оцифрування

У Рівному оцифрували унікальний український стародрук XVIII століття

12.07.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Унікальний стародрук Почаївської лаври оцифрували у Рівненському обласному краєзнавчому музеї. Про це повідомила завідувачка сектору впровадження цифрових технологій музею Ольга Морозова.

«Стародрук, який ми щойно оцифрували — «Служебник», виданий у 1734 році. Частина тиражу з титульним аркушем 1735 року мала наклад понад 1000 примірників. На титулі – зображення Почаївської чудотворної ікони Богородиці, датоване 1733 роком, за рік до виходу «Служебника», — зазначила вона.

 

Книгу присвячено фундатору Почаївської друкарні єпископу Рудницькому. На звороті титульного аркуша є його герб, а в посвяті йдеться про початок друкарства в Почаєві.

 

 

За словами Морозової, нині в Рівненському обласному краєзнавчому музеї зберігається понад 100 стародруків, датованих до 1800 року. Їх поступово переводять у цифровий формат.

 

На сайті музею вже можна «погортати» Євангеліє 1608 року, Почаївське Євангеліє XVIII століття, книгу церковних пісень «Октоїх», Місяцеслов XIX століття.

 

Серед оцифрованих стародруків та рукописів й «Анфологіон», який видали у 1638 році у друкарні Львівського Свято-Успенського ставропігійного братства. Книга містить богослужбові тексти на всі свята року, про життя святих, святоотцівські праці, уривки Святого Письма, молитви. Видання проілюстрував Ілля — тогочасний знаний майстер-гравер, який створив понад 500 гравюр до книг.

 

Нагадаємо, у 2021 році в Острозькому музеї книги та друкарства оцифрували старовинні рукописи, зокрема Острозьку біблію. Згодом їх виклали у вільний доступ.

 

Джерело: Укрінформ