* ESC - закрити вікно пошуку
єПідтримка
єПідтримка на книжки: обсяги продажів зросли втричі
29.12.202119 грудня стартувала можливість купувати книжки у межах державної програми «єПідтримка». Вакциновані українці почали масово користуватися цією можливістю, створивши небачений доти ажіотаж, навіть враховуючи щорічний ріст уваги до книжок в передсвятковий період. Чому так сталося? Наскільки зросли обсяги продажів? Ми поспілкувалися з видавцями та власниками книгарень, щоб зрозуміти, як «єПідтримка» впливає на книжковий ринок сьогодні і який слід в ньому залишить після її закінчення.
Є чи нема підтримки – що кажуть видавництва?
Думки про те, чи є викликаний «ковідною тисячею» ажіотаж на книжковому ринку доказом любови українців до читання, розійшлися, заперечувати факт принаймні цікавості з боку суспільства до видавництв і книгарень не дозволяють книжкові сайти, «обвалені» охочими придбати кілька видань і вдвічі чи навіть втричі збільшені обсяги продажів.
«Помітна цікавість до витрат українців «подарованої» державної тисячі в межах запропонованих категорій доволі логічна. Ковід і зима не заохочують масштабний внутрішній туризм, музеї в принципі непридатні для оперативного використання виділених коштів, а зі спортзалами ситуація геть сумна, оскільки зазвичай вони напівлегальні й оформлені на ФОПа без необхідних МСС кодів. Тому мешканцям міст, де кінотеатри є, можливість витрачати ці кошти там ще наявна, але абсолютній більшості українців, що можуть запросити цю тисячу, книжки будуть оптимальним вибором. Певен, якби раптом в перелік категорій додалася медицина чи там горілка, книжки б пленталися десь позаду спортзалів», — переконаний Ілля Стронґовський, співзасновник видавництва «Видавництво».
Погоджується з цією думкою і засновник видавництва «ArtHuss» Костянтин Кожемяка, вбачаючи у рості книжкових продажів небажання українців витрачати кошти на інші запропоновані культурні послуги, що вимагає певних зусиль: «тут усе набагато прозаїчніше. Люди безплатно отримали тисячу гривень, і якби їм дозволили витрачати їх як забажаєш, жодного книжкового ажіотажу не було б. Книжка серед запропонованого списку культурних послуг — просто оптимальний варіант. Крім того, її можна придбати не собі, а як подарунок».
Це радше сезонний ажіотаж, пов’язаний з вільними грошима, ніж цілеспрямована увага до читання. «Крім того, інші запропоновані культурні послуги, очевидно, матимуть іншу статистику, і хоч читачам у їхній бульбашці її може бути й не видно, вона, беззаперечно, існує. Це більше про сукупність факторів, аніж про залюбленість українців у книгу», — каже Олександр Савчук, засновник однойменного видавництва, пояснюючи аншлаги в книгарнях збігом обставин.
Однак не всі видавці скептично налаштовані до несподіваного масового бажання українців поповнювати домашні бібліотеки. Керівниця відділу маркетингу та зв’язків з громадськістю Оксана Зьобро «Видавництва Старого Лева» переконана, що вільні кошти лише посприяли цікавості до книжок, а не спричинили її: «Ковідна тисяча» продемонструвала і нам, і всім, що люди справді зацікавлені в книжках як в продукті. Ми розуміємо, що і пандемія, і загальна економічна ситуація дуже підкосили купівельну спроможність українців. Оскільки книжка не є товаром першої необхідності, вона, на превеликий жаль, просто не встигає потрапити до їхнього споживчого кошика. Зараз, коли вони мають можливість зосередитися не на базових потребах піраміди Маслоу, а піднятися вище, ми бачимо, який є запит на книжки».
Читайте також: єПідтримка: де вигідно витратити 1000 грн на книжки і з якими знижками
Подібної думки дотримується і Юлія Орлова, генеральна директорка видавництва «Vivat»: «Насамперед усі закривають свої потреби у харчуванні та медицині, а ось книжки це те, що не входить в таку гостру потребу людини. І зараз завдяки цій 1000 гривень, які виділила держава, ми бачимо, що і люди, і видавництва — у виграші. Ви лишень подивіться, скільки людей ринулось купувати книжки, — це їхній свідомий вибір. Ми переконалися, що книга досі є цікавою та актуальною не для вузьких кіл, а для широкого загалу. Видавництвам потрібна така підтримка від держави, яка частково покриє збитки, пов’язані з локдаунами».
Але щоб робити обґрунтовані висновки, варто дочекатися закінчення програми та порівняти відсоткове співвідношення витрачених коштів на книжки й на все інше, радить засновник видавництва «Наш Формат» Владислав Кириченко.
Наразі з усіх витрачених коштів на книгарні припадає частка у 43, 6% (статистика від Монобанку). За інформацією міністра цифрової трансформації Михайла Федорова, найбільше купують таки книжки. За словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, із 365 млн витрачених коштів найбільший відсоток (35%) витратили саме на книжки.
На значне збільшення обсягу проданих книжок вказують як великі видавництва, так і малі, спрямовані на вузьке коло читачів.
«Якщо порівняти з тим же періодом (19-24 грудня) у 20-му році й у 21-му, то бачимо зростання продажів майже у 2 рази», — зазначає PR-менеджер «Клубу сімейного дозвілля» Іван Лопатченко.
Видавці пов’язують його не лише з державною програмою підтримки культури, а й влучним часом її запровадження — саме на передсвятковий період, однак зауважують різну швидкість під’єднання різних банків та недостатню кількість часу на підготовку (як пам’ятаємо, книжки до переліку опцій витрат додали останніми).
«У перший же день, коли почалися виплати «ковідної тисячі», виторг онлайн-книгарні «Видавництва Старого Лева» став удвічі більшим, ніж середньостатистично в цей період. Відповідно, це одразу демонструє, що запит на книжки був миттєвим. Варто зазначити, що за останні 5 років динаміка така, що книжка стає все популярнішим подарунком до свят», — коментує Оксана Зьобро.
«Наразі в програмі беруть участь 6 банків. Першими виплати отримали користувачі Монобанку, і в той момент впали сайти «Книгарні «Є»», Yakaboo, і наш зокрема. Але це тривало 2-3 дні, не більше. З 21 грудня потроху виплати почали надходити й в інші банки. Але такого ажіотажу вже не сталося. Напевно, через різницю авдиторій. Але в середньому обсяги продажів зросли на 70% відсотків», — каже директор видавництва «ArtHuss» Костянтин Кожемяка.
«За останні дні у нас відвідуваність і продажі зросли утричі. Найбільші сплески продажів спостерігалися у 2-й та 3-й день старту виплат», — каже Юлія Орлова, гендиректорка видавництва «Віват».
За словами засновника «Нашого Формату» Владислава Кириченка, у грудні середній виторг завжди зростає в півтора раза, але навіть з корелюванням сезонного щорічного стабільного попиту в інтернет-магазині та в книгарнях продали удвічі більше книжок: «У перші 6 днів акції продажі принаймні подвоїлися. Не тільки в нас: мені здається, так сталося і з великими гравцями ринку на кшталт «Книгарні Є» чи Yakaboo, а малі видавництва в середньому збільшили продажі у 2-3 рази, але важливо розуміти, що належний їм відсоток на ринку доволі невеликий. Коли ідеться про «Наш Формат», середню грудневу реалізацію ми збільшили втричі. У пікові дні замовлень в інтернет-магазині було у 4-5 разів більше, ніж зазвичай. Зараз, коли користувачі Монобанку вже зробили замовлення і виплати почали надходити іншим користувачам інших банків, продажі перевищують звичайні вдвічі. Можна сказати, що це збільшить нашу реалізацію за рік на 5 %».
Трохи інакше все у невеликих видавництвах, на кшталт «Видавництва» та «Видавець Олександр Савчук», хоч позитивний вплив «єПідтримки» помітили й там. «Значного збільшення не було, але постійні читачі цікавилися, чи можна використати цю тисячу. Через специфічність видань і невелику їхню вартість значного попиту на ці гроші не виникло. Очевидно, більшість покупців витратили їх на книжки інших видавництв. Але приблизно десяток замовлень у нас оплатили саме за вакцинаційну тисячу», — каже Олександр Савчук, засновник однойменного видавництва.
«Ми маленьке нішеве видавництво, тому будь-який додатковий продаж для нас уже потужне зростання. Активність останнього тижня співмірна з активністю якого-небудь нашого передзамовлення, тобто не йдеться про якісь рекорди продажів чи кількости замовлень. Але, що приємно, у нас продовжує розширюватися клієнтська база, чимало покупців за останній тиждень купували у нас вперше», — зазначає Ілля Стронґовський, співзасновник видавництва «Видавництво».
Хоч в інтернет-книгарнях доплатити за замовлення з іншої картки переважно неможливо, охочі купити видань більш ніж на 1000 грн, безперечно, є.
«Насправді, найбільша категорія покупців — ті, хто купують книжки і собі, і для війська (вони ж і докладають гроші з власної кишені), друга за розміром — ті, хто повність віддають тисячу для проєкту «Військо Читає». Але патронів проєкту і без «єПідтримки» кількасот, донати коливаються від 100 грн до 100 тис. та навіть більше», — каже засновник видавництва «Наш Формат» Владислав Кириченко.
Проте здебільшого за межі тисячі покупці не виходять. За словами директора «ArtHuss» Костянтина Кожемяки, «30% усіх замовлень коштують максимально близько до 1000 грн, інші 70% — 350-550 грн, тобто решту витрачають або в інших видавництвах, або взагалі не на книжки».
Клієнти «Видавництва» «часом виходять за межі вакцинаційних коштів, переважно ні. На 1000 у нас можна обрати 2-5 видань, в цих межах воно переважно і йде», — каже Ілля Стронґовський.
Як видавництва дають раду шаленій кількости замовлень?
Проблеми із завантаженістю очікувано виникли, хоч видавництва цілковито намагаються ситуацію контролювати, та й до різдвяного періоду готувалися заздалегідь.
«Загалом грудень — успішний місяць для книжкових продажів. Відповідно, ми були готові до росту, і приємно, що цей ріст ще більший. Звісно, ми акумулюємо зусилля працівників, логісти працюють і у вихідні також (дякуємо їм за це), але не можемо залишити той запит, який є, без уваги», — зазначає керівниця відділу маркетингу та зв’язків з громадськістю ВСЛ Оксана Зьобро.
За словами директора «ArtHuss» Костянтина Кожемяки, проблеми виникали в перші дні: «Лише майже через тиждень ми повернулися до звичного графіку роботи «сьогодні на сьогодні».
«Замовлення відтерміновуються, але з сайтом не було проблем. Подвоїлася кількість роботи — подвоїли й кількість людей. Не набирали нових працівників, розбираємося своїми силами. Познімали людей з інших напрямків діяльности — видавництва, маркетингу, щоб впоратися з онлайн-замовленнями», — розповідає засновник видавництва «Наш Формат» Владислав Кириченко.
«Ми дуже гнучка компанія, у нас сформований певний резерв зі співробітників. Завдяки цьому резерву ми можемо оперативно реагувати на сплески, що виникають. Для того, щоб масштабуватися в короткостроковій перспективі, у нас нема потреби в наборі нових співробітників. Сплески, що виникли, вирішуються штатним персоналом, а також тими, хто працює віддалено. Зараз звісно у нас затримки, але вони невеличкі: тривалістю в 1 чи 2 дні», — зазначає Юлія Орлова, гендиректорка видавництва «Віват».
Водночас прикро, що в багатьох видавництв позакінчувалися наклади, це свідчить про їхні недостатні обсяги.
«Виготовлення книжки — доволі довгий процес, а зараз, за лічені дні, виправити нічого не можна. Ми продаємо те, що нині є в наявності. Якщо хоча б за місяць було розуміння про те, що існуватиме така програма, можна було б додрукувати примірники, зробити запас. Але дуже важко передбачити, який саме жанр буде популярним. Уже пізніше можна буде побачити, чи триває тенденція зростання продажів, чи ажіотаж почне спадати», — кажуть у Клубі Сімейного Дозвілля.
Подарункові різдвяні видання, книжки про дизайн та фотографію і благодійність: на що українці витрачають кошти за вакцинацію?
Уподобання вакцинованих читачів і читачок різноманітні. Гітами продажів стають як сезонні святкові видання, книжки про мистецтво дизайну, так і правдива розповідь про сучасний концтабір, який діє на окупованій території України, влаштований російськими найманцями та їх поплічниками з Донеччини та Луганщини. А ще українці віддають гроші для сприяння читання в ЗСУ, хоч благодійність і не передбачена творцями «єПідтримки».
«Люди намагаються вкластися в тисячу. Наприклад, у нас є пропозиція придбати весь цикл «Відьмак» Анджея Сапковського за акційною ціною в 999 грн. Люди намагаються максимально витратити тисячу, без залишку. Також купують Кінга, «Дюну» за передзамовленням», — каже PR-менеджер КСД Іван Лопатченко.
У ВСЛ «серед книжок, які зараз обирають читачі насамперед різдвяні хіти — серія для дітей про Різдвозавра Тома Флетчера у перекладі Марти Сахно, іронічний роман для дорослих «Три чоловіки для Вільми» Ґюдрун Скреттінґ у перекладі Наталі Іліщук. Так само величезна увага до наших традиційних хітів, які популярні весь рік. Це серія книжок Галини Вдовиченко про 36 і 6 котів з ілюстраціями Наталки Гайди, серед лідерів запитів «Світлий шлях. Історія одного концтабору» Станіслава Асєєва та «Спитайте Мієчку» Євгенії Кузнєцової».
Найпопулярнішим виданням у «ArtHuss» є «Сторітелінг у фотографії: П’ять кроків до створення незабутніх світлин» Фінна Білза, але ця книжка була хітом і до початку «єПідтримки».
У «Віваті» «це «Історія мистецтва» Стівен Фартінга, яка є нашою найдорожчою книгою. Наразі її можна купити за 960 грн, також «Netflix і культура інновацій» Гастінгса Ріда, Маєр Ерін, попит врази збільшився і на дитячі книги».
«Серед популярних книжок «Біологія поведінки. Причини доброго і поганого в нас» Роберта Сапольскі, «Різдвяна свинка» Джоан К. Ролінґ, «Мислення швидке й повільне» Деніела Канемана та інші. Але успіх полягає в тому, що ми також підв’язали акцію «Військо Читає» для людей, які відмовилися витрачати тисячу на себе і хочуть скерувати її на інші важливі проєкти. Наразі це понад 150 осіб», — розповідає засновник видавництва «Наш Формат» Владислав Кириченко.
У «Видавець Олександр Савчук» «популярною є книжка з доповненою реальністю «Знищені шедеври української дерев’яної сакральної архітектури», яку активно купують, бо це новинка. Але, як не дивно, люди цікавлять книжками, виданими в попередні роки. Певно, спрацювала попередня реклама. Купують довідкові видання, які зазвичай би не придбали».
«Статистично топ продажів за останній місяць це передзамовлення, Сем Ґвілім, Юлія Ґвілім, «І місяць мені розповів» та Філіп Брено, Летісія Корен, «Неймовірна історія сексу», том перший: Захід. і Мьобіус, «Світ Едени», том перший. Наші книжки в принципі недешеві. Крім того, ми даємо 10% знижки за промокодом “єПідтримка” і це теж трохи працює», — каже Ілля Стронґовський, співзасновник видавництва «Видавництво».
Книгарні
З тими ж питаннями ми звернулися і до книгарень, як мережевих («Книгарня «Є»» та «Yakaboo»), так і невеликих книжкових крамниць у різних містах України, щоб зрозуміти, як впливає «єПідтримка» на цей бізнес зусібіч.
Наскільки змінилися обсяги продажів?
«Навіть більше, ніж удвічі. На жаль, у нашому регіоні ще не можна придбати карткою «єПідтримки» за допомогою ПриватБанку. Поки що працюють лише А-банк та Монобанк, які почали надавати можливість користуватися «ковідною тисячею» раніше», — каже Марина Лібанова, директорка та засновниця книгарні «Букініст» у Чернівцях.
Значно збільшилися продажі й в книгарні «Інтермеццо» у Чернігові — втричі. Таку ж динаміку спостерігають і «Книгарні «Є»» та Yakaboo, і в українській «Книгарні-кав’ярні» в Одесі.
Але бурхливий ріст стався все-таки не у всіх. «Великого сплеску замовлень я не помітила. Надто мало людей отримало ці кошти, щоб робити висновки. Думаю, у січні результати можна буде побачити більш чітко», — каже Ольга Погинайко, директорка книгарні «Смолоскип» у Києві.
«Продажі у нас на рівні минулого року, важко сказати, що вони суттєво збільшились, але точно збільшився середній чек. Наші гості нарешті змогли себе та інших, без жодних докорів сумління, побалувати особливими книжками. Ми залишаємось маленьким гравцем, а більшість покупців пішли в інтернет, де до цієї тисячі є ще безліч бонусів у різних форматах», — зауважує Катерина Іванова, власниця крамниці «Книжковий ЛЕВ» у Львові. Перевагу великих онлайн-книгарень над малими крамницями у можливості надати безліч акцій і таким чином привабити покупців відзначає і Марина Лібанова.
«Ні, проблеми не виникло. Але раніше можна було собі дозволити працювати по одному в книгарні (вона маленька), а тепер доводиться замовляти більше примірників, витрачати час на те, щоб їх отримати, тож і працювати більше», — каже Лібанова, відповідаючи на питання: «Як даєте раду з обсягами покупців? Чи є це проблемою?».
В чернігівському «Інтермеццо» «проблема радше в тому, що читачів не так і багато. Але примірників все одно швидко забракло. А з доставлянням через велику завантаженість нині проблеми».
«На свята ми завжди відчуваємо помітне пожвавлення продажів, проте через впровадження “єПідтримки” навантаження значно зросло. Цих два фактори наклались і наші клієнти в основному використовують свою 1000 для купівлі подарунків. Ймовірно, клієнти й без неї купували б книжки на подарунки, як ми це бачимо з року в рік, проте запуск програми “єПідтримка” відчутно посилив інтерес та попит на книги. Кількість покупців безпрецедентна, проте ми докладаємо всіх зусиль, щоб кожен отримав відповідний сервіс та знайшов у нас ту книгу, за якою прийшов», — каже Юлія Шаволіна, виконавча директорка мережі «Книгарня «Є»».
«За тиждень ми обробили 60 тисяч замовлень та надіслали клієнтам 168,4 тисячі книжок. Щодня ми обробляємо майже 30 тисяч звернень у всіх каналах комунікації з клієнтами. І ми єдині, хто насправді справляється зараз із таким навантаженням. Онлайн-книгарня, величезний склад та сучасні логістичні сервіси працюють на повну потужність та 24/7», — зазначає СЕО книжкової платформи Yakaboo Іван Богдан.
Не виникає складнощів із покупцями й в менших книжкових крамницях. «Кількість покупців проблему не становить, на відміну від наявності книжкових новинок», — каже Галина Дольник, власниця «Книгарні-кав’ярні» в Одесі.
«Із кількістю гостей ми справляємось легко, але проблема підкралась там, де ми на неї не чекали: наші термінали не хотіли приймати платежі з картки «єПідтримки», бо чомусь банк не підтягнув собі інформацію, що наша головна діяльність «книготоргівля». Тиждень розв’язували це питання…», — зауважує Катерина Іванова, власниця львівської крамниці «Книжковий ЛЕВ».
У книгарнях найохочіше купують художню дорослу та дитячу літературу (переважно, різдвяну та частини Поттеріани), легке розважальне чтиво, але й зважають на літературні премії — зокрема, у чернівецькій книгарні «Букініст» є вдосталь охочих придбати «Книгу року BBC» Артема Чеха «Хто ти такий?».
Що ж до частки витрачених із тисячі коштів, то покупці «іноді витрачають лише частину цих грошей, а іноді навіть обіцяють повернутися. Дуже рідко люди лишають всю тисячу саме в моїй книгарні. Але я і не в змозі продавати якнайбільше найрізноманітнішої літератури через брак місця та букіністичну спрямованість», — каже Марина Лібанова з книгарні «Букініст» у Чернівцях.
У Чернігові «люди комбінують, складаються компанією. Спілка адвокатів Чернігова купила спільно з цих коштів книжки для дитбудинку. Але переважно купують менше, ніж на тисячу».
Як «єПідтримка» змінить сприйняття книжки українцями, і чи вдасться їй це зробити?
Від початку державної програми із виплатами вакцинованим громадянам не минуло і місяця. Але шалений ажіотаж став великою несподіванкою як для гравців видавничого ринку, так і звичайних читачів. Та чи є в нього шанс щось змінити у сприйнятті українського суспільства книжки як способу дозвілля та валідного часопроведення? Чи може «єПідтримка» стати вагомим кроком на шляху до того, аби можна було впевнено назвати українців нацією, яка читає?
Читайте також: Серед регулярних читачів книжок в Україні виділили три основних групи − опитування
«Хотілося б, щоб зміни відбулися. Але ми бачимо, що ті люди, які читають зазвичай, і купують книжки зараз. Зрозуміти, який відсоток нових читачів з’явиться в Україні завдяки «єПідтримці» поки складно. Але хотілося б, щоб так і сталося», — каже PR-менеджер Іван Лопатченко. Поділяє ці сподівання і Юлія Орлова, генеральна директорка видавництва Vivat: «Люди ще раз переконаються у тому наскільки книга сьогодні є сучасним і цікавим джерелом інформації, що книга є повноцінним замінником гаджетів і розвагою».
«Зараз ми в унікальній ситуації, коли українські видавці мають прямий доступ і можливість комунікації з людьми, які не мали досі читацького і купівельного досвіду. Якщо ми, «Видавництво Старого Лева», і наші колеги по ринку використаємо це ідеально корисно, люди, які хоча б раз відкрили для себе чарівність читання, чарівність української книжки, уже не зможуть проходити повз неї. Це прекрасна нагода розширити читацьку спільноту. Треба розуміти, що дуже багато людей не читають, тому що просто не здогадуються, що існує така опція. Вони живуть в зовсім інших бульбашках. Ми часто зіштовхуємося з тим, що люди на автоматі вибирають російський переклад нон-фікшн хіта, бо чомусь думають, що українського перекладу може не бути, а ми, на превелике щастя, зараз, на відміну від 90-х років, часто швидше перекладаємо, ніж наші східні сусіди», — зауважує керівниця відділу маркетингу та зв’язків з громадськістю ВСЛ Оксана Зьобро.
«Прикро, що немає регулювання того, на які книжки ці кошти витрачатимуться, адже значна кількість читачів купуватиме книжки в російських видавництв. Цей сегмент ринку невидимий, але він вбиває книжковий україномовний ринок»,— каже засновник видавництва «Наш Формат» Владислав Кириченко.
Співзасновник видавництва «Видавництво» Ілля Стронґовський заохочує купувати у малих видавництв. На його думку, це позитивно вплине на їх діяльність наступного року.
Зовсім іншої думки щодо впливу «ковідної тисячі» засновник і директор видавництва «ArtHuss» Костянтин Кожемяка: «Зріст цікавості до книжок триватиме стільки, скільки триватиме програма «єПідтримки». Навпаки, постає питання, чи повернуться продажі на звичну позначку, адже передбачається значне подорожчання паперу. Водночас цікаво, що ця програма продемонструвала, що такий спосіб стимулювання значно ефективніший у порівнянні з державною бібліотечною закупівлею. Перевага в тому, що люди мають можливість самостійно обрати цікаві їм видання, на противагу книжкам, закупленим до бібліотек за рішенням Українського інституту книги».
Видавці знаходять подібність між теперішньою програмою та маркетинговими ходами на кшталт Чорної п’ятниці. Однак не впевнені, чи здатна вона кардинально вплинути на культуру читання. «Добре, що вона є, але нам направду бракує стратегічних, фундаментальних дій сфері заохочення читання», — підсумовує Олександр Савчук, засновник іменного видавництва.
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості