суд

У судах Хмельниччини та Дніпропетровщини контролюватимуть вживання української мови

07.02.2023

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь розпочав заходи контролю за застосуванням державної мови у судах Дніпропетровської та Хмельницької областей. Про це повідомив уповноважений на своїй фейсбук-сторінці.

«На адресу Секретаріату уповноваженого із захисту державної мови продовжують надходити звернення громадян щодо порушень мовного закону працівниками судів. У зв’язку з цим у 2023 році уповноваженим розпочато здійснення двох заходів державного контролю за застосуванням державної мови у судах Дніпропетровської (застосування недержавної мови під час виконання службових обов’язків працівницею суду) та Хмельницької (складання постанови суду недержавною мовою) областей», — йдеться у повідомленні.

 

Як зазначається, питання дотримання законодавства про державну мову в судах знаходиться на особливому контролі Уповноваженого через невтішні результати моніторингу Єдиного державного реєстру судових рішень, проведеного у 2021 році. Тоді Секретаріат уповноваженого зафіксував 49 фактів порушень мовного закону судами у 12 областях України та в Києві.

 

При здійсненні моніторингу найбільше фактів порушення мовного Закону органами судової влади виявили у Харківській області (19), Києві (11) та Одеській області (7). Також порушення зафіксували у Волинській, Дніпропетровській, Донецькій, Житомирській, Київській, Луганській, Миколаївській, Херсонській, Черкаській та Чернігівській областях. Усі порушення стосуються оприлюднення рішень судів російською мовою.

«Внесення до Єдиного державного реєстру судових рішень текстів недержавною мовою – це порушення положення частини першої статті 14 Закону, якою передбачено, що в судах України судочинство провадиться, а діловодство здійснюється державною мовою, та положення частини першої статті 12 Закону України “Про судоустрій та статус суддів”, якою передбачено, що судочинство і діловодство в судах України проводяться державною мовою», — нагадав Тарас Кремінь.

 

Водночас у Секретаріаті додають, що попри непоодинокі порушення, які все ще фіксують громадяни України, загалом ситуація із дотриманням мовного закону суддями та працівниками судів покращилася.

 

Нагадаємо, за даними Уповноваженого, 25 українських посадовців провадять публічну діяльність не українською мовою.

 

Як повідомлялося, приморський районний суд Одеси присудив чоловіку, який у соціальних мережах писав антиукраїнські пости, прочитати твори про історію України.