Вілен Темер’янов

Нові кримські політв’язні. Історія громадянського журналіста й активіста Вілена Темер’янова

19.10.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Повномасштабне вторгнення росії на територію України лише посилило переслідування кримських татар. В межах так званої «часткової мобілізації» близько 90% повісток на тимчасово окупованому півострові отримали саме кримські татари. Водночас тривають переслідування й арешти незгодних з окупаційною владою. Так у серпні російські силовики арештували та ув’язнили в СІЗО кримського активіста й громадянського журналіста Вілена Темер’янова. Чоловік займався журналістикою декілька років та активно висвітлював події на території тимчасово окупованого Криму.

Історію Вілена розповідаємо в межах другої частини медіапроєкту «Люди з порожніх стільців» (#EmptyChairPeople), який реалізовують Читомо та Український ПЕН за сприяння Національного фонду на підтримку демократії (NED).

Два номери

Зі своєю майбутньою дружиною Ельмаз Вілен Темер’янов познайомився в липні 2007 року. Тоді чоловік вирішив, що настав час шукати собі дружину й заводити сім’ю. У Джанкої є залізний ринок, де продаються різні запчастини, електроніка. Там працював друг Вілена. Одного разу чоловік запитав в нього, чи має він на прикметі хорошу дівчину, щоб познайомити його з нею. 

Друг радо поділився номером. Сказав, що знає одну сім’ю: дуже хороша й порядна, і дівчата там дуже виховані. Проте тоді ж Віленові дали ще один номер. Він поклав їх поруч і вибрав Ельмазин. 

 

«Сказав, що вийде – те вийде. І все. Зателефонував мені – і ми почали спілкуватися», – згадує жінка.

 

Ельмаз та Вілен почали активно спілкуватися, пізнавати одне одного. Хлопець познайомився з батьками дівчини. Ельмаз розповідає про Вілена так: «Він був м’яким, скромним, із дуже спокійним характером. Не любив нецензурщину, ніколи не сварився. Мав дуже гарні людські якості. Мені це сподобалося. Запропонував мені вийти заміж – і я погодилася!». 

 

Жінка додає, що в подружньому житті чоловік завжди дякував за все. Цю рису Ельмаз підкреслює особливо. Каже, що б вона не готувала чоловікові – все йому було до смаку. Також він щедрий та добрий, чуйний. У подружжя є троє малолітніх дітей: старшій дочці 13 років, середній – 11, найменшому синові Халіду – 6. Ельмаз розповідає, що у хлопчика – інвалідність: за свій вік він переніс уже три операції на серці: «Вілен дуже хотів сина. І завжди мріяв дати йому ім’я Халід. Коли народився хлопчик, так його й назвали».

 

Чоловік займався будівництвом та електрогазозварюванням, має третій розряд у цій професії. Та у 2019-2020 роках його зацікавила журналістика – і він почав займатися цією справою:

Мало хто знає правду

Те, що відбувалося у Криму, не подобалося Віленові. Чоловік почав відвідувати судові засідання у справах політичних в’язнів і почав висвітлювати ці події, щоб більше людей дізналося про несправедливість на тимчасово окупованому півострові: «Завжди говорив, що мало хто знає правду, тому намагався брати участь у різних процесах й максимально просвітлювати людей».

 

Окупанти почали переслідувати Вілена Темер’янова за його журналістську діяльність з початку його роботи громадянським журналістом. Це траплялося неодноразово. Чоловік був кореспондентом сайтів Grani.ru та «Кримської солідарності». 

 

23 листопада 2021 року, під час виконання редакційного завдання, коли чоловік висвітлював те, як кримські татари зустріли звільненого з арешту адвоката Едема Семедляєва, його затримала окупаційна поліція Криму. Тоді Вілена арештували на 14 діб. А ще раніше, 3 листопада 2020 року, громадянського журналіста затримали біля так званого «Кримського гарнізонного військового суду». Тоді він освітлював політично вмотивовану справу Червоногвардійської групи «Хізб ут-Тахрір». 

 

Адвокат політичного в’язня Еміль Курбедінов, який займався адміністративними справами підсудного, розповідає, що 18 грудня 2020 року Центральний районний суд міста Сімферополя оштрафував Вілена на 2000 рублів: «Суд вирішив, що збори понад 200 слухачів, які 3 листопада 2020 року приїхали до суду в Сімферополі на вирок кримським татарам, мають ознаки «масового заходу». А дії Вілена Темерьянова підпадають під ознаки складу правопорушення, передбаченого ч.1 ст.20.6.1 Кодексу РФ про адміністративні правопорушення. Рішення було винесене без його присутності, а відповідне повідомлення він отримав лише 3 січня 2021 року».

Лутфіє Зудієва, адвокатка та правозахисниця «Кримської солідарності» каже: «Вілен також кілька разів зазнавав адміністративних переслідувань, проти нього порушувалися адміністративні справи, штрафи він виплачував. Крім цього, він також відбував адміністративний арешт».

 

Комітет захисту журналістів Committee to Protect Journalists опублікував заяву на захист кореспондента «Кримської солідарності» Вілена Темер’янова.

 

«Влада має зняти всі звинувачення з журналіста Вілена Темер’янова, негайно звільнити його і припинити переслідування кримськотатарських журналістів», йдеться в заяві.

 

Раніше правозахисна організація, яка займається збором інформації про репресії та вбивства журналістів у всьому світі, вже виступала на захист кількох журналістів у Криму: Ірини Данилович, Владислава Єсипенка, Османа Аріфмеметова та Ремзі Бекірова.

 

«Вілен надихав мене і багатьох наших колег тим, що, незважаючи на важке захворювання серця своєї наймолодшої дитини — Халіда (йому лише 6 років і він переніс уже три операції на серці), він знаходив час для висвітлення ситуації з політичними в’язнями», – наголошує Лутфіє Зудієва.

 

Дружина Вілена згадує про роботу чоловіка.

Еміль Курбедінов так розповідає про журналістську діяльність Вілена: «Вілен Темер’янов з кінця 2019 року займався громадянською журналістикою та брав участь у створенні медіаконтенту на сторінці правозахисного руху «Кримська солідарність». Він регулярно знімав суди з політично мотивованих справ, працював у залі судових засідань і вів текстові трансляції. Його відео та фотоматеріали використовували професійні редакції. 2020 року Вілен отримав прес-карту інтернет-видання Грані.ру».

Обшуки

Російські силовики увірвалися в будинок Вілена Темер’янова 11 серпня 2022 року о 4-ій годині ранку. До оселі Темер’янових зайшли слідчий, фахівець із комп’ютерів, двоє свідків та ще п’ять невідомих людей в балаклавах. Обшук тривав кілька годин і закінчився близько 8-ої ранку. Люди у балаклавах дивилися, що є в шафах, диванах, переглядали документи. Ельмаз зазначає, що в будинку нічого не перевертали, не робили розгардіяшу: все переглядали по черзі. Перед обшуком зачитали постанову. 

 

Також жінка розповідає про ситуацію з їхнім собакою. Під час обшуку у Вілена зажадали паспорт, але в поспіху він не міг згадати, де його поклав. Зазвичай чоловік тримав документи в машині, тож жінка пішла подивитися там. Коли проходила повз собаку побачила, що з ним щось не так: він лежав біля паркану, дуже сонний, з червоними очима. 

У супроводі двох ФСБшників дружина Вілена взяла з машини чоловікові документи. Вертаючись в будинок, жінка помітила біля паркана драбину. Тоді вона припустила, що саме так силовики й перелізли через паркан й потрапили на подвір’я. На паркані кодовий замок і відкрити його вони не змогли б. 

 

З жінкою говорив лише один працівник ФСБ. Він був у балаклаві, поводився обережно та хитро. Ніхто із незваних гостей не представився, тож їхні імена Ельмаз невідомі. Під час обшуку жінка хвилювалася, щоб діти не прокинулися від шуму та не злякалися людей в балаклавах: «Дуже переживала, бо якби син побачив цих ФСБшників зі зброєю й зрозумів, що вони прийшли по тата, він би замкнувся в собі. Дуже боялася, щоб він не злякався».

 

Проте діти міцно спали: їх не розбудив ні шалений стукіт у двері, ні тупотіння важким взуттям, ні перебування в домі стількох непроханих гостей. В одного зі силовиків постійно приходили на телефон гучні сповіщення. На зауваження Ельмаз, ФСБ-шник відповів, що не може вимкнути телефон, бо йому пише начальник. 

 

«Хоч його обличчя було прикрите балаклавою, все одно по очах було помітно, наскільки єхидно він це сказав. Сама я була в настільки розбурханому стані, що спросоння не розуміла, що відбувається», – каже жінка.

Нічого забороненого у домі не знайшли. Ельмаз зізнається, що дуже переживала, щоб щось їм не підкинули. Під час обшуку вона помітила під одягом в одного зі співробітників ФСБ книжку й сказала про це Віленові кримськотатарською. Чоловік звернувся до слідчого з проханням, щоб його підлеглий підняв сорочку, хотів переконатися, що там нічого немає. Слідчий на це розізлився, почервонів, почав грубити й погрожувати: «Я зараз вас почну роздягати»

 

Після обшуку Віленові наказали взяти речі, гроші на дорогу назад, нібито він повернеться додому. У подружжя вилучили всю техніку, мобільні телефони, ноутбуки й навіть зламаний планшет. Коли оглядали диван, то знайшли стос чистих листівок з фотографіями кримських політв’язнів. Силовики почали питати, чи подружжя взагалі знає, що це члени осередку Хізб ут-Тахрір. Також знайшли ксерокопію Віленової прескарти з видання Grani.ru. Один зі силовиків наказав її забрати. 

 

Другий обшук проводився в будинку мами Вілена Лілі Ганієвої. До Ельмаз прибігла жінка зі села й попередила, що біля будинку свекрухи стоять дві машини без номерних знаків. Сім’я Темер’янових проживає в селищі міського типу Вільне, де половина будинків приватні, а половина – багатоповерхівки. Вілен жив у приватному будинку, але прописаний був у квартирі матері. Коли Ельмаз прибігла до будинку свекрухи, то між другим і третім під’їздом саме стояли дві «ГАЗелі». Жінка забігла в перший під’їзд до квартири Лілі, за нею зайшли силовики. Слідчий сказав жінці єхидно: «Ви вже дістались? Взагалі-то я вас раніше чекав, щось ви спізнились».

 

Коли Ельмаз зайшла у квартиру, мама Вілена була налякана, а у сестри чоловіка була істерика: жінка лежить паралізована, не може ні сидіти, ні ходити. Свекруха сказала, що у них знайшли дві книжки. На кухні стояла невелика шафа, де тримали крупи, макарони та інші продукти. Внизу цієї старої шафи й знайшли ті книжки. 

Поки Ельмаз підійшла до сестри Вілена Зареми, щоб дати їй заспокійливі, слідчий простягнув Лілі документи, щоб жінка їх підписала. Ельмаз це побачила й зупинила свекруху. Сказала, що вона нічого не підписуватиме, бо не знає, що там. Тим паче без адвоката. Слідчий відійшов, а через деякий час інший оперативник підійшов до Лілі із тими ж документами. Ельмаз ще раз наголосила, що ніхто нічого не підписуватиме. Силовик пригрозив, що через це жінку затягають по судах. Обшук у батьківському домі Вілена проходив без будь-якої постанови чи ордера. Адвокати не були присутні ні під час обшуку в будинку Вілена, ні під час обшуку у квартирі Лілі.  

205.5, частина 2: Тероризм

Вілена Темер’янова звинувачують в участі у терористичні організації: стаття 205.5, частина 2 Кримінального кодексу рф. Адвокат Марлен Халіков каже, що Вілен не визнає своєї провини й не згодний зі звинуваченням. Зараз у цій справі проводять слідчі дії.

 

Суддя Михайло Білоусов обрав журналістові запобіжний захід у вигляді взяття під варту до 10 жовтня 2022 року.

 

«У зал засідання нас не пустили, бо засідання було закрите. Чоловік сидів у машині, мені вдалося його побачити на кілька хвилин, трохи побалакати. Він сказав, що йому дали два місяці арешту, адвокат подаватиме клопотання про перегляд рішення. Каже, що сьогодні їжу та воду зранку не дають. Він дякує всім, хто прийшов його підтримати. Відчуває вашу підтримку», – повідомила Ельмаз Газієва «Кримській солідарності» в день суду.

 

11 серпня з 4-ї ранку в Джанкої та Джанкойському районі Криму пройшли масові обшуки у кримськотатарських активістів. За підсумками слідчих заходів, було затримано шість осіб. Окрім Вілена Темер’янова серед затриманих також були Енвер Крош, Сеїтяг Аббозов, Мурат Мустафаєв, Едем Бекіров та Рінат Алієв. Усім затриманим приписують статтю 205.5 КК РФ – організація або участь у діяльності терористичної організації.

«Враховуючи, що як доказ версії звинувачення фігурує аудіозапис розмов кримських татар у мечеті за 2015-й рік, то складно думати, що ФСБ має якесь реальне підґрунтя звинувачувати Вілена Темер’янова в терористичній діяльності. Сім років він перебував на волі, у 2019 році зайнявся активізмом та громадянською журналістикою, і ось раптом у 2022 році він стає «потенційно небезпечним» і його вирішують затримати. Сам Вілен пов’язує це зі своєю діяльністю на захист раніше заарештованих політичних ув’язнених Криму», – акцентує Еміль Курбедінов.

 

4 жовтня суд продовжив Віленові Темер’янову тримання під вартою в сімферопольському СІЗО №1 до 10 січня 2023 року. Адвокат подавав клопотання на заміну запобіжного заходу на домашній арешт у зв’язку з тим, що в активіста паралізована сестра та хвора мати, а також троє малолітніх дітей, найменший з яких має інвалідність. Та суддя сказала, що у зв’язку з тим, що активіста звинувачують в особливо тяжкому злочині і він є громадянином іноземної держави – України, то при домашньому арешті він може переховуватися від слідства. Адвокат подав апеляцію на зміну цього рішення, але її поки не розглянули.

 

Адвокатка та правозахисниця «Кримської солідарності» Лутфіє Зудієва зазначає: «Наразі кримінальна справа, за якою затримано Вілена Темер’янова, перебуває на етапі попереднього слідства. Його готують до проходження примусової психіатричної експертизи, яка триватиме близько місяця. Весь цей час журналіста утримуватимуть у психіатричній лікарні у Сімферополі. Темер’янов свою причетність до будь-яких насильницьких та терористичних актів заперечує, переслідування кримських мусульман та активістів у справах Хізб ут-Тахрір називає політично мотивованими, а свідчення по суті даватиме вже на етапі судового слідства».

 

Дружина Вілена розповідає, що відтоді, коли її чоловіка арештували, вона не бачилася та не спілкувалася з ним: «Після закінчення обшуку, наступного дня був суд, продовжили запобіжний захід на два місяці – і все. Жодних листів, жодних побачень».

 

Амбасадоркою кримського політв’язня Вілена Темер’яєва в публічному просторі стала Зоя Казанжи – журналістка, письменниця, блогерка та громадянська активістка. Вона стала вже 15-тою амбасадоркою українських журналістів-політв’язнів в межах програми #SolidarityWords. У своїх публікаціях, інтерв’ю, під час публічних заходів в Україні та за кордоном вона розповідатиме про справу Вілена Темер’янова.

Читайте також історії інших кримськотатарських журналістів-політв’язнів: Сервера Мустафаєва, Ремзі Бекірова, Османа Аріфмеметова, Нарімана Мемедемінова, Сейрана Салієва, Амета Сулейманова, Марлена Асанова, Асана Ахметова, Руслана Сулейманова, Тимура Ібрагімова, Рустема Шейхалієва та Нарімана Джеляла.