деколонізація

У музеї Булґакова кажуть, що меморіальну дошку не відновлювали

14.07.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Меморіальну дошку Булґакову на будівлі Київського літературно-меморіального музею Булґакова насправді не відновили, а зафарбували чорною фарбою. Про це в ексклюзивному коментарі Читомо повідомила директорка музею Булґакова Людмила Губіанурі.

«Це просто якась інша фарба. Булґаков тепер виглядає як афроамериканець», — зазначила директорка музею.

 

Як тільки працівники музею побачили, що меморіальну дошку зафарбували, вони звернулися до керівника охорони, адже у нього є доступ до камер.

 

«Вони побачили, що о 3-й ночі дошка ще червона, після чого вимкнули світло. Увімкнули о 6-й, коли ми знову можемо бачити дошку — і вона вже чорна. Це сталося дуже рано, під час комендантської години й відключення світла. Тому на камері не видно ніяких фігур, людей, нічого не видно. Але ми точно знаємо, коли це було і в який проміжок часу», — розповіла Людмила Губіанурі.

 

Проте припущень, хто б це міг зробити, у працівників музею немає. 

 

«Ніхто не прийшов і не признався. Але точно знаємо, що це не ми, такими речами ми не займаємося», — наголосила директорка.

 

Навколо цієї ситуації у коментарях під дописом літературно-меморіального музею Булґакова на їхній фейсбук-сторінці здійнялася суперечка. Деякі користувачі звинувачували музей у тому, що це він зафарбував меморіальну дошку «заради хайпу й підняття своїх рейтингів». Проте музей наголосив, що це був акт вандалізму, який підпадає під дію пункту 2 статті 298 Кримінального кодексу України «Умисне незаконне знищення, руйнування або пошкодження об’єктів культурної спадщини чи їх частин».

 

«Будь-які несанкціоновані маніпуляції із будь-якою частиною будівлі музею ми категорично засуджуємо як дії, що суперечать чинному законодавству України. Закликаємо як антипатиків, так і прихильників М. Булґакова у своїх проявах не порушувати законодавство України», — йдеться у дописі на фейсбук-сторінці.

 

Деяких користувачів у фейсбуці музей заблокував через те, що вони вживали ненормативну лексику щодо працівників музею й «зазіхали на честь, гідність і ділову репутацію».

 

«Ми офіційно мали право відмити дошку, адже це наш експонат. Але ми це не зробили, тому що для нас це теж комунікація. Ми розуміємо, чому і навіщо це зробили», — зазначила директорка музею Булґакова Людмила Губіанурі.

 

Дошку відмивати не збираються, адже ставлення до Булґакова чи до музею — це «важлива інформація».

 

Табличку з поясненням, чому фарбу змивати не будуть, яка розміщувалася поруч з облитою червоною фарбою меморіальною дошкою, перемістили до оновленої експозиції на другому поверсі.

 

Як повідомлялося, Український інститут національної пам’яті (УІНП) визнав об’єкти, присвячених російському письменнику Міхаїлу Булґакову, символікою російської імперської політики. Київський літературно-меморіальний музей Булґакова відреагував на висновок експертів УІНП, назвавши його ненауковим, після чого УІНП вирішив повторно проаналізувати й уточнити висновок.

 

Читайте також: Українська культура (не) скасування Булґакова: за і проти у соціальних мережах

 

Чільне фото: фейсбук-сторінка музею Булґакова