державна мова

Упродовж 2023 року українці понад 3000 разів скаржилися на порушення закону про мову

19.10.2023

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

За 9 місяців 2023 року на адресу уповноваженого із захисту державної мови надійшло понад 3 тисячі звернень про порушення мовного закону. Про це уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь розповів в етері Українського радіо. 

За словами Кременя, найбільше звернень щодо сфери обслуговування, зокрема соціальних мереж, інтернет-представництв, інтернет-магазинів.

 

«По кожному з цих фактів ми готуємо звернення, в деяких ситуаціях ми проводимо заходи державного контролю. Коли готова доказова база, ми маємо можливості накладати санкцію у вигляді попередження або штрафів. І в переважній більшості ми ситуацію виправляємо», — зазначив уповноважений.

 

З початку року секретаріат уповноваженого дослідив 112 сайтів українських театрів та з’ясував, що здебільшого інформація на них надається державною мовою.

 

У сфері культури українська стала обов’язковою 16 липня 2021 року. «Якщо на той момент ми мали навіть частину театрів, які називалися “російськими”, то з початком повномасштабного вторгнення саме художні колективи цих закладів культури були ініціаторами того, щоб внести зміни до свого статуту і прибрати “російський”. Репертуар цих колективів теж на 100% забезпечується українською мовою. Тому я аплодую Харківському театру, Миколаївському художньому театру, Київському національному театру Лесі Українки, Одеському театру та іншим колективам, які всіляко сприяють тому, щоб мовна ситуація була під контролем і вона відповідала українській Конституції», — додав Кремінь.

 

Нагадаємо, у 2021-му в київських кіосках лише 11% друкованих ЗМІ були державною мовою, а закон про функціонування української мови як державної  порушили щонайменше в одній книгарні в Дніпрі та трьох в Одесі.

 

Читайте також: Путівник з історії утисків української мови

 

Чільне фото: yedyni.org