втрати-2024

У квітні на фронті загинули 4 журналісти

04.05.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

На фронті внаслідок російської агресії загинули чотири медійники, які захищали Україну від російської окупації. Про це свідчать дані Інституту масової інформації (ІМІ).

У ході бойових дій загинули Олег Шемчук, Андрій Топчій, Алла Пушкарчук і Юрій Сілюк. Про загибель Олега Шемчука стало відомо у квітні, раніше він вважався зниклим безвісти. 

 

За даними ІМІ, на початок травня 79 медійників загинули внаслідок російської агресії, 10 з них – під час виконання професійних завдань.

 

У квітні щонайменше четверо журналістів отримали поранення внаслідок російських обстрілів Харкова та Запоріжжя. Всі вони потрапили під повторний обстріл, коли знімали наслідки попереднього удару по містах. Це Віктор Пічугін, Юлія Бойко, Кіра Овес та Ольга Звонарьова.

 

Також у квітні експерти Інституту масової інформації зафіксували в Україні 19 випадків порушень свободи слова.

 

Зокрема, з-поміж зафіксованих випадків 14 є російськими злочинами. Це викрадення, поранення та погрози журналістам, обстріли телевежі і, як наслідок, зникнення українського мовлення, пошкодження редакцій медіа, кібератаки.

 

 

Також ІМІ зафіксував п’ять порушень свободи слова, за які відповідальні громадяни України. Це випадки обмеження доступу до публічної інформації, політичний та юридичний тиск, стеження за журналістами.

 

Серед політичного тиску  — випади щодо Суспільного мовника з боку народної депутатки Мар’яни Безуглої, а також прагнення вилучити Суспільне з праймтайм-ефірів Єдиного марафону.

 

Також ІМІ зафіксував випадок стеження за журналістом Слідства.Інфо Євгенієм Шульгатом, коли йому співробітники ТЦК намагалися вручити повістку. напередодні публікації його розслідування про статки дружини та матері начальника Департаменту з інформаційної безпеки СБУ Іллі Вітюка.

 

Крім того, внаслідок атаки росіян по Запоріжжю частково було зруйновано редакцію релокованого з Мелітополя «РІА Південь» (РІА Мелітополь). Водночас російські окупанти вимагали від адміністраторів видання здатися в полон. Крім того, у квітні стало відомо про перебування вже восьмий місяць у російському полоні журналістки «РІА Мелітополь» Анастасії Глуховської, яку окупанти затримали разом з адміністраторами телеграм-каналів «РІА Мелітополь» та «Мелітополь – це Україна» ще в серпні 2023 року. 

 

У Харкові росіяни 22 квітня вдарили по телевежі й зруйнували її. Внаслідок обстрілу телевежі в місті та найближчих населених пунктах зникло цифрове ефірне мовлення.

 

Впродовж квітня ІМІ зафіксував щонайменше чотири російські кібератаки на українські медіа. Ворог атакував українські телеканали на супутниках Astra4A та Hot Bird 13G, глушив їхні сигнали, втручався в ефіри, транслював свою пропаганду. Під кібератаки потрапили телеканали «1+1 медіа», Freedom, групи Starlight та низка інших. Крім того, росіяни атакували декілька днів сайт полтавського видання «Зміст».

 

Як повідомлялося, за два роки та один місяць з початку нової фази російсько-української війни росія скоїла 575 злочинів проти журналістів та медіа в Україні.

 

Читайте також: На війні загинула журналістка, редакторка, військова Алла Пушкарчук

 

Чільне зображення: Вільне радіо