премія

Оголосили лавреата премії ім. Стуса за 2023 рік

14.09.2023

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Премію імені Василя Стуса-2023 отримав режисер Сергій Буковський. Члени журі оголосили ім’я лавреата під час урочистої церемонії, яка відбулася 14 вересня у Києві.

Сергій Буковський український кінорежисер, актор, автор багатьох документальних фільмів, зокрема «Війна. Український рахунок» та «Назви своє ім’я», лавреат премії Тараса Шевченка, народний артист України. Остання знята режисером стрічка «Іван і Марта» розповідає історію десидента Івана Дзюбу та його дружини Марти.

 

«Шістдесятники, до когорти яких входив і Василь Стус, зробили все, щоб незалежність, яку виборола Україна, стала реальністю. Я дійсно почуваюся винним, і вважаю наше суспільство винним у тому, що ми фактично зрадили цих людей. Зміни, за які вони боролися, так і не відбулися. Хоча вже 32 роки ми живемо в незалежній Україні, на превеликий жаль, не сталося найголовнішого – покаяння, бо жертви й кати ходять одними вулицями», — висловився після нагородження Буковський.

 

Режисер отримав грошову винагороду та статуетку, розроблену дизайнером Дмитром Покрасьоном та скульптором Станіславом Кадочниковим.

 

 

Кандидатів на здобуття премії цього року висувало журі в такому складі:

 

  • Мирослав Маринович — голова журі, публіцист, член-засновник Української Гельсінської групи, почесний президент Українського ПЕН;
  • Оля Гнатюк — дослідниця, професорка НаУКМА та Варшавського університету;
  • Володимир Єрмоленко — філософ, журналіст, письменник, президент Українського ПЕН;
  • Юрій Прохасько — есеїст, перекладач;
  • Віталій Портников — журналіст, публіцист, лауреат Премії імені Василя Стуса 2022 року;
  • Олександр Саврук — декан Києво-Могилянської Бізнес-Школи;
  • Елеонора Соловей — літературознавиця;
  • Леонід Фінберг — головний редактор видавництва «Дух і Літера».

 

Премія імені Василя Стуса була заснована 1989 року Українською асоціацією незалежної творчої інтелігенції на чолі з Євгеном Сверстюком (1928-2014). Її щороку вручають літераторам, митцям, режисерам, музикантам, культурним менеджерам за внесок в українську культуру та стійкість громадянської позиції. 

 

Починаючи з 2016 року, Український ПЕН, Києво-Могилянська Бізнес-Школа та видавництво «Дух і Літера» продовжили цю ініціативу.

 

У різні роки відзнаку отримували Опанас Заливаха, Василь Овсієнко, Іван Світличний, Володимир В’ятрович, Марія Бурмака, Сестри Тельнюк, Сергій Жадан, Борис Ґудзяк, Влад Троїцький, Ахтем Сеітаблаєв.

 

Минулого року лавреатом Премії став Віталій Портников, а у 2021 — Тарас Возняк.

 

Читайте також: Оголосили переможців конкурсів воєнної поезії пам’яті Гліба Бабіча та воєнної короткої прози 

 

Фото: Олександр Куліков/PEN Ukraine