ідентичність, подорожуючи углиб історії своєї сім’ї.
«Ця широка, блискуча та красива розповідь одночасно є піснею про кохання про чорношкіре дівоцтво, сім’ю, історії, радості, біль… та багато іншого. У спритних руках Джефферс расова історія та кохання в Америці стає великим американським романом», − переконана авторка книжок для дітей та підлтіків Жаклін Вудсон.
Патрісія Локвуд «Про це ніхто не говорить»
Локвуд відома як авторка відвертих і навіть непристойних віршів. У своїх мемуарах вона розповідає про юність та батька-священника. Вийшла книжка, що читається як вірші у прозі. Твір водночас піднесений, профанний, інтимний, філософський, веселий і, зрештою, глибоко зворушливий.
У рецензії для Los Angeles Times Хілларі Келлі написала, що «Ніхто про це не говорить» − «або геніальний твір, або жахливе випробування на витривалість», порівнюючи його з романами Вірджинії Вулф. Книжка увійшла до цьогорічного короткого списку Букерівської премії.
Бенджамін Лабатут «Коли ми перестаємо розуміти світ»
Стрімка та насичена книжка про наукові відкриття, етику та незрозумілу відмінність між генієм і божевільним. Майстерно «зшиті» історії найбільших мислителів ХХ століття, які розповідають про екстаз і агонію наукових проривів: величезне значення для суспільства та високі людські витрати. В цьому «гібриді» художньої та наукової літератури знайшлось місце і для гумору. Книжка увійшла у цьогорічний короткий список Міжнародної Букерівської премії.
Туве Дітлевсен «Копенгагенська трилогія: Дитинство − Молодість − Залежність»
Туве Дітлевсена вважають одним із найважливіших і унікальних голосів у датській літературі двадцятого століття. «Копенгагенська трилогія» (1969-71) − її визначний шедевр. «Дитинство» розповідає про цілеспрямовану рішучість дитини стати поетом; «Юність» описує ранній досвід сексу, роботи та незалежності; «Залежність» розповідає історію про перший із чотирьох шлюбів та жахливе падіння у наркотичну залежність завдяки зловісному лікарю.
Клінт Сміт «Як передається слово: розплата з історією рабства в Америці»
Поет і один з авторів літературного журналу The Atlantic Клінт Сміт розкриває сучасний портрет Америки як рабовласницької країни. Починаючи з власного рідного міста Нового Орлеану, журналіст Клінт Сміт проводить читачам незабутню екскурсію пам’ятними та визначними місцями – тими, які чесно розповідають про минуле та тими, що пропонують історію поколінь про те, як рабство було центральним у формуванні колективної історії американської нації та американців.
Андреа Елліот «Невидима дитина: бідність, виживання та надія в американському місті»
Захоплююча, незабутня історія дівчини, чий незламний дух випробовується бездомністю, бідністю та расизмом у нерівній Америці — від журналістки, лауреатки Пулітцерівської премії Андреа Елліот з The New York Times. «Невидима дитина» розповідає про вісім драматичних років життя Дасані Коутс, дитини, яка живе у притулку для бездомних у Брукліні й уявляє, як район забудовують хмарочосами. Щоб розповісти цю історію про дівчинку та її сім’ю, Елліот роками спостерігала за дітьми у притулках, школах, залах суду та установах соціального забезпечення.
Аннетт Гордон-Рід «У День звільнення рабів»
Досліджуючи расові та соціальні проблеми рідного штату Техас, Гордон-Рід просить читачів відійти від нинішніх гарячих дебатів і більш детально поглянути на історію та її сюрпризи. Поєднуючи анекдоти з гострими фактами, зібраними з джерел американської історії, Гордон-Рід показує, як починаючи з найпершої присутності чорношкірих людей у Техасі до 19 червня 1865 року, коли генерал-майор Гордон Грейнджер оголосив про кінець легального рабства у штаті, афроамериканці зіграли важливу роль у історії Техасу. Авторка колись була першою темношкірою дитиною, яка пішла до школи у Східному Техасі. У 2008 році вона отримала Пулітцерівську премію.
Хізер Кларк «Червона комета: коротке життя та яскраве мистецтво Сильвії Плат»
Перша біографія великої і трагічної поетеси, де оприлюднили багато нових матеріалів, у яких життя Сильвії Плат надзвичайно збалансоване, повне й остаточне. Вирішуючи не читати Плат так, ніби кожен її вчинок, починаючи з дитинства, був передвісником її трагічної долі, Хізер Кларк представляє нові матеріали про батька-ученого письменниці, її твори для неповнолітніх та психіатричне лікування, її ранні стосунки та рішення не бути звичайною жінкою та дружиною; її суперечливі зв’язки з овдовілою матір’ю з благими намірами; її проблеми через галузь психічного здоров’я; і її роки у Кембриджі та зустріч із Тедом Хьюзом, шлюб з яким вплинув на поезію. За таке дослідження Хізер Кларк цього року стала номінанткою на Пулітцерівську премію.
The New York Times Book Review − літературний відділ найстарішої і третьої за популярністю щоденної газети у Сполучених Штатах Америки, яку засновали 18 вересня 1851 року. Газета 112 разів вигравала Пулітцерівську премію, − більше ніж будь-яке інше новинне видання.
Нагадаємо, цього року у New York Times опублікували вірш Сергія Жадана. Торік газета внесла книжку Оксани Забужко до переліку найочікуваніших новинок 2020-го.
Ви також можете ознайомитись із добірками найкращих книжок від New York Times за 2018 та 2019 роки.
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості