Світлана Алексієвич

Алексієвич: Ми маємо справу з російським фашизмом, який постає на наших очах

03.06.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Білоруська письменниця Світлана Алексієвич вважає, що в росії ідея комунізму поступово перетворюється на фашизм, і це відбувається на очах всього світу. Про це вона розповіла в інтерв’ю Хосе Вергарі для порталу LitHub.

 

Письменниця зазначила, що розуміє силу, гідність українців, які гинуть, але захищають себе, захищають свій світ, відстоюють право своїх дітей бути українцями, говорити своєю мовою.

 

Вона вважає, що у 90-х людство думало, що комунізм помер, що ця ідея ніколи не буде відтворена ні в якій формі, ні в імперській, ні в чомусь іншому, а виявилося, що ні. 

 

«Комуніст не вмер. Червона Людина знову змінює форми, перетворюється. Я думаю про те, що мало статися з цією людиною, щоб вона просто знищила Харків, повністю стерла його з лиця землі», — наголошує вона.

 

За словами письменниці, росія залишиться на околиці цивілізації, і показує її найагресивнішу форму, бо не розуміє переваг різноманітності людей. 

 

«Червона Людина дуже швидко втомилася від того, що вважала свободою, від цього складного процесу. Це складна річ — потрібно багато думати, приймати багато рішень. Тепер вийшло, що я йду далі з цією Червоною Людиною, і я бачу, як вона наближається до того, що я навіть боюся сказати вголос, — до фашизму. Ми маємо справу з російським фашизмом, і він створюється на наших очах», — наголосила вона.

 

Алексієвич наголосила, що сподівається на те, що Європа, весь світ, Америка допоможуть Україні. 

 

«Для України дуже важливо перемогти. Якщо Україна переможе, то і Білорусь буде вільною, і я думаю, що російський народ теж прокинеться від летаргічного сну, особливо зараз, коли Європа вперше так міцно об’єднана», — зазначила вона.

 

Щодо однієї з головних тем творчості письменниці, то Алексієвич вважає, що ні Чорнобиль, ні Фукусіма не спричинили того вибуху в мистецтві, філософії, літературі, який мали б. На її думку, людство після цих катастроф було не в змозі докласти достатньо зусиль, щоб осягнути їх, але принаймні спробувати осягнути їх варто.

 

«Якщо подумати про мої попередні твори, то було, певно, легше, тому що існує ціла літературна культура письма про війну. Це зрозуміло: добро, зло. Але що стосується Чорнобиля, то це зовсім інше зло. Ви повністю віддані на милість цього нового світу і не можете перемогти цю катастрофу. У вас немає для цього мови. Ви не маєте правильного нюху. Радіація не пахне. У вас немає органу чуття, щоб відчувати випромінювання. Радіація не може сказати вам, що страшно, а що ні. Смерть навколо у всіх цих формах», — розповіла вона про свій досвід опису Чорнобильської катастрофи.

 

«У світі було прийнято не бомбити атомні станції, не воювати там, але таке буває, звичайно, і ми не захищені від такого божевілля, як бачимо зараз. Немає механізму, який міг би знайти цих божевільних людей і перешкодити їм робити те, що спадає на їхню божевільну думку. Це дуже тривожний стан, в якому ми всі живемо — разом із коронавірусом, революцією в Білорусі. Те, що відбувається в Україні, ще гірше», — прокоментувала вона напад російської армії на працівників Чорнобильської атомної станції.

 

У розмові Алексієвич розповіла, що думає, як Чорнобиль повернеться для кожного покоління, тому що після Чорнобиля людство увійшло в зовсім інший світ, світ, який виходить за межі звичної культури війни, де насильство, його межі й можливості люди усвідомлювали. 

 

«Як би жорстоко це не було, це не те ж, що Чорнобиль. Багато радіоактивних частинок існуватимуть тисячі років, а зараз є багато активного матеріалу. Це виходить за межі нашої уяви. Якщо у нас війна, люди повертаються з війни і починають нове життя. Але що стосується Чорнобиля, то ми не можемо повернутися, тому що він існуватиме сотні років у цій активній фазі», — зауважила вона.

 

«У нас Чорнобиль, коронавірус, революція, війна. Ми наближаємося до нової реальності, до якої не готові. Але Чорнобиль за межами всього цього через космічний масштаб катастрофи, космічний у тому сенсі, що це шок для нашого розуміння, нашого світогляду. Це щось абсолютно нове», — підсумувала Алексієвич.

 

Світлана Алексієвич — білоруська російськомовна письменниця, журналістка, сценаристка документальних фільмів та публіцистка українського походження. Лавреатка Нобелівської премії з літератури за 2015 рік, авторка книжок «Чорнобильська молитва. Хроніка майбутнього», «Цинкові хлопчики» та інших.

 

Нагадаємо, понад 1300 письменників, серед яких і Світлана Алєксієвич, підписали заяву PEN International з вимогою припинити жорстокість, спричинену російським вторгненням в Україну.

 

Читайте також: Алексієвич: Ми даремно думали, що перемогли комунізм

 

Чільна світлина: REUTERS