PEN Ukraine

Премію Стуса отримав Ахтем Сеітаблаєв

12.09.2020

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Лауреатом Премії імені Василя Стуса 2020 року став український кінорежисер, актор театру та кіно Ахтем Сеітаблаєв. Члени журі оголосили ім’я лауреата під час урочистої церемонії, яка відбулася 12 вересня у Києві, повідомляє PEN Ukraine.

 

Ахтем Сеітаблаєв під час виступу зазначив, що, дізнавшись свого часу історію життя Василя Стуса, був вражений його мужністю, любов’ю до своєї землі та його віршами.

 

«Я й досі не уявляю, як йому вдалося перебороти свій страх перед молохом радянської влади. Можливо, він знайшов ці сили в собі, бо вірив у те, що робив і створював, вірив, що, попри все, він не сам у своїй боротьбі, що є люди, які його підтримують, люди, яким не все одно… Люди, для яких є різниця між творенням і руйнуванням. Люди, яким важливо, які назви мають вулиці, на яких живуть їхні діти та батьки, навіть якщо вони освітлені й заасфальтовані. Люди, які знають різницю між рідним і ворожим. Люди, які з великою гідністю і мужністю відстоюють свої сенси та цінності.

 

Багатьом із нас сьогодні значно легше жити та боротися за свою гідність, за життя своєї землі та своїх дітей тому, що був і є Василь Стус, що серед нас і сьогодні літає Птах його душі», — заявив Сеітаблаєв.

 

Режисер отримав диплом, грошову винагороду і статуетку, розроблену дизайнером Дмитром Покрасьоном та скульптором Станіславом Кадочниковим.

Кандидатів на здобуття Премії цього року висувало журі у складі:

  • Мирослав Маринович – голова журі, публіцист, член-засновник Української Гельсінської групи, почесний президент Українського ПЕН
  • Андрій Курков – український письменник, президент Українського ПЕН
  • Влад Троїцький – театральний режисер, засновник Центру сучасного мистецтва «ДАХ», лауреат Премії ім. В. Стуса за 2019 рік
  • Боґуміла Бердиховська – публіцистка, керівниця департаменту стипендій Національного центру культури у Варшаві
  • Оля Гнатюк – дослідниця, професорка НаУКМА та Варшавського університету, віце-президентка Українського ПЕН
  • Юрко Прохасько – есеїст, перекладач
  • Олександр Саврук – декан Києво-Могилянської Бізнес Школи
  • Елеонора Соловей – літератературознавиця
  • Дмитро Стус – директор Музею ім. Шевченка
  • Леонід Фінберг – головний редактор видавництва «Дух і Літера», член Виконавчої ради Українського ПЕН.

 

Премія імені Василя Стуса була заснована 1989 року Українською асоціацією незалежної творчої інтелігенції на чолі з Євгеном Сверстюком (1928-2014). Її щороку вручають літераторам, митцям, режисерам, музикантам, культурним менеджерам за внесок в українську культуру і стійкість громадянської позиції

 

Починаючи з 2016 року, Український ПЕН, Києво-Могилянська Бізнес-Школа та видавництво «Дух і Літера» взяли на себе справу продовження цієї ініціативи.

 

Нагадаємо, що лауреатом премії у 2019 році став театральний режисер Влад Троїцький.

 

Фото: Євгенія Перуцька