Олександр Афонін

В Україні прогнозують подорожчання книжок через ситуацію з папером

15.11.2021

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Вартість книжок в Україні зростає через ситуацію на світовому ринку паперу. Про це в етері Українського радіо розповів президент Української асоціації книговидавців та книгорозповсюджувачів Олександр Афонін.

Президент УАВК наголосив, що ситуація надзвичайно складна, що зумовлено кількома причинами:

 

«Передовсім вона викликана браком сировини: целюлози і макулатури, що є основою для виготовлення картону для книжок. І ситуація найближчим часом не поліпшиться. Причини полягають у наступному: крім браку сировини, дуже багато європейських підприємств припинили свою роботу, або перепрофілювались у зв’язку з сучасним трендом, − вони почали робити папір для упаковки. Ви знаєте, що Європа дуже активно переходить від полімерних матеріалів у пакуванні до паперових матеріалів, до натуральних. Маючи велику маржу від цих пакувальних матеріалів, комбінати, зокрема шведський та фінський, вони перейшли саме до її виготовлення, а не до офсетного паперу. Це перше.»

 

Також на світовий ринок паперу вплинули інші процеси, такі як зростання вартості перевезень, ситуація з сировиною для паперу:

«Частина європейських видавництв активно користувалась і закуповувала індонезійський, китайський папір. Але сьогодні дві причини, чому змусили відмовитися європейських видавців від цього паперу. По-перше, дуже різко зросла вартість контейнерного перевезення. По-друге, Китай потребує такої ж сировини, і у них виник шалений дефіцит, тому Китай почав закуповувати папір російський, – і ціна полізла вгору.

 

Сьогодні, у порівняні з початком року, ціна на європейський папір виросла майже на 30% і на російський папір теж. Але при цьому європейські видавництва заявляють, що їм бракує паперу, вони змушені відмовлятися від низки нових проєктів. Така ситуація й у видавців Росії. А Україна виявилася в іще гіршому положенні, бо питання вже навіть не ціни, а можливості взагалі отримати папір. Оскільки європейські ліміти для України надзвичайно малі, а російський папір ми не можемо купувати, бо цього року наклали ембарго на поставку російського паперу в Україну.»

 

Президент УАВК не виключає, що кількість книжок різко зменшиться, а їх вартість різко зросте. Він додав, що у проєкті державного бюджету-2022 не передбачені кошти для закупівлі книжок для бібліотек, що вплине на дохід видавництв.

 

Нагадаємо, заборону на ввезення російської паперової продукції ввели у квітні. Представники галузі виробників паперу хочуть змінити умови заборони імпорту з Росії.