ISSN

В Україні не надаватимуть ISSN видавництвам і друкарням на окупованих територіях

07.04.2025

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Українське національне агентство ISSN не надає і не надаватиме жодних послуг ISSN субʼєктам, які здійснюють свою діяльність на тимчасово окупованих територіях України. Про це Читомо повідомили в агентстві.

Рішення ухвалили у звʼязку з неправомірним використанням українських ідентифікаторів ISSN пропагандистськими та дезінформаційними виданнями на окупованих територіях.

 

«Актуальною проблемою в Україні є те, що видання на тимчасово окупованих територіях необґрунтовано використовують ISSN українських журналів, спочатку заснованих переміщеними українськими вищими навчальними закладами, або отримують абсолютно нові ISSN, неправдиво стверджуючи, що є правонаступниками цих видань», — зазначають в агентстві.

 

Окрім того, таке використання ISSN дозволяло нелегітимним журналам інтегруватися в міжнародні бази даних зі світовою академічною спільнотою, що створювало значний ризик поширення пропаганди та дезінформації.

 

Відтепер українське національне агентство ISSN не несе відповідальності за присвоєння ISSN серійним виданням на окупованих територіях України — наразі ці обовʼязки передали Міжнародному центру ISSN, який «застосовує спеціальні заходи для забезпечення справедливості та послідовності у виконанні завдань ISSN».

 

«Це перший випадок активного захисту прав українських видань. Крім того, це питання має глобальні наслідки для інших регіонів, які постраждали від війни, агресії чи конфлікту», — зазначила голова Українського регіонального відділення Європейської асоціації наукових редакторів Ірина Ізарова.

 

Технічне рішення про припинення послуг на окупованих територіях, а саме зазначення історії публікацій у всіх виданнях і додавання спеціальної примітки до кожного з наявних ISSN, розробили Національний центр ISSN в Україні та Міністерство освіти і науки України за активного сприяння Українського регіонального відділення Європейської асоціації наукових редакторів і Підтримці стійкості та відновлення української видавничої справи (SUPRR).

 

«Ми закликаємо міжнародну академічну та політичну спільноту визнати ці виклики та підтримати зусилля з відновлення та захисту української науки, забезпечуючи внесок українських науковців у глобальні знання», — зазначила засновниця SUPRR Френсіс Пінтер.

 

SUPRR (Підтримка стійкості та відновлення української видавничої справи) заснована у 2023 році, є незалежною ініціативою, що реалізується за підтримки провідного європейського видавництва Amsterdam University Press, яке видає академічні монографії, збірники, довідники, підручники, журнали та матеріали конференцій.

 

Європейська асоціація наукових редакторів (EASE) — міжнародна спільнота з понад 600 членами з різних дисциплін та країн, які прагнуть покращити глобальну якість наукового видавництва за допомогою навчання, ресурсів та співпраці. Засноване в лютому 2021 року, Українське регіональне відділення EASE (EASE Ukraine) на чолі з професоркою Іриною Ізаровою обʼєднує редакторів та науковців, які займаються поширенням найкращих практик публікаційної етики та зміцненням української академічної спільноти.

 

Як повідомлялось, російська окупаційна адміністрація на тимчасово захоплених територіях України змінює шкільну програму, зокрема переглядає шкільну програму і насаджує культ так званих «героїв сво» серед українських дітей.

 

Нагадаємо, у 2024 році в окупованому Криму росіяни проводили «чистки» в бібліотеках, під час яких вилучали книжки з інформацією про Голодомор і з зображенням тризуба, натомість роздають Z-комікси. 

 

Нагадаємо, Україна долучилася до міжнародної системи ISSN у 2021 році — робота щодо приєднання держави до системи ISSN велася з моменту проголошення незалежності України.