Київ

Виклали 6 безплатних шрифтів, присвячених київському метро

25.02.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Українські графічні й шрифтові дизайнери виготовили пак безплатних для українців шрифтів Kyiv Metro Fonts. Про це повідомляється на сайті Kyiv Type Foundry.

Пак шрифтів, кожен з яких натхнений різними станціями метро міста Києва, розробили з метою зберегти типографічну пам’ять міста.

 

«У 2022 році київський метрополітен став бомбосховищем для тисяч його мешканців. Цей сумний факт є ще однією важливою віхою в його багатій історії. Він побудований шість десятиліть тому і перевозить 1,32 млн пасажирів на добу (2016). Метро — одне із найкрасивіших рукотворних витворів України», — зазначають на сайті Kyiv Type Foundry.

 

 

Над паком працювали студенти літнього воркшопу 2023 року «Шрифти Київського метро» від Kyiv Type Foundry. Допрацювали шрифт:

  • Вадим Аксєєв;
  • Євген Анфалов;
  • Назарій Кондратюк;
  • Даша Ленгрен;
  • Матвій Маслюков.

 

Пак містить 6 шрифтів:

 

  • ROMAN;

 

KTF Metro Roman — це відродження металевих літер, які використовувались на перших ділянках червоної лінії, починаючи з 1960 р. Шрифт заснований на пропорціях римського монументального письма, притаманного неокласицизму сталінської доби.

 

 

  • CONTRACT;

 

Цей шрифт був більш поширений, ніж антиква. Його застосували 1971 року, коли були відкриті Берестейська станція (тоді Жовтнева), Нивки й Святошин. Була також на площі Калініна (нині Майдан Незалежності), а зараз на Поштовій і Контрактовій площах. Назва KTF Contract відсилає до станції «Контрактова площа» і звучить так само прагматично, як і функціоналістична естетика шрифту.

 

 

  • BLUELINE;

 

Ці літери стали візитною карткою синьої гілки київського метро, ​​хоча про це ніхто не згадував. Широкі літери, схожі на екран телевізора, були популярні в кінці 70-х у всьому світі, символізуючи технологічний оптимізм і прогрес. Шрифт BLUELINE залишився на станціях Олімпійській, Тараса Шевченка, Героїв Дніпра та Мінській.

 

 

  • SPORT;

 

У книжці Ясабуро Куваями «International Logotypes» 1990 року є ті ж букви, що й на станції метро Палац Спорту. Завдяки Флоріану Хардвігу творці шрифту дізналися, що він називається New York 30 і був створений голландським дизайнером Лео Меуфельсом для Mecanorma (французький аналог Letraset) у 1984 році. Про цей факт дизайнери дізналися на стадії фіналізації, тож шрифт видався інтерпретацією, а не реплікою. Ймовірно, каталог Mecanorma потрапив до рук Миколи Альошкіна — архітектора метрополітену.

 

 

  • BOTANICAL;

 

Шрифт на Золотих Воротах розробили московські архітектори метрополітену для початкового проєкту цієї станції. У 1989 році їх з Метропроекту вигнали, але відлиті літери залишилися. Їх трохи змінили й використовували на Осокорках і Печерській. Дехто пропагував цей шрифт як типографію Київської Русі. Пізніше «згадки» про Київську Русь з’явилися в грамотах на Видубичах, Позняках і Теремках. Подібний, але більш модерністський погляд був зроблений на станціях Дружби Народів і Славутич. Букви створені Миколою Альошкіним, архітектором метрополітену, який він спеціально розробив для своїх проєктів.

 

  • XARKIV;

 

Шрифт XARKIV виконали з плитки. Існує легенда що архітектор станцїї Харківська Валерій Гнєвишев навмисно виконав цей напис з плитки щоб запобігти подальших перейменувань.

Під час масових перейменувань 1990–1993 років стара антиква з 1960-х років (KTF Metro Roman) використовувався як замінний шрифт. Нещодавно ми бачили як ці літери знімають співробітники метро для подальшого перейменування станції Льва Толстого на Площу Українських Героїв.

«При перейменуванні чи декомунізації у нас немає традиції ставити щось адекватне, ми просто хочемо швидко щось прибрати. Тому виникла дивна, хаотична суміш», — цитують творці паку свого співбесідника Олега Тоцького, історика метро, інтерв’ю з яким супроводжує шрифтовий реліз.

 

 

Українці можуть безплатно завантажити пак шрифтів Kyiv Metro Fonts за посиланням.

 

Людей з інших країн творці шрифту просять зробити пожертву на PayPal

 

Як повідомлялося, на честь першої річниці шрифту Fixel додали у шрифт колекцію українських автентичних символів

 

Читайте також: Як створювали шрифти для перейменованих станцій київського метро

 

Зображення: Kyiv Type Foundry