державна мова

7% звернень стосуються порушення посадовцями закону про мову — омбудсмен

22.12.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

7% від загальної кількості звернень до мовного омбудсмена складають повідомлення про порушення законодавства про державну мову посадовцями. Про це свідчать дані, які отримало Читомо у відповідь на запит уповноваженому із захисту державної мови Тарасові Кременю.

Як повідомив Кремінь, з моменту створення Секретаріату Уповноваженого із захисту державної мови на його адресу надходила численна кількість звернень від громадян України про порушення законодавства про державну мову посадовими й особами органів місцевого самоврядування, головами місцевих державних адміністрацій тощо. 

 

Ці звернення стосувалися здебільшого Донецької, Луганської, Харківської, Одеської, Запорізької, Дніпропетровської, Миколаївської, Херсонської областей. Як зазначив мовний омбудсмен, більшість порушень усувалися внаслідок попереджень та роз’яснювальної роботи.

 

«В період з 16 липня 2022 року і станом на сьогодні уповноваженим прийнято рішення про накладення 1 адміністративного стягнення у вигляді штрафу за порушення вимог Закону щодо застосування державної мови під час засідань, заходів, зустрічей і робочого спілкування, в актах, діловодстві та документообігу в органах державної влади», — зазначили у Секретаріаті уповноваженого.

 

Там повідомили, що міський голова Харкова Ігор Терехов сплатив штраф через публічне використання російської мови згідно з постановою мовного омбудсмена.

 

Також у Секретаріаті нагадали, що згідно із пунктом 2 частини першої статті 9 Закону володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків зобов’язані депутати місцевих рад і посадові особи органів місцевого самоврядування, а відповідно до частини першої статті 12 Закону робочою мовою діяльності органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування є державна мова. 

 

«З огляду на це, посадові особи органів місцевого самоврядування зобов’язані дотримуватись вимог Закону», — наголосили у Секретаріаті.

 

Нагадаємо, за даними Уповноваженого, 25 українських посадовців провадять публічну діяльність не українською мовою.

 

Як відомо, у 2021 році зафіксували 155 звернень щодо порушення мовного закону в закладах освіти.