рецензія на дитліт

З гіпсом і коханням: нові історії із серії коміксів «Сестри»

08.08.2023

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Казенов, Вільям. Сестри. Том 5 / Казенов, Вільям ; пер. з фр. — Львів : Видавництво «Ірбіс Комікси», 2023. — 48 с.: іл.

Стосунки між сестрами — особлива річ. Оці вічні гойдалки від «люблю-не-можу» до «як-же-вона-мене-дістала», оце розуміння, що нікуди ти від неї не дінешся — як у хорошому сенсі, так і в не дуже, оце відчуття, що в тебе завжди є partner in crime для твоїх витівок (яка водночас в будь-який момент може здати тебе батькам). Усі плюси та мінуси, виклики та підводні камені сестринства чудово описані у серії коміксів «Сестри» французьких авторів Вільяма і Казенова. 

Нещодавно в українському перекладі з’явився вже п’ятий том серії, що називається «Яка мила!». Які ж нові грані сестринства розкриваються у ньому?

Майже ситком

Якби комікс «Сестри» взялися екранізувати, це, найімовірніше, був би ситком, де кожна серія оповідає якусь окрему історію з життя сестер, але є наскрізні теми, що йдуть крізь увесь сезон. Адже «Сестри» це не графічний роман, а калейдоскоп яскравих епізодів із життя двох сестер, Марін та Венді, кожному з яких присвячено небагато-не-мало: один аркуш.

 

Звісно, тут є кілька загальних тем, на які ці епізоди нанизуються: романтичні стосунки старшої сестри, Венді, намагання кожної сестрички уникнути домашніх справ або принаймні перекинути її на іншу, прагнення молодшої, Марін, заволодіти приватним щоденником старшої тощо. У п’ятому випуску з’являється ще одна наскрізна тема: Марін ламає ногу і мусить носити гіпс. Тож труднощам життя з загіпсованою ногою, а  також перевагам (вони також є!) присвячено чимало епізодів цього тому.

Життя у гіпсі

Спочатку Венді нарікає на галасливість молодшої сестри, яка замовкає тільки тоді, коли собі щось собі зробить, а потім скаржиться, що її життя нагадує зачароване коло: знову доводиться свою молодшеньку вчити ходити, тільки тепер із загіпсованою ногою. Марін натомість почувається королевою: друзі, ввійшовши у роль прислуги, відчиняють для неї двері й допомагають в усьому (окрім підказок на уроках, на жаль), Венді носить смаколики просто в кімнату щоправда, виставляє за це окремий рахунок.

 

Мала теж у боргу не лишається. Вимушено проводячи вдома багато часу, Марін вигадує різні дошкульні жартики й пранки над старшою сестрою. А ще її гіпс може стати чудовою схованкою для поцуплених у сестри речей таких, наприклад, як кишенькова комп’ютерна гра. Тож, схоже, житті у гіпсі має самі плюси. Які, втім, трохи тьмяніють у момент, коли Венді, втомлена своєю балакучою, але маломобільною сестричкою, несе її подалі від дому і там лишає: поки мала дострибає на одній нозі назад, матиме трохи спокою.

 

Ця історія з гіпсом «привіт» тим дітям, які травмували собі руку чи ногу і змушені носити гіпс. Це нагадування, що і в такій, здавалося б, геть прикрій ситуації можна знайти море позитиву. Ну і кілька ідей про те, як цей гіпс можна використати, аби зробити життя цікавішим.

 

Читайте також: Мати сестру — класно, але це не точно, та інші уроки з коміксу Вільяма Казенова

Сестра і стосунки

Ще вчора вони разом бавилися ляльками, а сьогодні в однієї з них романтичні стосунки. Марін не може до кінця прийняти той, що Венді вже настільки доросла, ходить на побачення з Максом, тому з усіх сил над цим іронізує. То в розмові з подружкою про алергії їхніх знайомих висновує, що в сестри алергія на хлопця (бо чого ж вона червоніє і вкривається потом, коли його бачить?), і проганяє того геть, то обурюється, що «маніакальне» прагнення Венді до порядку в домі зникає, щойно Макс запросить її в кіно і вона починає гарячково збиратися, то висуває претензії Максу за те, що він «поламав» її сестру, яка верзе різну романтичну маячню…

 

Погляд на стосунки з точки зору молодшої сестри дуже цікавий: і дещо наївний, і кумедний, але й добряче витвережує, адже мала сприймає їх без притаманних першій закоханості бурхливих емоцій. Тож ще одна  несподівана і непогана ідея, яку з цього коміксу можуть почерпнути старші сестри, питати думку про свої стосунки й молодших сестер. Їхня оптика допомагає побачити неочевидні закоханій людині речі.

 

Енциклопедія дражнилок і пранків

Якщо вже тобі хочеться позбиткуватися над сестрою, роби це цікаво та вишукано. Так, як роблять Венді і Марін. У цьому коміксі можна знайти чимало ідей, як не дуже жорстко, але незабутньо піджартувати над людьми (моя улюблена ідея із дірочками в упаковці молока). Однак, повторюючи їх, не забудь уточнити деталі, інакше вийде як у Марін із «коров’ячим оком».

 

До речі, збиткуватися можна не тільки із сестри, а й, так би мовити, сестрою. У цьому коміксі, наприклад, Венді, яку покарали батьки, мститься їм, використовуючи особливості нестерпного характеру малої. Головне запустити її шалені емоції, а далі батьки не хай дають із цим раду.

 

Власне, якщо зібрати всі збитошні епізоди з усіх томів серії «Сестри», то можна скласти непогану енциклопедію дражнилок і пранків. Але я б радила читати цей комікс не вибірково, адже тут, як і у справжньому ситкомі, в кожній ситуації є з чого посміятися і з чого зробити висновки.

Купити книжку.