* ESC - закрити вікно пошуку
Шевченківська премія
У Бородянці відбулося вручення Шевченківської премії
20.08.2023У місті Бородянка на Київщині відбулась церемонія нагородження Національною премією України імені Тараса Шевченка за 2022 та 2023 роки. Про це на своїй фейсбук-сторінці повідомила одна з лавреаток Ірина Цілик.
Місце нагородження — центральна площа Бородянки біля памʼятника Тараса Шевченка, обстріляного під час російської окупації.
«Безумовно, є певні сталі місця, в яких завжди відбувалися церемонії нагородження – Канівська гора, чи музей Шевченка, але зважаючи з передусім безпекових питань, ми проводимо вручення тут, у Бородянці. Наприкінці березня минулого року, коли я побачив розбомблений будинок і прострелений пам’ятник Тараса Шевченка, але який продовжував непохитно стояти, я побачив в цьому певний символізм спротиву рашизму», — зазначив голова Шевченківського комітету Євген Нищук.
У 2023 році премію присудили:
- Калитко Катерині, поетці — за книжку поезій «Орден мовчальниць»;
- Компаніченку Тарасу, Бережнюку Максиму, Данилейку Северину, Криську Ярославу, Охрімчуку Сергію, виконавцям гурту «Хорея Козацька» — за авдіоальбом «Пісні Української революції»;
- Назаренку Михайлу, літературознавцеві — за книжку «Крім «Кобзаря». Антологія української літератури. 1792 — 1883» у двох частинах;
- Портнікову Віталію, журналістові — за публіцистичні статті та виступи останніх років;
- Цілик Ірині, режисерці — за документальний фільм «Земля блакитна, ніби апельсин.
У 2022 році премію надали:
- Дуді Тамарі (Тамара Горіха Зерня), письменниці – за роман «Доця»;
- Грабовичу Джорджу Григорію (Грабовичу Григорію Юлійовичу), літературознавцеві, громадянину Сполучених Штатів Америки – за цикл статей «Переосмислюючи Павла Тичину – переосмислюючи український модернізм»;
- Рябчуку Миколі, письменникові – за книгу «Лексикон націоналіста та інші есеї»;
- Труновій Тамарі, режисерці-постановниці, Ворожбит Наталі, авторці п’єси, Ларіуонову Юрію, художникові-сценографу, Ісаєнку Андрію та Ходос Валерії, акторам – за виставу «Погані дороги» Київського академічного театру драми і комедії на лівому березі Дніпра;
- Горностай Катерині, режисерці – за повнометражний ігровий фільм «СТОП-ЗЕМЛЯ»;
- Сільваші Тіберію, художникові – за інсталяцію «Крила»;
- Кадану Микиті (Нікіті Кадану), художникові – за персональну виставку «Камінь б’є камінь».
Національна премія України імені Тараса Шевченка заснована 1961 року. Вона є найвищою в Україні творчою відзнакою за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва. Кожного року може бути присуджено не більше семи Національних премій, а нагородити особу можна один раз за життя. Присуджує відзнаку президент України на підставі рішення комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка.
9 березня 2023 року тодішній голова комітету Юрій Макаров оприлюднив заяву щодо перенесення нагородження на 22 травня через необхідність визначити лавреатів у новій номінації. Зрештою лавреатів оголосили 11 березня. Кілька днів по тому більшість членів комітету Шевченківської премії заявили про свою відставку, як і сам Макаров.
Указ про присудження премії Володимир Зеленський підписав наприкінці липня 2023 року.
Чільне фото: Анна Сергієць / Суспільне
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості