* ESC - закрити вікно пошуку
видавництво у війну
УІК: Більшість українських видавців не можуть друкувати й видавати нові книжки через повномасштабну війну
14.05.2022Видавнича галузь України зіштовхнулася з проблемами недостатнього фінансування і неможливості друкувати нові книжки через повномасштабне російське вторгнення. Про це повідомила директорка Українського інституту книги (УІК) Олександра Коваль під час круглого столу на тему «Допомога постраждалим бібліотекарям та бібліотекам внаслідок повномасштабного вторгнення росії в Україну».
Суттєва проблема для українського книговидання — мала кількість книжок на складах при тому, що більшість українських видавців не можуть друкувати й видавати нові книжки. Причини цього — у відсутності коштів та стрімкому здорожчанні паперу при зменшенні його виробництва.
«Євросоюз встановив квоти на розподіл паперу. Україна ще до [повномасштабної] війни отримала квоту, яка становила всього 25% від реальної потреби», — повідомила директорка УІК.
Рішеннями для розв’язання цієї проблеми можуть бути збільшення квот за сприяння держави або друк за кордоном. За словами Коваль, це не найкращий вихід, оскільки потрібно підтримувати українську поліграфічну галузь.
Відомо, що самостійно розв’язати ці проблеми Інститут книги не зможе, потрібні зусилля Міністерства економіки.
«Через обмежене фінансування ми не могли закуповувати книжки для поповнення фондів усіх бібліотек, а переважно це було від 600 до 1000 бібліотек в усіх регіонах України. Зараз в державному бюджеті немає коштів на поповнення фондів бібліотек. Ми віримо в те, що вони знайдуться, але розуміємо, що це точно не буде незабаром», — наголосила Коваль.
Вона зазначила, що після торішньої закупівлі книжок для поповнення фондів бібліотек в УІК зберігаються 2660 книжок, надіслані видавцями. За умови дозволу від Мінкульту їх можна негайно передати до бібліотек.
Заступниця міністра культури та інформаційної політики Лариса Петасюк додала, що відповідно до опитування Українського інституту книги, в якому взяли участь 1680 бібліотек, поповнення фондів сучасної українською літературою потребують 719 бібліотек, 248 бібліотек — дообладнання, зокрема підключення до інтернету, створення сучасної медіатеки, придбання комп’ютерної техніки; 83 бібліотеки — поточного капітального ремонту.
Круглий стіл відбувся за сприяння Укрінформу.
Нагадаємо, Український інститут книги за підтримки Федерації європейських видавців запустили краудфандингову кампанію зі збору коштів для друку української дитячої літератури за кордоном. У результаті дітям-переселенцям передали майже 70 тисяч примірників книжок, 30 тисяч із них — за кордон.
Читайте також: Як працюють українські видавці в умовах війни – опитування
Джерело: Укрінформ
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості