* ESC - закрити вікно пошуку
TikTok
Знімати чи не знімати: як ТікТок стає інструментом промоції книжок
31.07.2023Буквально за кілька років ТікТок охопив більше мільярда користувачів і став однією з найпопулярніших соціальних платформ. Ставитися до успіху мережі можна як завгодно, але є безсумнівний факт: ТікТок вже давно став потужним рекламним майданчиком. «Реки», часом просто шалені охоплення і, як наслідок, популярність товарів чи послуг — користувачі і кріейтори ТікТоку створюють масштабні тренди. Та чи може ця мережа бути інструментом для просування книжок і бути корисною для видавничої галузі? Розбираємось разом з маркетологами видавництв, авторами та буктокерами.
ТікТок як шлях до нової аудиторії
Андрій Новік, письменник, автор книжок «Медальйон трьох змій», «Останній спадок», «Аномалія»
ТікТок доволі складна соціальна мережа, в якої свої алгоритми та вимоги до контенту. Якщо їх зрозуміти та навчитися використовувати собі на користь, то перегляди власних відео зростуть до десятків, або й сотень тисяч переглядів. Таким чином можна промотувати будь-який товар, зокрема і книжки. Якщо ж просто викладати контент не заглиблюючись у структуру мережі та її алгоритми, не вивчаючи їх, якими б геніальними не були ролики про книгу, їх дивитимуться до 200 користувачів. Це, звісно ж, описується ситуація для письменників, у яких ще немає власної великої фан-бази, яка сама шукатиме їх контент без усіляких анонсів і платних реклам.
Олексій Голобородий, маркетолог видавництва ArtHuss
ТікТок досить ефективний та допомагає просувати книги видавництва. Це однозначно нові горизонти та інструмент маркетингових комунікацій з аудиторією, які необхідно використовувати видавництвам, книгарням, книжковим подіям та проєктам, і навіть бібліотекам, якщо ми хочемо популяризувати читання і розвивати видавничий ринок.
Там ви точно знайдете свою аудиторію, яка зацікавиться саме вашими книгами та буде зростати разом з ними. На жаль, аудиторія, якій цікаві саме книги менша, ніж користувачів загалом. І завжди сумніваєшся, як саме буде прийнятий контент про книги там. Але якщо ваш контент потрапить у тренди ТікТоку, то вас чекає приємний сюрприз. І лояльних читачів виявиться значно більше, ніж ви очікуєте.
Юлія Мармиш, буктокерка
ТікТок взагалі класний інструмент показати книжку аудиторії, яка може бути зовсім нова, адже у нього алгоритм такий — кидати відео в рекомендації і показувати його не тільки підписникам блогера чи видавництва, а й зовсім новим людям, кому могло б бути це цікаво.
Аудиторія в ТікТоці — інша аудиторія. Звичайно, є ті, хто стежить за всіма можливими соцмережами і в Тіктоці також сидить, але частина людей — точно ті, хто віддає перевагу лише цій платформі.
Та й твердження, що в ТікТоці одні лише танці і жарти, вже стає стереотипним, бо соцмережа росте і налаштувати в ній стрічку можна на будь-який смак.
Катерина Ільчук, head of smm видавництва Vivat, книжкова блогерка, буктокерка
Думаю, факт того, що тепер буде премія TikTok Book Awards — каже багато що. Власне, будь-яка соцмережа допомагає продавати (просувати) книжки, але у ТікТок це можна зробити більш масово та органічно (що не означає «не вкладати гроші»).
Яких саме читачів шукати і які книжки промотувати
Анастасія Нікуліна, письменниця, авторка романів «Сіль для моря, або Білий кит», «Зграя», «Я іду шукати» та інших.
Стрічка тік-току налаштовується автоматично під ваші вподобання. В моїй інфо-бульбашці найпопулярнішими є фентезі, ромкоми (та 18+) і трилери (в принципі те, що я й сама люблю читати). Промотувати можна все, що завгодно – важлива подача і зачепити читача з перших секунд, щоб він не прогорнув відео, бо це мережа швидкого обміну інформацією.
Андрій Новік
Можна залучати абсолютно всі аудиторії та промотувати абсолютно всі книжки (від підручників з біології за восьмий клас, до важкої наукової фантастики). Соцмережі завжди були хороші тим, що автор каналу/книги/блогу/іншого продукту має контакт напряму зі споживачем, а споживачів там мільйони навіть на українському інфоринку.
Ірина Юрченко, head of marketing видавництва Лабораторія, книжкова блогерка
Я не вірю в соцдем в книжковому маркетингу загалом (наприклад: жінка, 30+, з дитиною, працююча — як-от я), тому сказати тут якось однозначно дуже важко. Аудиторія ТікТоку дуже різноманітна, активна, щира і відкрита до нового — це люди абсолютно різного віку, професій і захоплень. В теорії можна було б сказати, що це аудиторія, яка не сидить в інших мережах, але це не так (сама користуюся більшістю відомих соцмереж щоденно, в тому числі і ТікТоком). Та все ж є люди, які надають перевагу саме ТікТоку, і якщо ви промотуєте свої книжки виключно у Фейсбуці — про вас можуть не дізнатися.
ТікТок розширює горизонти, українські користувачі активно стежать за західним буктоком — що доводить раптова популярність чималої кількості книжок в Україні.
А книжки можна промотувати будь-які, аудиторія на них знайдеться. Не варто знецінювати цю соцмережу, а думка, що тут лише «масліт» — хибна. У «золоті буктоку» поряд можуть стояти книжки Коллін Гувер і Донни Тартт, Агати Крісті і Ганьї Янаґігари. Тому «залетіти» може будь-яка книжка, аби тільки відео було цікавим та чіпляло читача.
Які жанри люблять у ТікТок
Катерина Ільчук
Залежить від того, які жанри ви просуваєте — треба залучати різні аудиторії. Але ця теж працює також для всіх соцмереж.
Який одяг можна продавати у ТікТок? Та який завгодно, але зважати на трендові зараз моделі та кольори, сезонність тощо — з книжками це працює так само. Які жанри? Так які завгодно. Підписники видавництва Vivat полюбляють фентезі та ромкоми, але це не означає, що продавати там можна лише ці категорії книжок.
Якщо там є популярні профілі про батьківство, то можна просувати й дитячі книжки. Якщо є експертні профілі про психологію, коучинг, саморозвиток — отже, є аудиторія на психологічний нонфікшн тощо.
Олексій Голобородий
Видавництво ArtHuss спеціалізується на популярному нонфікшні та книгах для творчих професій. Книги про мистецтво, дизайн, інтер’єри, фотографію та архітектуру, красу, анімацію, ілюстрацію, графічний дизайн і стиль життя знаходять свого читача у ТікТоці та іноді виграють в цю «лотерею». На жаль, не можу сказати нічого з приводу електронних книг чи аудіокниг, тому що ми видаємо тільки друковані книги власного виробництва, де багато ілюстрацій, візуальної краси та багато з них подарункові видання. І на папері такі видання читати приємніше.
Ви зустрінете у популярному контенті на платформі ТікТоку і художню літературу, і книги без ілюстрацій чи красивого візуального оформлення. Навіть про дешеві кишенькові книги знімають неймовірні відео. І просто неймовірні видання можуть не набрати достатнього охоплення. Це лотерея.
І якщо ви створюєте акаунт у ТікТоці та починаєте його наповнювати контентом, то ви погоджуєтесь на ці правила і довгою систематичною працею досягаєте успіху. Та в більшості випадків це біль і розчарування, чому така класна ідея не «вистрілила». Але це вас шліфує, робить витривалішими та наближає кожне наступне відео до омріяних рекомендацій читачам у тіктоці.
Коли книжка «вистрілює» завдяки ТікТоку
Анастасія Нікуліна
Якщо відео з книгою залітає в рекомендації, це миттєво активує цікавість до неї. З власних кейсів: це відео про милу письменницю на 90% та жорстку на 10% з трилером «Більше нікому», яке залетіло на 70к та розіграну відео-сцену з драматичної «Солі» на 36к. З таких реків приходять нові читачі, переходять в інсту, замовляють напряму в автора або на сайті видавництва, чи шукають в книгарнях.
Відео з реків – тренд. Тому воно змушує тебе як мінімум подивитись, що то була за книжка.
Нещодавно ролик з цитатою з «Більше нікому» у читача набрав 375к переглядів. І це теж потужний кейс: більше 5к збережень і під 300 коментарів: яка назва і хто автор. Парадокс, що цитата була романтична, а сюжет книги жорсткий, може статися очікування-реальність, але цікавість до книги відео точно спровокувало.
Ірина Юрченко
Огляд «Чотирьох скарбів неба» в блозі Юлії Мармиш охопив більше мільйона переглядів, а книжка почала віруситися мережею — це було відчутно і в продажах. Не раз спостерігали збільшення популярності «Дофамінового покоління» чи «Нових стоїків» після публікації відео блогерами. Іноді такий «постріл» відбувався на етапі лише анонсу в ТікТоці Лабораторії.
Олексій Голобородий
Кілька останніх новинок Видавництва ArtHuss, як «М’яке місто» Девіда Сіма, мемуари Ай Вейвея «1000 років радості й смутку» чи надрукованих раніше «Малювання на сніданок» Денні Грегорі, «WORKFLOW. Практичний посібник до творчого процесу» Дорона Маєра та інші книги знайшли свої аудиторії та читачів у ТікТоці.
Книга «Графічний дизайн з українським обличчям» Наталі Удріс-Бородавко — це гарний приклад популярності у ТікТоці. А другий випуск журналу від Telegraf.design та Projector Institute «Telegraf.Design #2. Креатив у війні», де ArtHuss стали партнерами видання, точно бачили багато читачів в ТікТоці.
Катерина Ільчук
Було таке, що ми робили додаткові наклади книжки, яку видали дуже давно, бо вона завірусилася в англомовному буктоці (а відповідно і в нашому). Було й таке, що надавали перевагу перекладу певної книжки зокрема і через те, що зараз вона популярна у буктоці.
Книжкові ТікТок-и, що варті уваги
Ірина Юрченко
- jackyandblog — тут чимало нонфікшну;
- ms_jillena — Юлія Мармиш з її атмосферними відео і величезною кількістю абсолютно різноманітних книжок;
- yulyamodest99 — з книжковим мопсиком Лолою.
Юлія Мармиш
- book_queen — Аліну раджу, бо у неї купа найрізноманітніших книжок (зокрема, фентезі і триллери);
- cusomia — Аню люблю за щирість, романтичний вайб та відгуки;
- mari.inich — Марі крутезна не тільки відгуками, але й смішнявими короткими замальовками, в яких багато книголюбів зможуть пізнати себе.
Анастасія Нікуліна
- stepova_rusalka — круті косплеї книжкових персонажів (від дрібничок-деталей продумування самого образу – до перук, прикрас та мейків), дуже життєві відео про книголюбів, а ще вона малює фентезійні карти;
- gavrish.nastya — засновниця книжкового клубу, цікаві книжкові огляди та підбірки, гумор, зі свіженького — прикольна рубрика “що читають кияни”, якісно зняті та змонтовані відоси;
- sasha_shevs — модель та поціновувачка Поттера, книжкові відгуки, завжди круті мейки і образи для зйомок;
- andrii_novik — смішні і дуже життєві відоси-приколи про книжкове життя та письменницьке;
- fcuacreator — засновник фанклубу українських письменників та письменниць — книжкові відгуки, читання разом, дарує книжки, популяризує сучукрліт – це дуже крута і потужна ніша, якій я безмежно тішусь.
Андрій Новік
- fantastychni_talks — канал, в якому п’ять письменниць викладають відео зі свого повсякденного письменницького життя, дають поради авторам-початківцям, анонсують інтерв’ю із іноземними фантастами;
- natalymatolinets — канал письменниці Наталії Матолінець, авторки «Гессі», «Всі мої Ключі і Ґайя» та інших;
- iryna.grabovska — канал письменниці Ірини Грабовської, авторки «Зірки й кістки» та «Земля крилатих».
Зараз більшість письменників мають свої акаунти в соцмережах, тому шукайте своїх.
Читайте також: Книжковий TikTok: 9 українських буктокерів, на яких варто підписатися
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості