* ESC - закрити вікно пошуку
документи
У вільний доступ виклали архівні документи зі справи Михайля Семенка
14.08.2021Документи з архівно-кримінальної справи письменника Михайля Семенка оприлюднили в інтернеті. Про це повідомили на сайті Центру досліджень визвольного руху.
Колекцію з понад сімдесяти документів виклали на сайті Електронного архіву Українського визвольного руху спільно з Архівом Служби безпеки України за підтримки Українського культурного фонду. До неї увійшли:
- анкета арештованого;
- ордер на проведення обшуку і арешт письменника у готелі «Континенталь»;
- протоколи допитів Семенка, свідків та протоколи очної ставки;
- вирок Військової Колегії Верховного Суду СРСР у його справі;
- довідка про розстріл Михайля Семенка;
- заява дітей письменника з проханням повідомити про долю батька і переглянути його справу;
- відгук народної артистки СРСР Наталії Ужвій про її колишнього чоловіка;
- довідка про закриття кримінальних справ за відсутністю складу злочину;
- повідомлення про розгляд заяви Ростислава Семенка щодо прохання про повернення йому особистого листування, книг, журналів, малюнків та фотографій, що наявні у справі його батька тощо.
«Слідчого зацікавив факт майже 20-річної давнини: у 1919 році денікінці заарештували Семенка і звинуватили у приналежності до комуністичної партії. Однак, згодом поета звільнили. Така поблажливість збоку контррозвідки не могла не зацікавити слідство. Семенко пояснив: його взяли на поруки. На одному з допитів письменник Григорій Яковенко-Вікторов називав літературну організацію «Нова генерація», яку очолював Семенко і яка видавала однойменний журнал, «неоміщанською». Письменник Василь Чечвянський нібито розповів, що «Семенко є старим та активним учасником українського націоналістичного підпілля», − зауважили історики.
Михайль Семенко (Михайло Васильович Семенко) (1892-1937) − український поет доби Розстріляного відродження, основоположник і теоретик українського футуризму (також відомого як панфутуризм), організатор футуристичних угруповань, редактор багатьох видань, модернізатор української лірики. НКВC заарештував поета за звинуваченням у приналежності до української фашистської організації, що мала на меті чинити терористичні дії проти влади. Семенко не визнавав себе винним. Його розстріляли у Києві 24 жовтня 1937 року.
Електронний архів − сервіс відкритого онлайн-доступу до повнотекстових копій архівних матеріалів. Реалізовує Центр досліджень визвольного руху за підтримки партнерів. Тут у вільному доступі та у високій якості публікуються документи про український визвольний рух, матеріали з архівів КДБ та інші тематичні колекції, присвячені історії ХХ століття. Зараз на сайті вже більше 25 тисяч оцифрованих архівних документів, доступних для завантаження.
Нагадаємо, раніше у вільний доступ виклали архівні документи про масовий терор щодо «Розстріляного відродження», серед яких ті, що стосуються Миколи Зерова і Майка Йогансена.
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості