бібліотеки

Бібліотека КПІ запустила пошук за прикладом іноземних книгозбірень

26.09.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

У всіх ресурсах науково-технічної бібліотеки ім. Г. І. Денисенка Національного технічного університету України «КПІ імені Ігоря Сікорського» відтепер працюватиме пошукова система «Каталог+». Про це повідомили на фейсбук-сторінці бібліотеки.

Пошукова система дає змогу одночасно шукати матеріали на потрібну тему серед друкованих видань каталогу бібліотеки, в е-архіві інституційного репозитарію ELA KPI, а також у повнотекстових базах вільного доступу arXiv, Hindawi та IntechOpen. Невдовзі за допомогою системи можна буде шукати оцифровані рідкісні та цінні документи із фонду бібліотеки КПІ.

 

Як розповіла директорка бібліотеки Оксана Бруй в ексклюзивному коментарі Читомо, пошукова система працює на базі програмного забезпечення VuFind. Системна бібліотекарка КПІ Ірина Баньковська зробила локалізацію цього ПЗ українською мовою, яку також передала розробникам для поширення на всю українську бібліотечну спільноту.

 

«Планували ми це давно, ще з 2016 року, коли розробили першу Стратегію Бібліотеки КПІ. Але ми сподівалися, що зможемо знайти ресурси, щоб передплатити комерційне рішення, яке має ряд серйозних переваг над рішенням open source. Програмне забезпечення ми розпочали ще у 2020 році. Роботу продовжували увесь цей час, щоправда, з великими перервами, бо паралельно виконували ще й інші завдання», — повідомила Бруй.

 

За її словами, Каталог+ — система пошуку в різних базах даних бібліотеки одночасно, так звана discovery system. 

 

Такі системи є лише пошуковими вебінтерфейсами, які працюють за принципом парасольки. Необхідно обрати та підключити для пошуку відповідні бази даних інформаційних ресурсів, які бібліотека пропонує своїм читачам. Тоді читачу не потрібно ходити окремо в кожну базу даних, і там здійснювати пошук. Система одночасно шукає скрізь і видає результат, який можна уточнювати, звужувати або розширювати. 

 

«Це стандартне рішення, яке широко використовується в закордонних бібліотеках. Там це практично норма», — додала вона.

 

Перейти до пошукової системи можна за посиланням. Наразі вона працює в бета-версії, однак впроваджена версія пошуковика повна.

 

Нагадаємо, в Україні запрацювала веббібліотека культурної та академічної спадщини.

 

Читайте також: У впровадженні інформаційних систем українські бібліотеки відстають на 20 років від іноземних – УБА

 

Чільна світлина: telegra.ph