Національний тиждень читання

Серед регулярних читачів книжок в Україні виділили три основних групи − опитування

14.12.2021

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Оприлюднили результати дослідження читання у містах України. Про це повідомила пресслужба Українського інституту книги.

На початку першого Національного тижня читання, який організовують Український інститут книги і Міністерство культури та інформаційної політики, оголосили результати дослідження читання у містах України.

 

«За даними Держстату та інших офіційних джерел, українці витратили у 2020 році на книжки сукупно не більше 800 мільйонів гривень. А середнє домогосподарство в Україні витрачає на книжки 55 гривень на рік. Це дуже відрізняє українців від мешканців інших країн, на які ми хочемо бути схожими. Низький рівень читання (лише 27% українців − регулярні читачі) і купування книг перетворюється на низький рівень освіти і науки, незначну ефективність нашої економіки», − прокоментувала причини проведення Національного тижня читання директорка Українського інституту книги Олександра Коваль.

 

Згідно з результатами опитування, лише третина міського населення України активно читають книжки. Проте задля розваги й у вільному режимі читає близько 60% дорослого населення. Сегментація респондентів показала дві великі групи: читачі (59%) та нечитачі (41%). До групи читачів входять три підгрупи:

 

  • гедоністи (19%) − ті, хто не уявляє свого життя без літератури;
  • фанлавери (25%) − ті, хто за допомогою книг розважається та покращує свій настрій;
  • вимушені читачі (15%) − ті, хто через навчання чи роботу мають читати, проте не отримують від цього задоволення.

 

Група нечитачів теж поділяється на три підгрупи:

 

  • ті, хто прагнуть читати (16%) — декларують, що люблять читання, купують чимало паперових книжок, проте не мають часу їх читати;
  • байдужі до читання (14%) — ті, що визнають цінність книг, проте не мають ні цікавості до них, ні потреби;
  • закриті до читання (11%) — ті, які переконані, що читання — марна витрата часу.

 

«Читання є запорукою сталого розвитку держави і суспільства, бо дозволяє розвивати навички рефлексії та мислення. Gradus як лідер інноваційних досліджень в Україні кілька разів на рік власним коштом проводить великі дослідження. Тема читання як стратегічно важливої навички нації не могла пройти повз нашу увагу. Так, дійсно, українців важко віднести до активних читачів. Проте наше дослідження виявило групи сталого читання, що точно можуть бути амбасадорами цієї навички серед решти населення. Видається надважливим популяризувати читання серед представників молодих вікових груп, адже вони читають найменше, ця звичка в них майже не сформована і сприймається скоріше як обов’язок, аніж задоволення», − переконана засновниця і директорка компанії Gradus Research Євгенія Близнюк.

 

Опитування провела дослідницька компанія Gradus Research 29-31 жовтня методом анкетування у мобільному додатку Gradus. Онлайн-панель Gradus відображає структуру населення міст, де живе понад 50 тисяч людей віком 18-60 років за статтю, віком, розміром населеного пункту та регіоном. В опитуванні взяли участь 2039 респондентів.

 

Додамо, результати цього дослідження відрізняються від результатів дослідження, що провели Читомо, Центр Разумкова і видавництво Gutenbergz у 2018 році.

 

Крім того, минулого року компанія Info Sapiens на замовлення Українського інституту книги провела дослідження «Читання в контексті медіаспоживання та життєконструювання», згідно з яким понад половина українських дорослих читачів читають книжки для задоволення та відпочинку, решта опитаних − для самоосвіти, духовного розвитку, для роботи чи навчання.

 

Читайте також: Національний тиждень читання: знайди свою книжку і допоможи в цьому ближньому