документи

У вільний доступ виклали архівні документи зі справи Миколи Зерова

17.07.2021

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Відскановані версії документів з архівно-кримінальної справи Миколи Зерова оприлюднили на сайті електронного архіву Українського визвольного руху. Про це повідомив Центр досліджень визвольного руху.

Документи можна переглядати онлайн і завантажувати на цифрові носії інформації. Їх підготували та опублікували за підтримки Українського культурного фонду. Колекцію з понад сімдесяти документів, датованими 1935-1958 роками, оприлюднили Центр досліджень визвольного руху спільно з Архівом Служби безпеки України. До неї увійшли:

 

  • анкета арештованого поета;
  • ордер, постанова та протокол обшуку у помешканні Миколи Зерова;
  • протоколи допитів, очної ставки та свідчення літературознавця;
  • заява Миколи Зерова в органи НКВД про свою роль в «націоналістичному контрреволюційному русі на Україні»;
  • обліково-статистична картка на Миколу Зерова – в’язня Соловецької тюрми;
  • акт виконання вироку (розстрілу) трійки УНКВД щодо поета;
  • довідка видана Софії Зеровій про перебування в місцях позбавлення волі її чоловіка;
  • довідка про перегляд справи та реабілітацію митця.

«Радянське слідство використовувало мистецтво як речовий доказ у справах митців. Так, на одному з перших допитів Миколу Зерова змусили звітувати про вірші, які він читав у квартирі Максима Рильського. Зокрема, поету згадали прочитану у помешканні Рильського поезію Пантелеймона Куліша «До Кобзи». «Літературознавці» з НКВД намагалися тлумачити її, як таку, що оспівує політичних борців минулого. Прикметно, що у заяві, яка мала внести пояснення до протоколу допиту, Микола Зеров вступив у полеміку з чекістами: ідея вірша геть інша — письменник писав про потужність та силу слова», − зауважили історики.

 

Микола Зеров — український поет, літературознавець, перекладач, полеміст, лідер літературної групи «неокласиків», викладач історико-філологічного факультету Київського університету (1923-1935). У 1935 році НКВД звинуватив літератора в українському буржуазному націоналізмі та контрреволюційній діяльності. У 1937 році Миколу Зерова розстріляли в урочищі Сандармох разом з іншими українськими діячами. Його дружині повідомили, що Микола Зеров помер від паралічу серцево-судинної системи.

 

Електронний архів (avr.org.ua) — сервіс відкритого онлайн доступу до повнотекстових копій архівних матеріалів. Його веде  Центр досліджень визвольного руху за підтримки партнерів. Тут у вільному доступі та у високій якості публікуються документи про український визвольний рух, матеріали з архівів КДБ та інші тематичні колекції, присвячені історії ХХ століття. Зараз на сайті вже понад 25 тисяч оцифрованих архівних документів, доступних для завантаження.

 

Нагадаємо, раніше у вільний доступ оприлюднили архівні документи про масовий терор щодо «Розстріляного відродження», серед яких і ті, що стосуються Зерова. Також минулого року перейменували один з парків Києва на честь Миколи Зерова.

 

Читайте також: Віктор Петров і Софія Зерова: роман, який жив у листах