документи

У вільний доступ виклали архівні документи Майка Йогансена

09.08.2021

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Відскановані версії документів з архівно-кримінальної справи письменника Майка Йогансена виклали на сайті електронного архіву Українського визвольного руху. Про це повідомив Центр досліджень визвольного руху.

Колекцію з понад сорока документів про репресованого письменника опублікували на сайті Електронного архіву Українського визвольного руху за підтримки Українського культурного фонду. До неї увійшли:

 

  • ордер на проведення обшуку та арешт Майка Йогансена;
  • анкета арештованого письменника;
  • протоколи обшуків та квитанція з переліком речей арештованого;
  • протоколи допитів письменника, свідків та протоколи очної ставки;
  • обвинувальний висновок у справі митця;
  • довідка про виконання вироку (розстрілу) Йогансена;
  • лист Юрія Смолича та Олеся Гончара прокуророві УССР з проханням розглянути питання щодо
  • реабілітації Майка Йогансена;
  • протокол допиту свідків, зокрема Юрія Смолича про Йогансена;
  • визначення про скасування вироку і закриття справи Майка Йогансена у зв’язку відсутністю складу злочину тощо.

У серпні 1937 року НКВС звинуватив Майка Йогансена у діяльності в українській націоналістично-терористичній організації, що планувала вбити керівників партії.

 

«На одному з допитів Йогансен «зізнався», що намагався потрапити в українські націоналістичні кола, зокрема познайомитися з літературним критиком Сергієм Єфремовим. Їхня зустріч відбулась на засіданні Всеукраїнської правописної комісії, де поет вручив Єфремову свою книжку, на якій останній зробив напис: «Якщо Йогансен рідниться з Україною, то значить, що українська нація здобула славу». За свідченням поета, переїзд у будинок «Слово» сприяв його зближенню з українськими націоналістами», − зауважили історики.

 

В обвинувальному висновку у справі Майка Йогансена записали: обвинувачений повністю визнав свою провину. 27 жовтня 1937 року письменника розстріляли у Києві. У березні 1958 року справу Йогансена припинили за відсутністю складу злочину.

 

«Встановлено, що Йогансен засуджений необґрунтовано, оскільки матеріали, що були покладені в основу обвинувального вироку під час перевірки не підтвердилися», — записала у висновку Військова прокуратура.

 

Майк Йогансен (псевдонім Михайла Гервасійовича Йогансена) (1895-1937) − український письменник, перекладач, лінгвіст, критик доби «Розстріляного відродження». Один із засновників літературного об’єднання ВАПЛІТЕ, був членом спілки пролетарських письменників «Гарт», членом Спілки радянських письменників України.

 

Електронний архів (avr.org.ua) — сервіс відкритого онлайн доступу до повнотекстових копій архівних матеріалів. Його веде Центр досліджень визвольного руху за підтримки партнерів. Тут у вільному доступі та у високій якості публікуються документи про український визвольний рух, матеріали з архівів КДБ та інші тематичні колекції, присвячені історії ХХ століття.

 

Нагадаємо, раніше у вільний доступ виклали архівні документи про масовий терор щодо «Розстріляного відродження», серед яких ті, що стосуються Миколи Зерова, Василя Чечвянського.

 

Читайте також: Майк Йогансен − троль, друг і просто хороший хлопець