Критика

Українсько-єврейська премія «Зустріч» визначилася із цьогорічним лауреатом

15.09.2021
Йоханан Петровський-Штерн. Анти-імперський вибір. Постання українсько-єврейської ідентичности

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Переможцем літературної премії «Зустріч» стала книжка Йоханан Петровський-Штерн «Антиімперський вибір: постання українсько-єврейської ідентичності». Про це оголосили під час офіційного відкриття 28 Львівського міжнародного BookForum.

 

Книжка вийшла 2018 року у видавництві «Критика».

 

Переможцем літературної премії «Зустріч» стала книжка Йоханан Петровський-Штерн «Антиімперський вибір: постання українсько-єврейської ідентичності»

 

На прикладі життя і творчости Грицька Кернеренка, Івана Кулика, Раїси Троянкер, Леоніда Первомайського і Мойсея Фішбейна – п’яти письменників і письменниць останнього століття, які виросли переважно в їдишемовному та російськомовному середовищі, але зрештою прийшли в українську літературу, автор пропонує розглянути мовний і культурний вибір, у ґрунті речі супротивний щодо звичаїв єврейської інтеґрації, імперського асиміляційного вектора і традиційного вибору на користь самозбереження.

 

Видання підготовано в рамках науково-видавничої програми Інституту Критики і випущено у світ за сприяння Українського наукового інституту Гарвардського університету (Ukrainian Research Institute, Harvard University).

 

 

Серед фіналістів премії:

 

  • Станіслав Адлєр «Вигнанець з раю: Одіссея хлопчика з Болехова», 2020 (видавництво «Каменяр»);

Станіслав Адлєр «Вигнанець з раю: Одіссея хлопчика з Болехова», 2020 (видавництво «Каменяр»)

 

  • Ірина Мелешкіна «Мандрівні зорі в Україні. Сторінки історії єврейського театру», 2019 (видавництво «Дух і Літера»);

Ірина Мелешкіна «Мандрівні зорі в Україні. Сторінки історії єврейського театру», 2019 (видавництво «Дух і Літера»)

 

  • Сома Моргенштерн «В інші часи. Юні літа у Східній Галичині», 2019 (видавництво «21»);

Сома Моргенштерн «В інші часи. Юні літа у Східній Галичині», 2019 (видавництво «21»)

 

  • Юрій Скіра «Покликані: Монахи Студійського Уставу та Голокост», 2019 (видавництво «Дух і Літера»)

Юрій Скіра «Покликані: Монахи Студійського Уставу та Голокост», 2019 (видавництво «Дух і Літера»)

 

До журі премії увійшли: письменник, публіцист, почесний президент Українського ПЕН-клубу Микола Рябчук (голова журі), наукова секретарка редакційної ради наукового журналу «Україна модерна», кандидадтка історичних наук Ліліана Гентош, канадський літературознавець, письменник і культуролог Марко Роберт Стех.

 

За перемогу в премії передбачена грошова винагорода у розмірі 6000 євро, що розділять між автором, який отримає 4000 євро і видавцем, який отримає 2000 євро. Чотири фіналісти отримають винагороду по 250 євро кожен.

 

Літературна премія «Зустріч» покликана спиратися на спільний багатовіковий досвід українців і євреїв, що знайшов вираження у друкованому слові. Її заснували у 2019 році. Премію від 2020 року присуджують щорічно за найвпливовіший твір художньої й документальної літератури (почергово), що сприяє українсько-єврейському порозумінню, допомагаючи зміцнити позиції України як багатоетнічного суспільства й втілюючи девіз «Наші історії неповні одна без одної». Премію спонсорує канадська недержавна організація «Українсько-Єврейська Зустріч» за підтримки ГО «Форум видавців».

 

Як повідомлялося, минулого року премію надали за роман «Вічний календар» Василя Махна.